Se afișează postările cu eticheta Paul-Valerian Timofte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Paul-Valerian Timofte. Afișați toate postările

vineri, 6 noiembrie 2020

Omagiu eroului băcăuan de la Rahova

Maiorul Constantin Ene, erou băcăuan în Războiul de Independență, a fost comemorat vineri, 6 noiembrie, cu o zi înainte de a se împlini 143 de ani de când a căzut în luptele de la Rahova, în Războiul de Independență. Evenimentul a avut loc la mormântul eroului din Cimitirul Central din Bacău, în prezența unui grup de militari ai Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență (IJSU), care poartă numele maiorului Constantin Ene, și a reprezentanților Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor.


La mormânt, preotul Mihai Beicu, parohul bisericii „Intrarea Domnului în Ierusalim” situată în apropierea IJSU Bacău, a oficiat o slujbă de pomenire, în prezența lt. col. Ștefan Ungurean, prim-adjunct al comandantului unității de pompieri a județului, a președintelui Filialei Bacău Cultul Eroilor, col. (rtr) Paul-Valerian Timofte și a col. (rtr) George Gheorghiu, membru de onoare al filialei. Personalitatea eroului și contribuția sa în luptele din Războiul de Independență au fost evocate de Paul-Valerian Timofte.

La finalul evenimentului de joi, la mormântul eroului militarii IJSU Bacău au depus o coroană de flori.

Maiorul Constantin Ene a condus, în ziua de 7 noiembrie 1877, primul eșalon de atac pentru cucerirea cetății Rahova și a căzut în luptă. Ultima sa dorință

a fost să fie înmormântat în Bacău, orașul unde s-a născut pe 20 decembrie 1837 și unde se afla și familia sa. A fost înmormântat, provizoriu, la Ghigen (un sat de lângă Rahova), dar a fost adus în Bacău și reînhumat, cu onoruri militare, pe 17 noiembrie 1877, în Cimitirul Central.

„Bravul maior Ene – scria comandantul Armatei Române într-o scrisoare adresată soției eroului – a murit moarte de erou în strălucita luptă dinaintea Rahovei. Patria a pierdut întrânsul un nobil fiu, armata […] un ofițer viteaz și distins”. Alexandru Odobescu îl numea „eroul băcăuan”, dar a fost evocat și de George Coșbuc. În anul 1907 – spune Paul-Valerian Timofte – unei vedete torpiloare i s-a dat numele eroului, iar în 1915 i s-a ridicat un bust în București. Cu ocazia sărbătoririi Centenarului Războiului de Independență au fost dezvelite busturi și în Bacău și la Giurgiu. Iar în Bacău și în București câte o stradă poartă numele maiorului erou.





sâmbătă, 15 august 2020

Omagiu Eroilor Patriei la mormintele și monumentele din Oituz


Cimitirul Eroilor, din Oituz
Eroii căzuți în luptele din Primul Război Mondial pe frontul complex al zonei Oituz au fost comemorați și în acest an, chiar în condițiile impuse de pandemia de Covid-19, sâmbătă, 15 august, la trei dintre cimitirele în care zac osemintele lor. Evenimentul a avut loc, ca în fiecare an, în ziua în care prăznuim Adormirea Maicii Domnului, zi dedicată și sărbătorii comunei Oituz. Manifestarea a fost inițiată și organizată de Filiala Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, de Primăria Oituz și de parohiile ortodoxe din această comună. Au fost prezenți președintele Filialei Bacău Cultul Eroilor, col. (rtr.) Paul-Valerian Timofte, maistrul militar Sergiu Chirilă, de la Baza 95 Aeriană Bacău, care a reprezentat și filiala Cultul Eroilor, dar și Garnizoana Militară Bacău, primarul Gheorghe Bodea și lideri ai administrației comunale Oituz, precum și deputata PSD Theodora Șotcan.

Biserica Eroilor Neamului - Poiana Sărată
Manifestările au început în Cimitirul Eroilor din satul Oituz, unde s-au adresat celor prezenți col. (rtr.) Paul Valerian Timofte și primarul Gheorghe Bodea. „Eroii noștri, care și-au dat viața pentru neam și țară mai ales aici, la Oituz - a spus președintele Filialei Cultul Eroilor -, sunt comemorați an de an pe 15 august, chiar și într-un an greu prin care trecem acum în condițiile pandemiei. Pentru astfel de evenimente mulțumim primarului comunei Oituz și preoților care păstoresc zona Oituz, zonă care din punct de vedere istoric poate fi comparată numai cu zona Verdun, din Franța. Dacă nu era Oituzul încercat de războaiele mondiale, noi poate nu eram astăzi aici, nu mai vorbeam limba română și nu mai comemoram eroii neamului”.
Primarul Gheorghe Bodea și-a exprimat regretul că sărbătoarea comun ei Oituz nu a mai avut loc, în acest an, așa cum a fost organizată în anii precedenți. „Iată de ce – a spus primarul - adresez mulțumiri Filialei județene Cultul Eroilor pentru efortul făcut și pentru inițiativă, dar și unor consilieri locali care ne-au fost aproape, precum și doamnei deputat Theodora Șotcan, singurul parlamentar băcăuan care a ajuns astăzi la noi”.
Cimitirul Eroilor, din Poiana Sărată
Preoții locului au oficiat o slujbă de pomenire în Cimitirul Eroilor, iar reprezentanții administrației locale, ale școlilor din comună, ai Ocolului Silvic Oituz și ai Filialei și subfilialei Cultul Eroilor au depus coroane de flori la monumentul din cimitir.
Slujbe de pomenire au fost oficiate și au fost depuse coroane de flori și la mormântul locotenentului Nicolae Macarie din curtea Bisericii Eroilor Neamului din Poiana Sărată, precum și la Cimitirul Eroilor din același sat, în care sunt înhumate osemintele a 107 militari români, germani, unguri, austrieci, ruși, evrei și turci în morminte individuale și a 1.940 de militari în monumentul-osuar.
La manifestări au fost prezenți și doi tineri echipați în uniforme specifice Armatei Române din timpul Primului Război Mondial, coordonați de președintele Asociației Tradiții Militare Românești din Bacău, col. (rtr.) Stelian Cojocaru.
La mormântul locotenentului Nicolae Macarie

marți, 16 iunie 2020

Aviația militară băcăuană la centenar


Baza 95 Aeriană ,,Erou căpitan aviator Alexandru Șerbănescu” a sărbătorit, marți, 16 iunie, „Centenarul Aviațiunii din Moldova”. Baza Aeriană din Bacău, denumită inițial Centrul de Instrucție al Aviațiunii și înființată pe aerodromul din Tecuci, a împlinit 100 de ani. Pentru a marca acest eveniment, a fost organizat un ceremonial militaro-religios, restrâns în actualele condiții impuse de pandemia de Covid-19.

Evenimentul a debutat cu un ceremonial religios de sfințire a plăcii comemorative închinată celor care, timp de un secol, au slujit sub egida aripilor românești și a continuat cu decorarea Drapelului de Luptă al unității militare centenare cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de cavaler, cu însemn de pace, pentru militari, conferit de președintele României, Klaus Iohannis, în semn de apreciere a profesionalismului și a rezultatelor importante obținute de militari în îndeplinirea misiunilor specifice și pentru contribuția la promovarea imaginii Armatei României.
Tot cu acest prilej, col. (retr.) Paul-Valerian Timofte, președintele Filialei Bacău „Col. Corneliu Chirieș” a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria” a înmânat  Bazei 95 Aviație „Emblema de onoare”, iar comandantului unității, gl. fl. aer. Leonard-Gabriel Baraboi, Diploma de Excelență. Președintelui Filialei Cultul Eroilor i-a fost înmânată placheta aniversară a Bazei 95 Aeriene la centenarul „Aviațiunii din Moldova”.
La final a fost lansată lucrarea „Istoricul bazei 95 Aeriană Erou Căpitan Aviator Alexandru Șerbănescu (1920-2020), al cărei autor este plutonierul adjutant principal Sorin Grumuș.

Misiune pentru apărarea spațiului aerian național

Înființat pe 16 iunie 1920 pe aerodromul Tecuci, Centrul de Instrucție al Aviațiunii, cu misiunea de a perfecționa pregătirea personalului navigant, tehnic și de alte specialități necesare aviației române, a devenit, în anul 1924 Centrul de Instrucție al Aeronauticii. După 1945, acesta a fost supus unor restructurări și redislocări și a funcționat la Mediaș, Tecuci și Buzău. În anul 1953, Centrul de Instrucție al Aeronauticii a fost desființat, dar de la 1 decembrie 1968 a fost reînființat pe aerodromul din Bacău.
Un an mai târziu, Centrul de Instrucție al Aviației a participat efectiv la trecerea tinerilor piloți pe avionul supersonic MiG-21 și la pregătirea cadrelor aviației militare pentru diferite funcții și specialități.
Unitatea a asigurat, de-a lungul timpului, trecerea pe avionul supersonic a peste 500 de piloți și pregătirea de specialitate a peste 6.000 de cadre din aviația militară.
La 25 august 1995, a luat naștere Baza 95 Aeriană de Aviație Vânătoare și Vânătoare Bombardament, destinată să asigure pregătirea și ducerea acțiunilor de luptă ale Grupului 95 Aviație Vânătoare. Astfel, Baza 95 Aeriană a asigurat logistic zborul avionului MiG-21 „LanceR” încă din faza inițială, de cercetare și testare la societatea Aerostar.
De la 1 mai 2001, Baza 95 Aeriană de Aviație Vânătoare și Vânătoare Bombardament s-a transformat în Centrul 95 Trecere pe Avioane Supersonice, iar în anul 2004, a avut loc transformarea Centrului 95 Trecere pe Avioane Supersonice în Baza 95 Aeriană.