Se afișează postările cu eticheta pompieri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pompieri. Afișați toate postările

sâmbătă, 31 august 2019

Avanpremieră băcăuană la Centenarul Asociației Naționale Cultul Eroilor


A doua ședință zonală a Consiliului Director al Filialei „Col. Corneliu Chirieș” Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” din această vară a avut loc sâmbătă, 31 august, la Moinești și la Zemeș. Evenimentul a fost deschis de președintele filialei, col. (r) Paul Valerian-Timofte, care a prezentat principalele evenimente din ultimele trei luni de la Bacău și de la nivel național dedicate Centenarului înființării Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, succesoarea și continuatoarea de drept a Societății „Mormintele Eroilor Căzuți în Război”, care va fi marcat pe 12 septembrie.

La Moinești, la Biserica cu hramurile „Ștefan cel Mare și Sfânt” și „Sfântul Arhidiacon Ștefan”, a avut loc, de dimineață, o liturghie de pomenire a eroilor căzuți în luptele pentru apărarea patriei, susținută de preotul Cristinel Teșu. La liturghie au participat, între alții, Paul-Valerian Timofte, fostul comandant al Unității de pompieri din Moinești și primul ctitor al bisericii, col (r) Vasile Ilie, dar și fostul comandant al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bacău, col. (r) Ioan Mihalache și epitropul bisericii, Dorel Caraban. La finalul liturghiei au fost vizitate  dotările și amenajările bisericii, între care și noua clopotniță în care au fost amplasate două excepționale clopote donate de Ioan Boronea și Aurel Ivanof.
Ședința efectivă a Consiliului director a avut loc la Zemeș, la sediul subfilialei Cultul Eroilor, unde președintele acesteia, col. (r) Vasile Ilie, a amenajat în propria sa gospodărie ”Paraclisul Sfinților Ilie și Vasile cel Mare”, altar ecumenic, ortodox și romano-catolic, care a fost sfințit cu acest prilej.
„Vom marca și în Bacău Centenarul Asociației Cultul Eroilor – a spus Paul-Valerian Timofte -, pe 12 septembrie, cu o manifestare la Muzeul „Iulian Antonescu”, la care va fi înmânată Medalia Centenarului.
Tot cu acest prilej, locotenent-colonelului (r) Vasile Ilie, vicepreședinte al Filialei Cultul Eroilor Bacău, i-a fost conferit oficial, prin Ordin al Ministrului Afacerilor Interne, cu prilejul Zilei Registrului Militar, gradul de colonel în retragere.
„Colonelul Vasile Ilie – a spus Paul-Valerian Timofte – este ofițer de carieră, un român și un creștin ortodox adevărat, calculat, pașnic, de o sensibilitate aparte, poet prin cele exprimate în scris, un exemplu pentru toți. Îl iubim și îl stimăm”.
Casa și gospodăria colonelului Vasile Ilie sunt un loc în care oamenii din Zemeș se pot reculege în micul altar ecumenic, pot lua apă curată de la izvoarele captate din munte, dar în care oricine poate găsi o zonă de liniște și de refacere fizică în sala de fitness. Vasile Ilie este nu doar un fost
Col. (r) Vasile Ilie
ofițer de carieră. Este și un teolog cu studii superioare, implicat activ în viața spirituală a comunei, a orașului Moinești și a județului Bacău. „Înaintarea în grad – a spus colonelul -, chiar acum când eu sunt un militar în retragere,  este o onoare pentru mine și un imbold. Eu de 20 de ani am muncit la ridicarea bisericii din curtea unității de pompieri din Moinești, iar de puțin timp și la altarul ecumenic din propria mea locuință. Sâmbătă am săvârșit un parastas de sufletul pompierilor căzuți la datorie. Și am dovedit că bucuria pe care o trăim acum la acest eveniment se datorează unei jertfe, cum însăși viața este rodul unui cumul de jertfe. Așa voi trăi mai departe pentru familia mea și pentru cei din jur”.

miercuri, 12 iulie 2017

Faza interjudețeană a concursurilor profesionale ale Serviciilor Voluntare şi Private pentru Situaţii de Urgenţă



Echipajele inspectoratelor pentru situații de urgență din șase județe, Suceava, Botoșani, Neamț, Iași, Vaslui, Vrancea și Bacău, calificate la faza interjudețeană a concursurilor profesionale ale Serviciilor Voluntare şi Private pentru Situaţii de Urgenţă, se vor întrece din nou la etapa interjudețeană a acestor concursuri. Concursul va fi organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Mr. Constantin Ene” al Judeţului Bacău în zilele de 13 și 14 iulie, pe stadionul orăşenesc din Târgu Ocna. Participă Serviciilor Voluntare şi Private pentru Situaţii de Urgenţă din localităţi, instituţii publice şi operatori economici.

Cele 14 loturi reprezentative care se aliniază la linia de start își vor măiestria la probele: Pista cu obstacole pe 100 de metri, Ștafeta 4×100 de metri și Dispozitivul de intervenţie. Dar, marți, 12 iulie, la Pensiunea Montana din Slănic Moldova echipele se vor întâlni într-o ședință tehnică, în care va fi stabilită ordinea de intrare în concurs și va fi prezentat regulamentul competiției. De asemenea, în cadrul acestei întâlniri vor fi omologate și materialele de concurs.
Joi, 13 iulie, în intervalul orar 9,00 – 10,00, va avea loc festivitatea de deschidere a concursurilor. La acest eveniment sunt așteptați subprefectul județului Bacău, Valentin Ivancea, președintele Consiliului Județean, Sorin Brașoveanu, primarii orașelor Târgu Ocna, Slănic Moldova și Dărmănești, precum și reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean, ai Inspectoratului de Jandarmi Județean și ai Grupării de Jandarmi Mobile Bacău. Începând cu ora 11,00 se vor desfășura probele Pista cu obstacole pe 100 de metri și Ștafeta 4×100 de metri.
Vineri, 14 iulie, de la ora 9,00 se va desfășura proba Dispozitivul de intervenţie, iar la ora 13,30 vor avea loc premierea și desfășurarea activităților de încheiere a competiției.
Concursurile profesionale ale serviciilor voluntare şi private pentru situaţii de urgenţă au ca obiective: dezvoltarea şi perfecţionarea aptitudinilor şi a deprinderilor specifice, necesare îndeplinirii acţiunilor de intervenţie în situaţii de urgenţă; evaluarea nivelului de pregătire a capacităţii de intervenţie a serviciilor voluntare şi private pentru situaţii de urgenţă; popularizarea, în rândul cetăţenilor, a unor aspecte din activităţile desfăşurate de serviciile voluntare şi private pentru situaţii de urgenţă; dezvoltarea şi îmbunătăţirea relaţiilor de colaborare între serviciile voluntare şi private pentru situaţii de urgenţă.
Organizarea şi desfăşurarea concursului vor fi asigurate de o brigadă de arbitri formată din personal din Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

luni, 3 iulie 2017

Regal de ortodoxie și spiritualitate dedicat lui Ștefan cel Mare la Moinești



Col. (r) Vasile Ilie (stânga) și un grup de moineșteni
lângă icoana Sf. Voievod Ștefan cel Mare
Municipiul Moinești a fost în sărbătoare, duminică, 2 iulie, când în calendarul creștin ortodox se prăznuiește Sf. Voievod Ștefan cel Mare. La biserica militară cu acest hram, unitate a Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU), a avut loc o impresionantă ceremonie militaro-religioasă dedicată acestei sărbători. La eveniment au participat ministrul pentru Relația cu Parlamentul - Viorel Ilie, primarul municipiului Moinești - Valentin Vieru, inspectorul șef al ISU Județean Bacău - col. Ioan Mihalache, foști comandanți ai Detașamentului de pompieri din Moinești, între care și col. (r) Vasile Ilie, sub comanda căruia a fost ridicată și sfințită biserica Sf. Voievod Ștefan cel Mare. De asemenea, au fost prezenți și reprezentanți ai Mitropoliei Moldovei și Bucovinei și ai autorităților din comunele învecinate Moineștiului.
Un sobor de șase preoți au oficiat slujba de pomenire a marelui voievod, „Atletul creștinătății” – așa cum la supranumit Papa Sixt al VI-lea pe Ștefan cel Mare -, iar corul bisericii, format în bună parte din cadre militare, a intonat un potpuriu de cântece patriotice, între care și „Cântecul lui Ștefan Vodă”. „Cu un dangăt plin de jale, / Mii de clopote dau veste: / Ștefan Vodă al Moldovei, / Ștefan Vodă nu mai este” – a sunat prima strofă a cântecului, care s-a încheiat pe versurile „S-arătăm prin fapta noastră, / Tuturor necontenit / Că prin neamul lui în lume / Ștefan Vodă n-a murit”.
Biserica militară din Moinești