Se afișează postările cu eticheta Florin Acatrinei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Florin Acatrinei. Afișați toate postările

joi, 14 martie 2019

Lecție demo de tăiere la pomi în Luizi Călugăra



Direcția pentru Agricultură Bacău a organizat, marți, 12 martie, la solicitarea Primăria Luizi Călugăra, un nou curs practic pentru pasionații de pomicultură din comună. Pomicultorii s-au întâlnit astfel cu dr. Florin Acatrinei, șef de serviciu la instituția agricolă băcăuană, el însuși unul dintre cei mai cunoscuți pomicultori din județ. Tema cursului demo a fost „Tăieri de întreținere și de formare a coroanelor la pomii fructiferi”, iar demonstrația a avut loc în livada Școlii gimnaziale din comună.

Florin Acatrinei a început lecția demonstrativă prin a explica participanților cele mai importante reguli care trebuie aplicate atunci când începe tăierea de întreținere a pomilor. Lectorul a explicat fiecare operațiune în parte și a completat informațiile despre tăierile la pomi cu cele referitoare la modul în care pot fi făcute și tratamentele chimice în asemenea cazuri.
”Teoria ca teoria – spune, însă, o vorbă din popor -, dar practica ne omoară”. Explicațiile teoretice au fost, deci, completate cu demonstrațiile practice. Prin foarfecele inginerului Acatrinei au trecut, deci, pe rând mai mulți pomi, fie mai tineri, fie mai avansați în vârstă, fiecare cu specificul lui, iar la final unul dintre cursanți a solicitat explicații și pentru tăierile la nuc.
Demonstrațiile au avut loc chiar în perioada în care se fac lucrări de tăieri în livezi și în vii, absolut necesare pentru a întreține în bune condiții plantațiile. Un măr, de exemplu, care nu este „tratat” corect în fiecare an își epuizează potențialul și nu mai face rod în fiecare an. Este cunoscută enigma rodirii doar din doi ani a merilor, dar numai în cazurile în care pomii sunt tăiați incorect sau chiar deloc ori nu primesc tratamentele fitosanitare care se impun.
„Producția de fructe - a precizat Florin Acatrinei - stă în vârful foarfecului. Tăierile de curățare la pomi, sunt de mai multe tipuri: de formare a coroanei la pomii tineri; de rărire și fructificare la pomii intrați pe rod; de corectare a coroanelor la pomii neglijați sau formați greșit și de regenerare la pomii îmbătrâniți. Tăierile au rolul de a forma coroane echilibrate și aerisite, de a încadra pomul în arealul pus la dispoziție, de a plafona pomul la înălțimea la care să i se poată aplica lucrările și să nu umbrească pomii din jur, să mute puterea de creștere naturală a pomului dinspre vârf spre bază (inversarea polarității) și să asigurare echilibrul între creștere și fructificare prin normarea încărcăturii de ramuri de rod. Acest ultim aspect urmărit este și cel mai important."
Pomicultura a devenit un hobby tot mai căutat și de proprietarii de case și vile, care spun că au nevoie și de cunoștințe de specialitate, pentru că puțini oameni se pricep să întrețină o livadă, fie cât de mică.

duminică, 16 octombrie 2016

Toamnă bogată la Expo Agro Moldova Bacău



  • expoziția și-a închis porțile duminică, 16 octombrie

A patra ediție a manifestării promoționale Expo Agro Moldova și-a închis, duminică, 16 octombrie, porțile. Organizată în Bacău de Centrul de Afaceri și Expozițional, în parteneriat cu Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR), cu Oficiul județean al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, cu Camera Agricolă Județeană și Direcția pentru Agricultură, expoziția a reunit producători și asociații de fermieri din mai multe județe, furnizori de imput-uri pentru agricultură, distribuitori de mașini agricole, crescători de animale, pomicultori, floricultori și artizani, dar și reprezentanți ai mediului bancar. La această ediție a expoziției au fost prezenți ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, președintele LAPAR, Laurențiu Baciu, parlamentari și reprezentanți ai mediului academic, șefi de instituții și reprezentanți ai autorităților locale.

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a avut cu acest prilej un dialog de circa duă ore cu fermierii, le-a spus expozanților ce măsuri guvernamentale îi așteaptă în perioada următoare, a stat de vorbă pe îndelete cu fermierii și a acceptat orice propunere de dialog pe probleme care privesc bunul mers al unui domeniu atât de imporatant al economiei naționale. Achim Irimescu a apreciat potențialul agricol și pe cel al industriei alimentare din județul Bacău. „Sper ca din acest an situația din mediul rural și situația fermierilor să fie cât mai bună”– a spus ministrul Agriculturii, după ce le-a vorbit participanților de oportunitățile din domeniu, dar și de revenirea piețelor agricole.
„Expo Agro Moldova – a apreciat și Laurențiu Baciu – este la început de drum, dar sperăm că va prinde un conturmai  pronunțat în anii viitori. Anul agricol 2016 a fost, pentru noi, fermierii, unul atipic, din punct de vedere al naturii, dar și în materie de subvenții venite de la stat. Însă am reușit în mare parte să primim banii promiși și mergem mai departe”.
Stelian și Mihaela Albișteanu i-au prezentat ministrului
produsele din ferma de la Poiana Sărată
Expozanții cu care am stat de vorbă s-au declarat, în general, optimiști pentru viitorul domeniului în care lucrează. „Am venit la această expoziție – ne-au spus fermierul Stelian și Mihaela Albișteanu, fermieri din Poaiana Sărată - cu produse tradiționale din lapte de vacă, cu brânză de burduf, cu caș, cu telemea dulce sau sărată, cu cașcaval din lapte de vacă și caș afumat, chiar și cu lapte, toate făcute în ferma noastră. Avem acolo circa 70 de bovine, 200 de capre și 150 de oi. Am dezvoltat ferma cu fonduri europene și guvernamentale și continuăm să o dezvoltăm. Chiar în prezent aplicăm un proiect în valoare de 160.000 de euro. Cu forțe proprii pregătim și lansarea unei pensiuni în apropierea fermei, care sperăm să fie deschisă în maxim două săptămâni”.
La standul organizat de Lucica Țîmpu
De la Gioseni, Lucica Țîmpu a venit și în acest an la Expo Agro Moldova cu produse similare, preparate de casă din lapte de vacă sau de oaie, dar și cu bunătățile toamnei dedicate stimulării apetitului și nu numai, cu vin nou, cu must, cu țuică și cu afinată. „Totul – a precizat Lucica Țîmpu – este produs în condiții ecologice la noi în gospodărie. Producem, în parte, și pentru piață, dar, evident, și pentru nevoile proprii”.
Cei mai mulți producători dintre cei prezenți la expoziție au venit cu produse lactate, dar s-au remarcat și producătorii de miere de albine sau cei de dulcețuri și gemuri de casă, pomicultorii care au adus și puieți de măr, de păr, de prun etc., dar și fructe din propriile livezi. L-am revăzut, la târg, pe administratorul societății Pomaltoi, din Letea Veche, dr. ing. Florin Acatrinei, pe zootehniștii din Asociația Județeană Bacău a Crescătorilor de Oi, pe Gabriela Silișteanu cu preparatele sub marca „Dulcețica mamei”, pe Laura Rusu cu florile superbe de la Sere Comănești, pe fabricanții de premixuri de la TCE 3 Brazi, precum și pe reprezentanții Asociației Crescătorilor de Vaci Bălțata Românească, din Brașov. De altfel, zona destinată țarcurilor de animale din Expo Agro Moldova a fost una generoasă în oferte, cu mai multe rase de oi și de cai sau de porci, dar și cu tradiționalul berbec la proțap.
Florin Acatrinei a vorbit despre pomicultură și altoi

„Mi-a făcut plăcere să constat că agricultura județului Bacău are producții bune, dar folosește și mașini performante, lucruri văzute și la Expo Agro Molodova. Chiar organizarea acestei expoziții arată că în zonă există interes pentru tehnologii moderne. Din fericire, vine și statul român din ce în ce mai mult în sprijinul agricultorilor, iar prima constatare pe care pot să o fac în acest sens și cu acest prilej este că, iată, se încheie plățile din categoria subvențiilor pentru perioadele anterioare. Județul Bacău are și industrie alimentară importantă, care prelucrează materiile prime locale, și aș aminti aici exemplul Grupului Agricola”.
Achim Irimescu, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale