Se afișează postările cu eticheta Petronela Stefan. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Petronela Stefan. Afișați toate postările

luni, 4 noiembrie 2019

Program de instruire StartupChoice în Bacău


  • alte două cursuri pregătesc experți în achiziții publice și formatori

InovExpert Edu Bacău - un start-up inovativ cofinanțat prin Programul Operațional Capital Uman - lansează în luna noiembrie trei cursuri de specializare intensive, cu caracter de noutate în Regiunea Nord-Est și pe piața Bacăului.

Primul curs se adresează tinerilor viitori antreprenori sau antreprenorilor care au o firmă deschisă după 30 ianuarie 2017 și care doresc să obțină o finanțare pentru dezvoltarea afacerii de 200.000 lei, prin programul STARTUP NATION 2019/2020.
Programul de instruire StartupChoice este o noutate în Regiunea Nord Est, conceput special pentru a învăța participanții cum să-și scrie singuri proiectul pentru a aplica la programul Startup Nation care se va deschide în luna decembrie. Astfel, participanții pot învăța cum să-și realizeze singuri cererea de finanțare, bugetul și documentele necesare, fără a mai fi nevoie să apeleze la un consultant. Cursul are loc în Bacău: în week-end, fuul day (8 ore/zi în timpul săptămânii) sau after work (după-amiaza, după ora 17,00, pe durata a 2 săptămâni).

Cursuri pentru experți în achiziții publice și formatori

Alte două programe complexe de instruire sunt pregătite pentru experți în achiziții publice și pentru formatori. Cursurile sunt autorizate de Ministerul Muncii și Ministerul Educației și se finalizează cu certificate recunoscute pe plan național și internațional.
Cele două programe au 180 de ore, din care 120 de ore sunt pregătire practică în domeniu, asigurând astfel o calitate ridicată a procesului de instruire în aceste două domenii.
Cursul dedicat persoanelor care lucrează sau doresc să activeze în domeniul achizițiilor publice cuprinde, ca element de noutate, un modul specializat în managementul achizițiilor în proiectele europene, abordând domeniul complex al achizițiilor ce se desfășoară în proiecte, pentru a evita situațiile dificile legate de conflicte de interese, corecții financiare aplicate de finanțator sau în cazuri mai grave de sesizări la organele de cercetare.
Programul de instruire pentru formatori acreditați ANC se desfășoară în perioada 22 noiembrie-15 decembrie și se adresează celor care doresc să devină traineri in-house sau la open courses și să stăpânească arta de a livra cursuri de calitate, ca adevărați profesioniști.

„Lansăm aceste trei programe de formare profesională după o îndelungă cercetare a oportunităților de carieră existente în Bacău și bazându-se pe expertiza a peste zece ani în domeniul formării profesionale a adulților. Ele sunt catalogate ca fiind cele mai complexe traininguri existente pe piața Bacăului la acest moment și în aceste domenii. Ne propunem să oferim o garanție că investiția în educație oferă șanse și oportunități pe termen lung pentru fiecare participant.”
Petronela Ștefan, director al InovExpert Edu

marți, 25 aprilie 2017

Primul și al doilea deceniu al României în UE văzute de la Bacău




Bacăul a fost, luni, 24 aprilie,  gazda ultimei conferințe „România: al doilea deceniu în UE. Provocări-Oportunități-Priorități” dintr-un ciclu inițiat de Asociația pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES) în doar câteva centre regionale din țară. În Bacău, partenerii în organizarea evenimentului au fost Consiliul Județean (CJ), Societatea de Investiții Financiare (SIF) Moldova, Universitatea „Vasile Alecsandri” și fundația „România Durabilă”.

La conferința moderată de președintele ASPES, Constantin Boștină, au vorbit Costel Cocea – președintele SIF Moldova și membru al ASPES, Sorin Brașoveanu - președintele CJ, Dragoș Ștefan – viceprimar al Bacăului, prof. univ. dr. Vasile Pușcaș - negociatorul șef al României pentru aderarea la Uniunea Europeană (UE), Mircea Ursache – vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară, prof. univ. dr. Carol Schnakovsky – rectorul Universității „Vasile Alecsandri”, Grigore Filip – președintele societății Aerostar, Gheorghe Covrig – directorul economic al Grupului Agricola, Aurelian Trifa – președintele societății Mecanica Ceahlău, al cărui acționar majoritar este SIF Moldova, jurnalistul Daniel Apostol – inițiatorul mișcării „România Durabilă”, Petronela Ștefan – director în Camera de Comerț și Industrie Bacău, Nina Chiper – director de dezvoltare de programe la societatea CRAB, Gabriel Leahu – directorul general al Casei Corpului Didactic Bacău și jurnalistul Cornel Cepariu.

Manualul de integrare în UE

Evenimentul a fost precedat, duminică, 23 aprilie, la sediul SIF Moldova, de lansarea cărții „România și calea de viață europeană”, scrisă de prof. univ. dr. Vasile Pușcaș. Lucrarea a fost prezentată de Constantin Boștină și a generat o interesantă și aplicată dezbatere la care au participat prof. univ. dr. Dumitru Bontaș, Sorin Brașoveanu, Cosmin Necula – primarul Bacăului și profesorul Ioan Mitrea. Cartea profesorului Vasile Pușcaș a venit ca o veritabilă prefață a conferinței „România: al doilea deceniu în UE. Provocări-Oportunități-Priorități”, dar și ca un adevărat manual de înțelegere justă a problemelor aderării țării noastre la UE în primul deceniu al acestui proces (2007 – 2017), precum și a căii pe care ar trebui să o urmăm în cel de al doilea deceniu și în deceniile care vor veni. „La negocierea Tratatului de Aderare a României la Uniunea Europeană – scrie Vasile Pușcaș – am avut permanent în gând nu doar desprinderea noastră de «lumea veche» a secolului al XX-lea, cât mai ales oportunitățile care se deschideau românilor în veacul al XXI-lea. Iar aceste oportunități nu veneau ca un «coș al abundenței» oferit de UE, ci trebuiau create și fructificate în România, în Europa și în lume chiar de statul român, de oamenii politici, de antreprenori și de efortul constructiv al tuturor cetățenilor Români”.

Noi suntem UE

Costel Ceocea, Mircea Ursache, Vasile Pușcaș
Și conferința de luni a abordat și a dezbătut, practic, această idee, subliniată de mai multe ori de participanți, inclusiv cu exemple concrete din chiar mediul social, administrativ și economic băcăuan. „Am vrut să dezbatem și în această zonă de est a țării – a spus Constantin Boștină - problemele pe care ar fi trebuit să le găsim mult mai bine evidențiate la nivel național, atât din partea autorităților, dar mai ales a comunităților de afaceri și financiar-bancare”.
Ceea ce trebuie să înțelegem foarte bine cu privire la rolul și rostul nostru, al românilor, în UE este că Uniunea suntem chiar noi, că această organizație internațională este a noastră. De aceea – au spus vorbitorii -, problemele cu care ne confruntăm nu vin de la Bruxelles (capitala UE), ci de la București, cum și soluțiile pentru rezolvarea lor tot de la București trebuie să apară. Dar, tot vorbitorii au subliniat și avantajele României ca membru al UE, care există indiscutabil. Important – au mai spus ei – este cum le valorificăm, iar între astfel de avantaje nu a lipsit nici exemplul fondurilor europene de toate felurile, de care beneficiază și țara noastră, evident și județul Bacău. De aceea, Vasile Pușcaș ne-a îndemnat să ne întrebăm des „Cum ar fi fără UE”, fără o uniune care sigur va exista multe decenii de aici înainte.

Bacău – centru de excelență în finanțe și piața de capital

Oaspeții băcăuanilor din cele două zile ale Conferinței au lansat cel puțin o ideea de extremă importanță, dar și surprinzătoare în același timp. Anume, că Bacăul, care cu ani în urmă avea un rol important în economia națională, după alți ani de declin ar putea deveni un veritabil centru financiar și al pieței de capital, întâi local, dar apoi chiar regional. O parte dintre oaspeți au remarcat atuurile Bacăului în Regiunea Nord-Est, de fapt în toată Moldova, relansarea dezvoltării economice care se simte de circa un an și mai bine, dar și prezența unor poli economici importanți (întreprinderi mari, una dintre cele șase societăți de investiții financiare etc.) fiind printre ele. Reprezentanții societăților comerciale care au luat cuvântul în Conferință au întărit această idee, dar au subliniat și provocările și oportunitățile la care se gândesc în deceniul următor de UE.
Despre alegerea Bacăului pentru această Conferință, care încheie ciclul teritorial al inițiativei ASPES (după care pe 23 mai va avea loc o conferință la București, de concluzii), despre atuurile Bacăului pentru a găzdui mai multe centre de excelență în diverse domenii economice voi reveni  cu scurte interviuri și comentarii documentate cu ocazia acestui eveniment.

marți, 19 aprilie 2011

Noul Cod al Muncii, prezentat la Camera de Comerţ

Şcoala de Studii Comerciale din Bacău, fundaţie a Camerei de Comerţ şi Industrie, organizează, pe 28 aprilie, la sala de conferinţe a Camerei, de la ora 9,30, seminarul cu tema "Noul Cod al Muncii". Evenimentul - ne-a informat directorul general al Şcolii, Petronela Ştefan - are drept scop prezentarea Legii 40/2011 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, care va intra în vigoare de la 30 aprilie 2011 şi dezbaterea cazurilor concrete de interes pentru angajatori. Vor fi discutate principalele modificări ce vizează Concedierile colective, Durata timpului de lucru, Norma de lucru, Obiectivele de performanţă individuală, Stagiile de pregătire profesională, Durata delegării, Durata Contractului Individual de Muncă (CIM) pe o perioadă determinată, Perioada de probă la angajare, Termenul de preaviz, Agentul de muncă temporară, Sporul acordat pentru munca pe timpul nopţii, Contractele colective de muncă, Contravaloarea pagubei provocate de angajat, Sancţiunile contravenţionale, Durata reabilitării profesionale, Clauza de neconcurentă, Cazuri de încetare a CIM şi Proiectul de hotărâre pentru modificarea Registrului Unic de Evidenţă a Salariaţilor". Participanţii vor primi şi Broşura "Codul Muncii - Ad literam", cu prezentarea în paralel a textelor anterioare modificării actului normativ.