Se afișează postările cu eticheta Vasile Ilie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vasile Ilie. Afișați toate postările

sâmbătă, 31 august 2019

Avanpremieră băcăuană la Centenarul Asociației Naționale Cultul Eroilor


A doua ședință zonală a Consiliului Director al Filialei „Col. Corneliu Chirieș” Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” din această vară a avut loc sâmbătă, 31 august, la Moinești și la Zemeș. Evenimentul a fost deschis de președintele filialei, col. (r) Paul Valerian-Timofte, care a prezentat principalele evenimente din ultimele trei luni de la Bacău și de la nivel național dedicate Centenarului înființării Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, succesoarea și continuatoarea de drept a Societății „Mormintele Eroilor Căzuți în Război”, care va fi marcat pe 12 septembrie.

La Moinești, la Biserica cu hramurile „Ștefan cel Mare și Sfânt” și „Sfântul Arhidiacon Ștefan”, a avut loc, de dimineață, o liturghie de pomenire a eroilor căzuți în luptele pentru apărarea patriei, susținută de preotul Cristinel Teșu. La liturghie au participat, între alții, Paul-Valerian Timofte, fostul comandant al Unității de pompieri din Moinești și primul ctitor al bisericii, col (r) Vasile Ilie, dar și fostul comandant al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bacău, col. (r) Ioan Mihalache și epitropul bisericii, Dorel Caraban. La finalul liturghiei au fost vizitate  dotările și amenajările bisericii, între care și noua clopotniță în care au fost amplasate două excepționale clopote donate de Ioan Boronea și Aurel Ivanof.
Ședința efectivă a Consiliului director a avut loc la Zemeș, la sediul subfilialei Cultul Eroilor, unde președintele acesteia, col. (r) Vasile Ilie, a amenajat în propria sa gospodărie ”Paraclisul Sfinților Ilie și Vasile cel Mare”, altar ecumenic, ortodox și romano-catolic, care a fost sfințit cu acest prilej.
„Vom marca și în Bacău Centenarul Asociației Cultul Eroilor – a spus Paul-Valerian Timofte -, pe 12 septembrie, cu o manifestare la Muzeul „Iulian Antonescu”, la care va fi înmânată Medalia Centenarului.
Tot cu acest prilej, locotenent-colonelului (r) Vasile Ilie, vicepreședinte al Filialei Cultul Eroilor Bacău, i-a fost conferit oficial, prin Ordin al Ministrului Afacerilor Interne, cu prilejul Zilei Registrului Militar, gradul de colonel în retragere.
„Colonelul Vasile Ilie – a spus Paul-Valerian Timofte – este ofițer de carieră, un român și un creștin ortodox adevărat, calculat, pașnic, de o sensibilitate aparte, poet prin cele exprimate în scris, un exemplu pentru toți. Îl iubim și îl stimăm”.
Casa și gospodăria colonelului Vasile Ilie sunt un loc în care oamenii din Zemeș se pot reculege în micul altar ecumenic, pot lua apă curată de la izvoarele captate din munte, dar în care oricine poate găsi o zonă de liniște și de refacere fizică în sala de fitness. Vasile Ilie este nu doar un fost
Col. (r) Vasile Ilie
ofițer de carieră. Este și un teolog cu studii superioare, implicat activ în viața spirituală a comunei, a orașului Moinești și a județului Bacău. „Înaintarea în grad – a spus colonelul -, chiar acum când eu sunt un militar în retragere,  este o onoare pentru mine și un imbold. Eu de 20 de ani am muncit la ridicarea bisericii din curtea unității de pompieri din Moinești, iar de puțin timp și la altarul ecumenic din propria mea locuință. Sâmbătă am săvârșit un parastas de sufletul pompierilor căzuți la datorie. Și am dovedit că bucuria pe care o trăim acum la acest eveniment se datorează unei jertfe, cum însăși viața este rodul unui cumul de jertfe. Așa voi trăi mai departe pentru familia mea și pentru cei din jur”.

marți, 31 iulie 2018

La Mănăstirea Cașin a fost dezvelit un nou monument închinat eroilor neamului



În comuna Mănăstirea Cașin a fost dezvelit, duminică după-amiază, 29 iulie, un monument închinat eroilor neamului care și-au jertfit viața în Războiul de Independență, în Primul Război Mondial și în cel de Al Doilea Război Mondial. Valea Cașinului a fost, în Primul Război Mondial teatrul de luptă care a deschis – spun istoricii – poarta spre România Mare.

La evenimentul care a adunat o mulțime de săteni au venit și președintele Consiliului Județean, Sorin Brașoveanu, trei vicepreședinți ai Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” - col. (retr.) Mihai Purcaru, col. (rez) Vasile Ilie și prof. Constantin Dospinescu, mr. (rez.) Gicu Moraru - peședintele Subfilialei Mănăstirea Cașin a Filialei județene a Asociației Naționale Cultul Eroilor, primarul Gabriel Apreotesei, gen. (retr.) Vasile Apostol, comandantul Garnizoanei Bacău, mr. Cristian Breahnă, și istoricul Vilică Munteanu. La manifestare au participat plutoane de militari ai Ministerului Apărării Naționale, ai Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, jandarmi și polițiști, dar și fanfara garnizoanei Bacău, care a intonat, la final, imnul de stat al României, chiar în ziua dedicată acestuia. De asemenea, a fost prezentă și Asociaţia Tradiţii Militare Româneşti, Regimentul 3 Artilerie 1877, condusă de col.(r) Stelian Cojocaru, care a venit cu trei tineri îmbrăcați în uniforme ale armatei române din prma conflagrație mondială.
Dezvelirea și sfințirea monumentului, care a fost ridicat prin contribuția familiei Dănuț și Mirela Jitea, a fost precedată de o slujbă religioasă oficiată de un sobor de preoți în frunte cu Înaltpeasfințitul Ioachim și protopopul de Onești, Ioan Bârgăoanu. La baza monumentului a fost pus apoi, într-un tub de oțel, un mesaj adresat generațiilor viitoare semnat de toate personalitățile pezente la manifestare. „Omagiem, în anul Centenarului Marii Uniri – se arată în mesaj - eroii care au căzut în Primul Război Mondial pentru unirea noastă întru libertate, credință și integritate națională. Este cunoscută frumusețea Măgurei Cașin care străjuiește întreaga așezare binecuvântată de Dumnezeu, loc mioritic, picior de plai și gură de Rai, dar mai ales vatră de istorie și de cultură prin monumentala catedrală înlțată de înaintași. Aici s-a întemeiat acum peste 500 de ani o comunitare de oameni harnici și darnici, cu dragoste și râvnă față de Dumnezeu și păstrători ai valorilor spirituale și tradiționale”.
Despre însemnătatea evenimentului, a sărbătoririi în acest an a Centenarului Marii Uniri și despre importranța jerfelor umane din războaiele de independență, de apărare și de reîntregie a neamului nosrtu au vorbit Sorin Brașoveanu, Gabriel Apreotesei, Vasile Apostol și Vilică Muneanu.
Oaspeților veniți la manifestare, dar și unor săteni din Mănăstirea Cașin, între care s-a aflat și cel mai vârstnic consătean al lor, veteranul de război Ioan Folea, care se apropie de 99 de ani de viață, le-au fost conferite diplome de excelență. Participanții au depus, apoi, coroane de flori la monument.
La final, un grup de elevi ai școlilor din comună au susținut un bogat program de cântece și dansuri populare.

„Jetfirea eroilor din cele trei războaie este pentru noi, astăzi, un exemplu de dăruire în folosul nostru al tuturor. Suntem datori să-i omagiem pe cei care au făcut ca această comunitate din Mănăstirea Cașin să arate așa cum arată astăzi. De aceea, trebuie să ne dăm mâna și să facem și noi lucruri importante pentru comunitate. Dacă vrei să dezvolți comunitatea trebuie să investești în infrastructură, în educație și în toate celelalte domenii. Important este că această comunitate din Mănăstirea Cașin își dorește să se dezvolte frumos. Cinste eroilor pe care îi omagiem!”
Sorin Brașoveanu, președintele Consiliului Județean

duminică, 29 aprilie 2018

Ultimul veteran de război din Slănic Moldova a devenit cetățean de onoare al orașului



La 96 de ani, Ștefan Petrea Laslău din Cerdac-orașul Slănic Moldova, ultimul veteran de război în viață de pe Valea Slănicului, a trăit, sâmbătă, 28 aprilie, unul dintre cele mai importante momente ale vieții sale: Consiliul Local i-a acordat titlul de cetățean de Onoare al orașului. Evenimentul a avut loc chiar în preajma sărbătoririi, pe 29 aprilie, a Zilei Veteranilor de Război din România.

Conferirea titlului a fost, practic, o mică ceremonie marcată de reale emoții. „Titlul – a spus primarul Gheorghe Baciu – a fost conferit pentru serviciile militare aduse statului român de Ștefan Laslău în timpul celui de Al Doilea Război Mondial. Domnul Laslău este unul dintre luptătorii pentru integritatea teritorială a României, pentru unirea tuturor românilor, pentru ca noi să avem astăzi o țară liberă”.
La eveniment, alături de consilierii locali au venit membri ai familiei veteranului de război, cele trei fiice ale sale – Antoaneta Ciurlică, Ana Dumitrașcu și Sofia Pipaș, dar și col. (retr.) Paul Valerian Timofte – președintele Filialei Bacău a Asociației Naționale a Veteranilor de Război și al Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor, doi dintre vicepreședinții Asociației Cultul Eroilor, col. (r.) Vasile Ilie și Constantin Dospinescu, și președintele subfilialei Slănic Moldova a Asociației Cultul Eroilor, Cornel Solomon.
Momente din viața și activitatea veteranului Ștefan Laslău au evocat și consilierii locali Ioan Munteanu și Dan T. Cotescu și președintele subfilialei Cultul Eroilor, Cornel Solomon.
Ștefan Laslău a fost, cu Regimentul 10, până în Munții Tatra, în timpul războiului. A parcurs această distanță pe jos. Și tot pe jos s-a întors, la sfârșitul conflagrației, până acasă. A fost rănit și decorat de mai multe ori, ca un militar, dar și ca un om disciplinat și cu mare bun simț, deci cu onoare. Ministrul Apărării Naționale a dat zilele trecute ordinul să se avanseze în mod excepțional, onorific, de la gradul de soldat la cel de colonel, inclusiv, toți veteranii de război care mai sunt în viață, la gradul următor pe care îl au. Astfel, Ștefan Petrea Laslău a devenit sergent (retr.).
Cu acest prilej, Valerian Timofte i-a înmânat placheta „Centenarul Unirii 1918 – 2018” a Ministerului Apărării Naționale. De asemenea, din partea președintelui Asociației Veteranilor de Război, general de armată Marin Dragnea, i-a fost înmânat Diploma de Excelență și o Diplomă Aniversară 19018 – 2018 din partea Asociației Cultul Eroilor.

„Noi, cei care am fost prezenți la evenimentul de la Slănic Moldova, am avut marea șansă de să trăim pe viu Centenarul Marii Uniri alături de un om care a fost pe frontul celui de Al Doilea Război Mondial, iar alături de camarazii săi a jurat pentru rege, pentru țară și pentru întregirea acesteia, a pământului strămoșesc. Pentru veteranii de război, în România doar de 11 ani s-a făcut dreptate. Abia atunci guvernul a hotărât să se sărbătorească Ziua Veteranului de Război. Data de 29 aprilie a fost însă stabilită pentru o astfel de sărbătoare de Regele Carol I în anul 1902, la cererea luptătorilor din Războiul de Independență, la 25 de ani după acesta. Iar după 1990, primul județ care a redat toate drepturile veteranilor de război a fost județul Bacău, dar în România nici astăzi astfel de drepturi nu sunt la nivelul pe care ei îl merită.”
Col. (retr.) Paul Valerian Timofte, președintele Filialei Bacău a Asociației Naționale a Veteranilor de Război