Se afișează postările cu eticheta Zemeș. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Zemeș. Afișați toate postările

miercuri, 13 mai 2020

Alimentare cu gaze naturale sistată în Solonț și Zemeș


Compania Delgaz Grid sistează temporar, joi, 14 mai, de la ora 8,00, alimentarea cu gaz metan pentru consumatorii din comunele Solonț și Zemeș. Măsura – a anunțat compania – este luată pentru efectuarea de lucrări specifice la instalațiile OMV Petrom din zonă.
Reluarea alimentării se va face treptat, cel mai probabil începând cu ora 16,00.
Compania solicită consumatorilor să închidă toate focurile, iar după reluarea distribuției gazelor naturale să supravegheze modul de ardere a acestora timp de 30 de minute. În cazul în care simt miros specific de gaz, consumatorii sunt rugați să anunțe imediat dispeceratul de urgență al Delgaz Grid la unul dintre numerele de telefon 0800.800.928 (număr gratuit, apelabil din principalele rețele de telefonie fixă și mobilă) sau 0265.200.928 (număr taxabil cu tarif local din rețeaua Telekom și cu tariful operatorului din toate celelalte rețele de telefonie).
„Delgaz Grid – au precizat oficialii companiei - regretă disconfortul creat prin întreruperea distribuției gazelor naturale și mulțumește consumatorilor pentru înțelegerea și sprijinul acordat pentru aceste lucrări”.

sâmbătă, 31 august 2019

Avanpremieră băcăuană la Centenarul Asociației Naționale Cultul Eroilor


A doua ședință zonală a Consiliului Director al Filialei „Col. Corneliu Chirieș” Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” din această vară a avut loc sâmbătă, 31 august, la Moinești și la Zemeș. Evenimentul a fost deschis de președintele filialei, col. (r) Paul Valerian-Timofte, care a prezentat principalele evenimente din ultimele trei luni de la Bacău și de la nivel național dedicate Centenarului înființării Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, succesoarea și continuatoarea de drept a Societății „Mormintele Eroilor Căzuți în Război”, care va fi marcat pe 12 septembrie.

La Moinești, la Biserica cu hramurile „Ștefan cel Mare și Sfânt” și „Sfântul Arhidiacon Ștefan”, a avut loc, de dimineață, o liturghie de pomenire a eroilor căzuți în luptele pentru apărarea patriei, susținută de preotul Cristinel Teșu. La liturghie au participat, între alții, Paul-Valerian Timofte, fostul comandant al Unității de pompieri din Moinești și primul ctitor al bisericii, col (r) Vasile Ilie, dar și fostul comandant al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bacău, col. (r) Ioan Mihalache și epitropul bisericii, Dorel Caraban. La finalul liturghiei au fost vizitate  dotările și amenajările bisericii, între care și noua clopotniță în care au fost amplasate două excepționale clopote donate de Ioan Boronea și Aurel Ivanof.
Ședința efectivă a Consiliului director a avut loc la Zemeș, la sediul subfilialei Cultul Eroilor, unde președintele acesteia, col. (r) Vasile Ilie, a amenajat în propria sa gospodărie ”Paraclisul Sfinților Ilie și Vasile cel Mare”, altar ecumenic, ortodox și romano-catolic, care a fost sfințit cu acest prilej.
„Vom marca și în Bacău Centenarul Asociației Cultul Eroilor – a spus Paul-Valerian Timofte -, pe 12 septembrie, cu o manifestare la Muzeul „Iulian Antonescu”, la care va fi înmânată Medalia Centenarului.
Tot cu acest prilej, locotenent-colonelului (r) Vasile Ilie, vicepreședinte al Filialei Cultul Eroilor Bacău, i-a fost conferit oficial, prin Ordin al Ministrului Afacerilor Interne, cu prilejul Zilei Registrului Militar, gradul de colonel în retragere.
„Colonelul Vasile Ilie – a spus Paul-Valerian Timofte – este ofițer de carieră, un român și un creștin ortodox adevărat, calculat, pașnic, de o sensibilitate aparte, poet prin cele exprimate în scris, un exemplu pentru toți. Îl iubim și îl stimăm”.
Casa și gospodăria colonelului Vasile Ilie sunt un loc în care oamenii din Zemeș se pot reculege în micul altar ecumenic, pot lua apă curată de la izvoarele captate din munte, dar în care oricine poate găsi o zonă de liniște și de refacere fizică în sala de fitness. Vasile Ilie este nu doar un fost
Col. (r) Vasile Ilie
ofițer de carieră. Este și un teolog cu studii superioare, implicat activ în viața spirituală a comunei, a orașului Moinești și a județului Bacău. „Înaintarea în grad – a spus colonelul -, chiar acum când eu sunt un militar în retragere,  este o onoare pentru mine și un imbold. Eu de 20 de ani am muncit la ridicarea bisericii din curtea unității de pompieri din Moinești, iar de puțin timp și la altarul ecumenic din propria mea locuință. Sâmbătă am săvârșit un parastas de sufletul pompierilor căzuți la datorie. Și am dovedit că bucuria pe care o trăim acum la acest eveniment se datorează unei jertfe, cum însăși viața este rodul unui cumul de jertfe. Așa voi trăi mai departe pentru familia mea și pentru cei din jur”.