Se afișează postările cu eticheta Doru Anghel. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Doru Anghel. Afișați toate postările

vineri, 4 august 2017

Se fabrică din nou bere în Bacău




Berea de Bacău, obținută după rețeta originală folosită în fabrica din Mărgineni, cunoscută de zeci de ani ca „Berea Mărgineni” va putea fi băută din nou cu începere de vineri, 4 august, la hanul medieval „Podu’ cu Lanțuri” deschis oficial de omul de afaceri Ioan Neculcea chiar în zona cunoscută de băcăuani ca fiind Podul cu lanțuri, la ieșirea din Cartierul Nord spre Piatra Neamț. Pentru că numele rețetei originale este înregistrat de altcineva, berea se va numi, simplu, „Bacău”. Evenimentul are loc chiar de Ziua Internațională a Berii.

 „Noi – spune Ioan Neculcea – fabricăm berea în propria fabrică, iar eu cred că este cea mai bună bere de pe planetă. Însă am satisfacția că readucem Bacăului un brand foarte apreciat. Fabricăm bere nefiltrată, dar și în varianta premium. M-am inspirat și de la cei care fabricau bere într-o mănăstire din Germania. Am învățat, astfel, că o bere care poate fi băută trebuie să stea 21 de zile la maturat, că o bere bună trebuie să stea la maturat trei luni, dar o bere foarte bună trebuie să aibă șase luni de maturare. Peste acest termen calitățile berii scad. Am avut aici deja un eveniment la care, la masă, au fost germani, pe care i-am uimit cu berea noastră. Iar la noi cea mai bună bere va costa doar cinci lei”.
Fabrica de bere este amplasată la parterul pensiunii, într-un spațiu perfect izolat fonic de rest, dar care poate fi văzut inclusiv prin podeaua restaurantului de deasupra, pentru că aceasta este transparentă. Peste tot există un loc de unde se poate vedea ce se întâmplă acolo. Fabrica este una ultramodernă, numai inox, iar procesul tehnologic este condus pe calculator, în legătură directă cu mare fabricant de bere din Germania, pentru conducerea corectă a operațiunilor. La acest moment, fabrica poate stoca 200,000 de litri de bere (la o producție de 9.000 de litri pe zi).
Noul complex turistic, clasificat cu patru stele, are trei vile: Podu’ cu lanțuri, Alsace și Antanta, amenajate în stil gotic, dar și modern, la care și-au adus contribuția, între alții arhitectul Dorin Anghel și pictorul Horia Ghelu. Complexul are hotel cu 52 de camere și patru restaurante, unul cu o arhitectură gotică, o „catacombă” ferită de ochii lumii destinată mai ales scriitorilor, artiștilor și ziariștilor, unde nu ai semnal la telefon, dar nici nu poți fi lesne deranjat de cineva incomod. Acolo se pot degusta vinuri, se pot spune povești. Alt restaurant este pentru tineret, altul e unul obișnuit, iar cel de-al patrulea rezervat pentru fumători, dotat astfel încât ospătarul nu poate intra în contact cu un client care fumează deja.
Pensiunea are și sală de conferințe și de evenimente, dar și curte interioară, din care nu lipsesc podul cu lanțuri, terasele exterioare, păstrăvăria (de asemenea unică în Bacău), moara de apă, bucătăria de vară cu proțap etc. Iar unul dintre vinurile care pot fi băute la Podu’ cu Lanțuri este cel de Vultureni-Podu Turcului, produs în viile viticultorului Nicolae Huiban.
Ioan Neculcea

miercuri, 26 iulie 2017

„Ferma lu’ Chiriac” are sediu administrativ nou




Administrată de inginerul Ioan Chiriac, ferma de vaci cu lapte de la Radomirești a societății Rolex are acum un sediu administrativ nou. Noua clădire, funcțională, modernă, a fost inaugurată luni, 25 iulie, în prezența actualilor și foștilor asociați din societatea patronatoare Rolex, a unor fermieri de marcă din județul Bacău și din țară și a reprezentanților instituțiilor agricole ale județului. Între ei i-am recunoscut pe Constantin Duluțe, noul administrator al celei mai mari ferme agricole din Europa, Agricost Insula Mare Brăilei, dar și pe președintele și vicepreședintele celei mai importante asociații profesionale a fermierilor – LAPAR (Liga Asociațiilor de Producători Agricoli din România), Laurențiu Baciu și Daniel Ciobanu.

Noul sediu administrativ al „Fermei lu’ Chiriac”, cum a fost botezată ferma de administratorii ei, este opera arhitectului Doru Anghel și a structuristului Constantin Grapă și arhitectural face „casă bună” cu vecinul ei, Conacul Lecca, monument istoric datat 1895, acum din nou în posesia familiei Lecca și renovat recent. „Am ținut cont special de această ilustră vecinătate – a spus Ioan Chiriac -, din respect pentru familia care a dat județului Bacău și României, pe parcursul a 200 de ani, parlamentari, prefecți, politicieni și militari de carieră, între care primul președinte al Camerei Deputaților din România, Gheorghe Lecca, dar și pentru relația excepțională pe care o avem cu descendentul acestei familii, domnul Dumitru Lecca”.
Ioan Chiriac, administratorul fermei, a mulțumit primilor lui patru asociați în această societate, între care actualul diplomat cu grad de ambasador Valeriu Gheorghe, cu care a început afacerea în 1991. „Lucrurile au evoluat – a mai spus Ioan Chiriac -, iar societatea are acum alți asociați. Ferma zootehnică de la Radomirești a fost privatizată în anul 2002, când era într-o stare de degradare accentuată, cu un efectiv de vaci aproape tarate, de la care nu se puteau lua mai mult de 700 ml de lapte pe zi. Acum ferma are vaci Holstein de la care se mulg 30 de litri de lapte și este în plină dezvoltare, cu proiecte pentru grajduri noi, care vor ține cont de cele trei condiții de a face zootehnie: masă, casă și genetică bună pentru animale. La Radomirești, genetica și masa sunt asigurate, iar grajdurile urmează a fi modernizate”.