Noul sediu administrativ al „Fermei lu’ Chiriac”, cum a fost botezată ferma
de administratorii ei, este opera arhitectului Doru Anghel și a structuristului
Constantin Grapă și arhitectural face „casă bună” cu vecinul ei, Conacul Lecca,
monument istoric datat 1895, acum din nou în posesia familiei Lecca și renovat
recent. „Am ținut cont special de această ilustră vecinătate – a spus Ioan
Chiriac -, din respect pentru familia care a dat județului Bacău și României,
pe parcursul a 200 de ani, parlamentari, prefecți, politicieni și militari de
carieră, între care primul președinte al Camerei Deputaților din România,
Gheorghe Lecca, dar și pentru relația excepțională pe care o avem cu
descendentul acestei familii, domnul Dumitru Lecca”.
Ioan Chiriac, administratorul fermei, a mulțumit primilor lui patru asociați
în această societate, între care actualul diplomat cu grad de ambasador Valeriu
Gheorghe, cu care a început afacerea în 1991. „Lucrurile au evoluat – a mai
spus Ioan Chiriac -, iar societatea are acum alți asociați. Ferma zootehnică de
la Radomirești a fost privatizată în anul 2002, când era într-o stare de
degradare accentuată, cu un efectiv de vaci aproape tarate, de la care nu se
puteau lua mai mult de 700 ml de lapte pe zi. Acum ferma are vaci Holstein de
la care se mulg 30 de litri de lapte și este în plină dezvoltare, cu proiecte
pentru grajduri noi, care vor ține cont de cele trei condiții de a face
zootehnie: masă, casă și genetică bună pentru animale. La Radomirești, genetica
și masa sunt asigurate, iar grajdurile urmează a fi modernizate”.
Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta vaci. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vaci. Afișați toate postările
miercuri, 26 iulie 2017
„Ferma lu’ Chiriac” are sediu administrativ nou
Etichete:
Constantin Dulute,
Constantin Grapă,
Daniel Ciobanu,
Doru Anghel,
Dumitru Lecca,
Ferma lu’ Chiriac,
Ioan Chiriac,
LAPAR,
Laurentiu Baciu,
Lecca,
Radomiresti,
Rolex,
vaci
duminică, 16 octombrie 2016
Toamnă bogată la Expo Agro Moldova Bacău
- expoziția și-a închis porțile duminică, 16 octombrie
„Expo
Agro Moldova – a apreciat și Laurențiu Baciu – este la început de drum, dar
sperăm că va prinde un conturmai pronunțat
în anii viitori. Anul agricol 2016 a fost, pentru noi, fermierii, unul atipic,
din punct de vedere al naturii, dar și în materie de subvenții venite de la
stat. Însă am reușit în mare parte să primim banii promiși și mergem mai
departe”.
| Stelian și Mihaela Albișteanu i-au prezentat ministrului produsele din ferma de la Poiana Sărată |
Expozanții
cu care am stat de vorbă s-au declarat, în general, optimiști pentru viitorul
domeniului în care lucrează. „Am venit la această expoziție – ne-au spus
fermierul Stelian și Mihaela Albișteanu, fermieri din Poaiana Sărată - cu
produse tradiționale din lapte de vacă, cu brânză de burduf, cu caș, cu telemea
dulce sau sărată, cu cașcaval din lapte de vacă și caș afumat, chiar și cu
lapte, toate făcute în ferma noastră. Avem acolo circa 70 de bovine, 200 de
capre și 150 de oi. Am dezvoltat ferma cu fonduri europene și guvernamentale și
continuăm să o dezvoltăm. Chiar în prezent aplicăm un proiect în valoare de
160.000 de euro. Cu forțe proprii pregătim și lansarea unei pensiuni în
apropierea fermei, care sperăm să fie deschisă în maxim două săptămâni”.
| La standul organizat de Lucica Țîmpu |
De
la Gioseni, Lucica Țîmpu a venit și în acest an la Expo Agro Moldova cu produse
similare, preparate de casă din lapte de vacă sau de oaie, dar și cu bunătățile
toamnei dedicate stimulării apetitului și nu numai, cu vin nou, cu must, cu țuică
și cu afinată. „Totul – a precizat Lucica Țîmpu – este produs în condiții
ecologice la noi în gospodărie. Producem, în parte, și pentru piață, dar,
evident, și pentru nevoile proprii”.
Cei
mai mulți producători dintre cei prezenți la expoziție au venit cu produse lactate,
dar s-au remarcat și producătorii de miere de albine sau cei de dulcețuri și
gemuri de casă, pomicultorii care au adus și puieți de măr, de păr, de prun
etc., dar și fructe din propriile livezi. L-am revăzut, la târg, pe
administratorul societății Pomaltoi, din Letea Veche, dr. ing. Florin
Acatrinei, pe zootehniștii din Asociația Județeană Bacău a Crescătorilor de Oi,
pe Gabriela Silișteanu cu preparatele sub marca „Dulcețica mamei”, pe Laura
Rusu cu florile superbe de la Sere Comănești, pe fabricanții de premixuri de la
TCE 3 Brazi, precum și pe reprezentanții Asociației Crescătorilor de Vaci Bălțata
Românească, din Brașov. De altfel, zona destinată țarcurilor de animale din
Expo Agro Moldova a fost una generoasă în oferte, cu mai multe rase de oi și de
cai sau de porci, dar și cu tradiționalul berbec la proțap.
| Florin Acatrinei a vorbit despre pomicultură și altoi |
„Mi-a făcut plăcere
să constat că agricultura județului Bacău are producții bune, dar folosește și
mașini performante, lucruri văzute și la Expo Agro Molodova. Chiar organizarea
acestei expoziții arată că în zonă există interes pentru tehnologii moderne.
Din fericire, vine și statul român din ce în ce mai mult în sprijinul
agricultorilor, iar prima constatare pe care pot să o fac în acest sens și cu
acest prilej este că, iată, se încheie plățile din categoria subvențiilor
pentru perioadele anterioare. Județul Bacău are și industrie alimentară
importantă, care prelucrează materiile prime locale, și aș aminti aici exemplul
Grupului Agricola”.
Achim Irimescu, ministrul Agriculturii și Dezvoltării
Rurale
Etichete:
Achim Irimescu,
CAEx Bacau,
Centrul de Afaceri Bacau,
Dulcetica mamei,
Florin Acatrinei,
LAPAR,
laura Rusu,
Laurentiu Baciu,
Lucica Timpu,
Mihaela Albisteanu,
oi,
Pomaltoi,
Sere Comanesti,
Stelian Albisteanu,
vaci
Abonați-vă la:
Postări (Atom)