Se afișează postările cu eticheta Colegiul Economic Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Colegiul Economic Bacau. Afișați toate postările

miercuri, 12 aprilie 2017

Elevii de la Economic schimbă fața zonei de acces pe Lacul Bacău II




Grupul de elevi care au lucrat marți, 11 aprilie
O sută de elevi ai Colegiului Economic „Ion Ghica” au plantat, timp de două zile, copaci și arbuști în zona Lacului Bacău II – arie naturală protejată. Acțiunea lor face parte din proiectul de ecologizare și plantare de copaci „Creștem împreună”, care este aplicat în acest areal timp de nouă luni (martie – noiembrie 2017).

„Am venit – ne-a spus Tania Coșeraru, consilier educativ și profesor diriginte la colegiul băcăuan - cu elevi din mai multe clase, înr-o acțiune care face parte dintr-un proiect de educație civică, prin care urmărim să asigurăm siguranța celor care vin în zona Lacul Bacău II să se plimbe, să facă sport. Am plantat deja, cu 100 de elevi, 200 de copaci, puieți pe care ni i-a pus la dispoziție Direcția Silvică Bacău și cu sprijinul Primăriei Bacău și al Centrului Regional de Ecologie. Am lucrat acum timp de două zile, dar vom reveni în toamnă, pentru ecologizarea zonei și pentru plantări de arbori”.
Alături de Tania Coșeraru, la organizarea lucrărilor au venit și profesorii Anca Lungu Oprea, Gabriel Gabor și Cristina Dămoc.
Plantarea copacilor – a mai precizat interlocutoarea noastră - este doar prima etapă în procesul de «schimbare la față» a acestei arii naturale protejate, dar primăria ar trebuie să ude regulat puieții nou plantați, să instaleze bănci și coșuri de gunoi în zona preluată în îngrijire de elevi. Și pășunatul animalelor ar trebui interzis în zonă, pentru că deja copacii mai mari au trunchiurile roase de animale. O altă problemă este depozitarea în zonă a deșeurilor, mai ales a materialelor rezultate din demolări de construcții. Zona Lacului II Bacău – mai spun autorii proiectului de ecologizare – este frecventată, în prezent, mai ales după lăsarea întunericului, de zeci de tineri care vin acolo cu mașinile personale, care consumă produse fast-food, alcool, dar și substanțe psihoactive. Și tot acolo șoferii și-au extins aria de acces, iar în urma lor rămân mormane de gunoaie.
Tania Coșeraru ne arată zona plantată sâmbătă, 8 aprilie

marți, 5 iulie 2016

După inundații, ecologizare pe Valea Șulței




Valea Pârâului Șulța, din zona localității Coșnea – Agăș, arată altfel de la sfârșitul săptămânii abia încheiate. Un grup de 14 elevi de la Colegiul Economic „Ion Ghica”, din Bacău, ajutați de angajați ai Direcției Silvice a județului și de membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și ai Asociației Eco Land, din Bacău, dar și de primăria din localitate, au adunat într-o singură zi nu mai puțin de 50 de saci de gunoaie (în special PET-uri) și le-au expediat rampelor de colectare și de sortare a deșeurilor. „Cantitatea adunată - ne-a spus purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice, inginerul Adrian-Vasile Titianu – a fost în acest an mai mică decât anul trecut, deoarece multe PET-uri și gunoaie au fost luate de ape la ultimele inundații. Important, însă, cred că este operațiunea în sine, iar noi ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri de tot felul. Acum, pe Valea Șulței, am sprijinit inițiativa celor două ONG-uri organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. A fost o acțiune care a avut și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult mai bine importanța protejării mediului natural. Și a fost un exemplu și pentru alții”.
Elevii și reprezentanții organizatorilor au ajuns, însă, în zona Coșnea- Agăș cu o zi înaintea operațiunii de ecologizare, unde au amenajat o veritabilă tabără de vară.

luni, 23 mai 2016

Se deschide primul Târg JOBS la Colegiul Economic


Elevi de la Colegiul Economic în vizită la CECCAR Bacău

Colegiul Economic „Ion Ghica” din Bacău va fi, marți, 24 mai, gazda primului Târg JOBS (faza locală), manifestare din Programul de cooperare elvețiano-român JOBS aplicat de această instituție de învățământ.
Evenimentul – ne-a informat prof. ec. Aneta Radu, formator de firme de exercițiu – va avea loc sub forma unei expoziții școlare organizată în Laboratorul de contabilitate al colegiului. Deschiderea festivă a târgului va avea loc de la ora 10,30, iar susținerea activității JOBS și vizitarea standului expoziției sunt programate în intervalul orar 11,00 – 13,00. De la ora 13,00 va avea loc festivitatea de premiere, iar târgul se va închide la ora 14,00, când este programată ședinața de cerc psihopedagogic, ședință de arie curriculară și feedback a Târgului JOBS, la sediul Firmelor de exercițiu.
JOBS (Orientation for Bussineses and Schools) este un program de orientare profesională și instruire în întreprinderi și școli, care pregăteşte elevii din ultimul an de gimnaziu şi primul an de învăţământ tehnic pentru apropiata alegere a unei viitoare profesii sau orientarea către studii universitare.