Se afișează postările cu eticheta Carol Schnakovsky. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Carol Schnakovsky. Afișați toate postările

sâmbătă, 7 martie 2020

Aerostar încurajează performanțele elevilor și studenților

Doina Matanie, Grigore Filip, Daniel Vîrnă

Aerostar Bacău, companie din elita industriei aeronautice naționale și mondiale, a lansat un program pentru încurajarea și recompensarea performanțelor elevilor și studenților pentru a urma o carieră în propriile secții de producție și în domeniul său de activitate. Programul se numește „Aerostar te premiază” și are ca obiectiv declarat creșterea calității învățământului băcăuan liceal teoretic, tehnologic și profesional, dar și a celui universitar.

La invitația președintelui și directorului general al companiei, Grigore Filip, la eveniment au participat reprezentanți ai instituțiilor de învățământ liceal din Bacău, ai Inspectoratului Școlar județean, dar și rectorul Universității „Vasile Alecsandri”, Carol Schnakovsky, și președintele senatului universității, Valentin Nedeff. Copania a fost reprezentată și de șefa departamentului Marketing, Doina Matanie, și de Daniel Vîrnă, membru al Consiliului de Administrație.
Prin acest program, Aerostar va acorda premii între 4.000 și 1.000 de lei elevilor de liceu cel mai bine clasați la concursurile școlare naționale la disciplinele teoretice (matematică, fizică, informatică/tehnologia informației și disciplinele tehnologice pe meserii din domeniile mecanică, electric, electrotehnică, electromecanică și electronică, automatizări și telecomunicații). Aerostar va acorda, însă, și un premiu de 10.000 de lei și altul de 7.000 de lei absolvenților învățământului superior care fac cea mai bine clasată lucrare de licență/master realizată și cu aplicabilitate în compania din Bacău. Vor fi acordate, de asemenea, mai multe premii de maxim 2.000 de lei în diverse competiții pentru elevi sau studenți organizate de Aerostar în anul 2020.
„Aerostar – a precizat Grigore Filip – nu se află într-o criză de forță de muncă. Dar are perspective de dezvoltare (produce acum mai mult decât producea înainte de 1990!) și trebuie să mai angajăm oameni, circa 1.500 în următorii 5-10 ani. Iar noi nu importăm forță de muncă. Anul trecut am angajat aproape 400, majoritatea băcăuani. Și acum nu suntem foarte încrezători că Bacău va pregăti pentru noi oamenii de care avem nevoie”.

Ce premii acordă Aerostar

1.      Premiul pentru rezultatele obținute la concursurile școlare – 4.000 de lei locul I, 3.000 de lei (II), 2.000 de lei (III); Premii individuale pentru elevii cel mai bine clasați la concursurile școlare pe meserii – 3.000 (I), 2.000 lei (II), 1.000 lei (III);
2.      Premiul la concursuri pentru stimularea elevilor și studenților – Concursul interdisciplinar anual în Aerostar (elevi 1.000 lei locul I, 600 lei locul II, 300 lei locul III; studenți 2.000 lei locul I, 1.000 locul II, 500 lei locul III); Maratonul anual de programare în Aerostar – 2.000 (I), 1.000 lei (II), 500 lei (III). Concursul anual pe meserii în Aerostar – 1.500 lei (I), 1.000 lei (II), 500 lei (III);
3.      Premiul pentru studenți la lucrări de diplomă cu aplicabilitate în Aerostar – 10.000 de lei pentru cea mai bună clasată lucrare de licență/master; 7.000 lei pentru cea mai bine clasată lucrare de licență/master.
4.      Burse private Aerostar pentru elevii care se evidențiază în activitățile de la Aerostar (cu obligativitatea ca elevii să lucreze, după absolvire, în companie).

„Aerostar vrea să se implice și mai mult  decât până acum în a susține performanța în rândul elevilor și studenților. Vrem să arătăm că Aerostar face dovada, dar este și o susținătoare activă a învățământului profesional tehnic, liceal și universitar și este implicată în mai multe parteneriate de colaborare cu instituții de învățământ atât profesional/liceal, cât și universitar/politehnic. Vrem ca elevii și studenții să revină acasă după terminarea studiilor și să contribuie activ la menținerea și dezvoltarea comunității băcăuane.”
Grigore Filip, președinte&director general al Aerostar Bacău

marți, 25 aprilie 2017

Primul și al doilea deceniu al României în UE văzute de la Bacău




Bacăul a fost, luni, 24 aprilie,  gazda ultimei conferințe „România: al doilea deceniu în UE. Provocări-Oportunități-Priorități” dintr-un ciclu inițiat de Asociația pentru Studii și Prognoze Economico-Sociale (ASPES) în doar câteva centre regionale din țară. În Bacău, partenerii în organizarea evenimentului au fost Consiliul Județean (CJ), Societatea de Investiții Financiare (SIF) Moldova, Universitatea „Vasile Alecsandri” și fundația „România Durabilă”.

La conferința moderată de președintele ASPES, Constantin Boștină, au vorbit Costel Cocea – președintele SIF Moldova și membru al ASPES, Sorin Brașoveanu - președintele CJ, Dragoș Ștefan – viceprimar al Bacăului, prof. univ. dr. Vasile Pușcaș - negociatorul șef al României pentru aderarea la Uniunea Europeană (UE), Mircea Ursache – vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiară, prof. univ. dr. Carol Schnakovsky – rectorul Universității „Vasile Alecsandri”, Grigore Filip – președintele societății Aerostar, Gheorghe Covrig – directorul economic al Grupului Agricola, Aurelian Trifa – președintele societății Mecanica Ceahlău, al cărui acționar majoritar este SIF Moldova, jurnalistul Daniel Apostol – inițiatorul mișcării „România Durabilă”, Petronela Ștefan – director în Camera de Comerț și Industrie Bacău, Nina Chiper – director de dezvoltare de programe la societatea CRAB, Gabriel Leahu – directorul general al Casei Corpului Didactic Bacău și jurnalistul Cornel Cepariu.

Manualul de integrare în UE

Evenimentul a fost precedat, duminică, 23 aprilie, la sediul SIF Moldova, de lansarea cărții „România și calea de viață europeană”, scrisă de prof. univ. dr. Vasile Pușcaș. Lucrarea a fost prezentată de Constantin Boștină și a generat o interesantă și aplicată dezbatere la care au participat prof. univ. dr. Dumitru Bontaș, Sorin Brașoveanu, Cosmin Necula – primarul Bacăului și profesorul Ioan Mitrea. Cartea profesorului Vasile Pușcaș a venit ca o veritabilă prefață a conferinței „România: al doilea deceniu în UE. Provocări-Oportunități-Priorități”, dar și ca un adevărat manual de înțelegere justă a problemelor aderării țării noastre la UE în primul deceniu al acestui proces (2007 – 2017), precum și a căii pe care ar trebui să o urmăm în cel de al doilea deceniu și în deceniile care vor veni. „La negocierea Tratatului de Aderare a României la Uniunea Europeană – scrie Vasile Pușcaș – am avut permanent în gând nu doar desprinderea noastră de «lumea veche» a secolului al XX-lea, cât mai ales oportunitățile care se deschideau românilor în veacul al XXI-lea. Iar aceste oportunități nu veneau ca un «coș al abundenței» oferit de UE, ci trebuiau create și fructificate în România, în Europa și în lume chiar de statul român, de oamenii politici, de antreprenori și de efortul constructiv al tuturor cetățenilor Români”.

Noi suntem UE

Costel Ceocea, Mircea Ursache, Vasile Pușcaș
Și conferința de luni a abordat și a dezbătut, practic, această idee, subliniată de mai multe ori de participanți, inclusiv cu exemple concrete din chiar mediul social, administrativ și economic băcăuan. „Am vrut să dezbatem și în această zonă de est a țării – a spus Constantin Boștină - problemele pe care ar fi trebuit să le găsim mult mai bine evidențiate la nivel național, atât din partea autorităților, dar mai ales a comunităților de afaceri și financiar-bancare”.
Ceea ce trebuie să înțelegem foarte bine cu privire la rolul și rostul nostru, al românilor, în UE este că Uniunea suntem chiar noi, că această organizație internațională este a noastră. De aceea – au spus vorbitorii -, problemele cu care ne confruntăm nu vin de la Bruxelles (capitala UE), ci de la București, cum și soluțiile pentru rezolvarea lor tot de la București trebuie să apară. Dar, tot vorbitorii au subliniat și avantajele României ca membru al UE, care există indiscutabil. Important – au mai spus ei – este cum le valorificăm, iar între astfel de avantaje nu a lipsit nici exemplul fondurilor europene de toate felurile, de care beneficiază și țara noastră, evident și județul Bacău. De aceea, Vasile Pușcaș ne-a îndemnat să ne întrebăm des „Cum ar fi fără UE”, fără o uniune care sigur va exista multe decenii de aici înainte.

Bacău – centru de excelență în finanțe și piața de capital

Oaspeții băcăuanilor din cele două zile ale Conferinței au lansat cel puțin o ideea de extremă importanță, dar și surprinzătoare în același timp. Anume, că Bacăul, care cu ani în urmă avea un rol important în economia națională, după alți ani de declin ar putea deveni un veritabil centru financiar și al pieței de capital, întâi local, dar apoi chiar regional. O parte dintre oaspeți au remarcat atuurile Bacăului în Regiunea Nord-Est, de fapt în toată Moldova, relansarea dezvoltării economice care se simte de circa un an și mai bine, dar și prezența unor poli economici importanți (întreprinderi mari, una dintre cele șase societăți de investiții financiare etc.) fiind printre ele. Reprezentanții societăților comerciale care au luat cuvântul în Conferință au întărit această idee, dar au subliniat și provocările și oportunitățile la care se gândesc în deceniul următor de UE.
Despre alegerea Bacăului pentru această Conferință, care încheie ciclul teritorial al inițiativei ASPES (după care pe 23 mai va avea loc o conferință la București, de concluzii), despre atuurile Bacăului pentru a găzdui mai multe centre de excelență în diverse domenii economice voi reveni  cu scurte interviuri și comentarii documentate cu ocazia acestui eveniment.