Se afișează postările cu eticheta Gabriel Apreotesei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gabriel Apreotesei. Afișați toate postările

miercuri, 1 august 2018

Trofeu pentru „Mugurașii Mănăstireni” la Festivalul Național de Folclor de la Eforie


Ansamblul folcloric „Mugurașii Mănăstireni”, din comuna Mănăstirea Cașin, s-a întors de la ediția a VI-a a Festivalului Național de Folclor din orașul Eforie cu un trofeu și cu o diplomă de excelență a retrospectivei „Cânt și joc pe plai dobrogean”. Festivalul este organizat an de an de Primăria și de Casa de Cultură ale orașului de la malul Mării Negre.

„Trofeul – am aflat de la prof. înv. primar Diana Apreotesei – au fost acordate pentru calitatea prestației ansamblului folcloric într-un program susținut seară de seară, timp de șase zile”.
Ansamblul folcloric „Mugurașii Mănăstireni” a luat naștere la începutul acestui an, la inițiativa instructorului Cristian Blănaru, fost dansator și asistent coregraf la Ansamblul folcloric „Doina Trotușului” din Onești, și a profesoarei Diana Apreotesei de la Școala Gimnazială „Regina Maria” din Mănăstirea Cașin. Inițiativa a fost sprijinită și de primarul Gabriel Apreotesei și de directorul școlii, Romeo Lupeș.
Ansamblul folcloric este format din circa 40 de elevi, împărțiți pe două grupe de vârstă, una între 7-10 ani, alta între 10-14 ani. „Proiectul – a precizat Diana Apreotesei – are ca scop transmiterea din generație în generație a portului, jocului și cântecului popular românesc de pe Valea Cașinului și din întreaga țară și formarea unui comportament artistic prietenos, sensibil, responsabil și creativ față de folclor, obiceiuri, tradiții și dansul popular”.
În perioada 16-22 iulie, copiii din ansamblu au fost într-o tabără de folclor de la Edineț (Republica Moldova), pentru sărbătorirea Centenarului Marii Uniri. Apoi s-au deplasat la Eforie Sud, unde au participat timp de o săptămână la restrospectiva Festivalului Național de Folclor. De acolo, au venit și au încântat întreaga adunare populară care a avut loc cu prilejul dezvelirii și sfințirii unui nou monument al eroilor în Mănăstirea Cașin.
La doar două luni de la înființare, în aprilie 2018, la concursul „Elevii au talent” organizat în Bacău, grupa de 7-10 ani a ansamblului folcloric mănăstirean a obținut Trofeul concursului, iar grupa de 10-14 ani Premiul I.

marți, 31 iulie 2018

La Mănăstirea Cașin a fost dezvelit un nou monument închinat eroilor neamului



În comuna Mănăstirea Cașin a fost dezvelit, duminică după-amiază, 29 iulie, un monument închinat eroilor neamului care și-au jertfit viața în Războiul de Independență, în Primul Război Mondial și în cel de Al Doilea Război Mondial. Valea Cașinului a fost, în Primul Război Mondial teatrul de luptă care a deschis – spun istoricii – poarta spre România Mare.

La evenimentul care a adunat o mulțime de săteni au venit și președintele Consiliului Județean, Sorin Brașoveanu, trei vicepreședinți ai Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” - col. (retr.) Mihai Purcaru, col. (rez) Vasile Ilie și prof. Constantin Dospinescu, mr. (rez.) Gicu Moraru - peședintele Subfilialei Mănăstirea Cașin a Filialei județene a Asociației Naționale Cultul Eroilor, primarul Gabriel Apreotesei, gen. (retr.) Vasile Apostol, comandantul Garnizoanei Bacău, mr. Cristian Breahnă, și istoricul Vilică Munteanu. La manifestare au participat plutoane de militari ai Ministerului Apărării Naționale, ai Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, jandarmi și polițiști, dar și fanfara garnizoanei Bacău, care a intonat, la final, imnul de stat al României, chiar în ziua dedicată acestuia. De asemenea, a fost prezentă și Asociaţia Tradiţii Militare Româneşti, Regimentul 3 Artilerie 1877, condusă de col.(r) Stelian Cojocaru, care a venit cu trei tineri îmbrăcați în uniforme ale armatei române din prma conflagrație mondială.
Dezvelirea și sfințirea monumentului, care a fost ridicat prin contribuția familiei Dănuț și Mirela Jitea, a fost precedată de o slujbă religioasă oficiată de un sobor de preoți în frunte cu Înaltpeasfințitul Ioachim și protopopul de Onești, Ioan Bârgăoanu. La baza monumentului a fost pus apoi, într-un tub de oțel, un mesaj adresat generațiilor viitoare semnat de toate personalitățile pezente la manifestare. „Omagiem, în anul Centenarului Marii Uniri – se arată în mesaj - eroii care au căzut în Primul Război Mondial pentru unirea noastă întru libertate, credință și integritate națională. Este cunoscută frumusețea Măgurei Cașin care străjuiește întreaga așezare binecuvântată de Dumnezeu, loc mioritic, picior de plai și gură de Rai, dar mai ales vatră de istorie și de cultură prin monumentala catedrală înlțată de înaintași. Aici s-a întemeiat acum peste 500 de ani o comunitare de oameni harnici și darnici, cu dragoste și râvnă față de Dumnezeu și păstrători ai valorilor spirituale și tradiționale”.
Despre însemnătatea evenimentului, a sărbătoririi în acest an a Centenarului Marii Uniri și despre importranța jerfelor umane din războaiele de independență, de apărare și de reîntregie a neamului nosrtu au vorbit Sorin Brașoveanu, Gabriel Apreotesei, Vasile Apostol și Vilică Muneanu.
Oaspeților veniți la manifestare, dar și unor săteni din Mănăstirea Cașin, între care s-a aflat și cel mai vârstnic consătean al lor, veteranul de război Ioan Folea, care se apropie de 99 de ani de viață, le-au fost conferite diplome de excelență. Participanții au depus, apoi, coroane de flori la monument.
La final, un grup de elevi ai școlilor din comună au susținut un bogat program de cântece și dansuri populare.

„Jetfirea eroilor din cele trei războaie este pentru noi, astăzi, un exemplu de dăruire în folosul nostru al tuturor. Suntem datori să-i omagiem pe cei care au făcut ca această comunitate din Mănăstirea Cașin să arate așa cum arată astăzi. De aceea, trebuie să ne dăm mâna și să facem și noi lucruri importante pentru comunitate. Dacă vrei să dezvolți comunitatea trebuie să investești în infrastructură, în educație și în toate celelalte domenii. Important este că această comunitate din Mănăstirea Cașin își dorește să se dezvolte frumos. Cinste eroilor pe care îi omagiem!”
Sorin Brașoveanu, președintele Consiliului Județean

miercuri, 18 aprilie 2018

Campanie de împădurire marca Lions Clubs la Mănăstirea Cașin


Comuna Mănăstirea Cașin a fost, la sfârșitul săptămânii trecute, locul de întâlnire pentru membrii Lions Club Sf. Gheorghe Bacău care, împreună cu elevi și profesori ai Școlii Gimnaziale din comună și cu alți invitați, circa 100 de persoane în total, au plantat o suprafeță de pădure într-o pădure care aparține comunității. Alături de membrii clubului, de elevi și de profesori au fost și reprezentanți au unor autorități locale și județene, între care primarul comunei Mănăstirea Cașin, Gabriel Apreotesei, dar și protopopul de Onești Ioan Bârgăoanu și preoți de la bisericile din zonă.
Acțiunea a început, însă, și în acest an la Mănăsirea Cașin cu o donație de cărți pentru biblioteca școlii gimnazile din comună, făcută de membrii Lions Club Sf. Gheorghe.
„Deși nu a avut amploarea altor acțiuni similare din anii precedenți – ne-a declarat Răzvan Șendrea, membru al clubului băcăuan și președinte zonal al mișcării lionistice din Moldova -, impactul a fost cu atât mai puternic cu cât la Mănăstirea Cașin au venit foarte mulți prieteni și chiar viitori membri ai clubului însoțiți de copiii lor. Cei din urmă au manifestat un entuziasm care ne motivează și mai mult pentru organizarea și în viitor a unor astfel de activități”.
Pe unele terenuri din comună au fost făcute, în anii precedenți, tăieri de pădure definitive. „Noi – spunea Gabriel Apreotesei -am preluat de la stat aproape 2.100 de hectare de pădure, pe un teren care a aparținut comunei din anul 1928, și suntem interesați să ne conservăm potențialul forestier, pentru că acesta reprezintă o sursă de venituri certă inclusiv pentru viitorul copiilor noștri”.