Comisarii
Gărzii Forestiere Județene (GFJ) și voluntari de la Agenția pentru Protecția
Mediului Bacău au marcat Ziua Pământului, celebrată în fiecare an pe 22
aprilie, și Centenarul Marii Uniri din 1918 printr-o acțiune de plantare de
arbori în Parcul Gherăiești. Materialul săditor a fost asigurat de Direcția
Silvică Bacău.
Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta Ziua Pamantului. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ziua Pamantului. Afișați toate postările
duminică, 22 aprilie 2018
Puieți de gorun plantați în Parcul Gherăiești
vineri, 22 aprilie 2016
Voluntarii APM au sărbătorit Ziua Pământului la plantat copaci
Agenția pentru Protecția Mediului
(APM), din Bacău, a particpiat vineri, 22 aprilie, prin cei 23 voluntari ai săi,
plantarea de puieți de brad pe raza Ocolului Silvic Fântânele. Acțiunea a avut
loc de Ziua Pământului, eveniment simbol al responsabilității civice în
protecția mediului, celebrată de 46 de ani.
La Fântânele, puieții de brad și uneltele au
fost asigurate de reprezentanții ocolului silvic. „Pe o vreme parcă potrivită
pentru viitorii copaci seculari – ne-a informat directorul executiv al APM,
Paul Toderică -, efortul comun al voluntarilor s-a concretizat într-o viitoare
mică pădure de brazi, care va asigura aer și resurse nu pentru noi, ci pentru
generațiile viitoare”.
În
acest an se sărbătorește Ziua Pământului sub deviza „Copaci pentru pământ! Haideți să plantăm!”.
Inițiată în
1970 în SUA de senatorul american Gaylor Nelson, cu scopul de a trezi clasa
politică din dezinteresul pe care îl arăta față de mediu, Ziua Pământului a mobilizat
în primul an circa 20 de milioane de cetățeni, în marea lor majoritate tineri și
foarte tineri. După 20 de ani, evenimentul a devenit internațional, fiind sărbătorit
de peste 200 de milioane de oameni din 174 de țări. Scopurile acestui eveniment
sunt mobilizarea comunităților, promovarea atitudinii civice, promovarea
programelor de dezvoltare durabilă, întărirea colaborării internaționale și nu în
ultimul rând educația ecologică. În anul 2009, ONU a declarat ziua de 22
aprilie ca sărbătoare oficială a planetei Pământ.
joi, 23 aprilie 2015
Voluntarii APM Bacău au sărbătorit Ziua Pământului
Voluntarii coordonați de Agenția pentru Protecția
Mediului (APM) Bacău au participat, pe 22 aprilie, de Ziua Pământului, la o acțiune
de plantare de puieți pe raza Ocolului Silvic Fântânele. „Pe o vreme destul de schimbătoare – ne-a informat
purtătoarea de cuvânt a Agenției, Maria Ionos -, efortul comun al voluntarilor
s-a concretizat într-o viitoare mică pădure de brazi, care va asigura aerul și
resursele pentru generațiile următoare. Cei 200 de puieți de brad, împreună cu
uneltele pentru plantat, au fost asigurate de reprezentanții ocolului silvic.”
În acest an, Ziua Pământului
a fost sărbătorită sub deviza „Plantează
un copac! Sădește o plantă! Fii parte a celui mai mare efort din istorie
de a reda pământului ceea ce i se cuvine.”
Ziua Pământului a împlinit 45 de ani. Inițiată în 1970 în SUA, de senatorul
american Gaylor Nelson, cu scopul de a trezi clasa politică din dezinteresul pe
care îl arăta față de mediu, Ziua Pământului a antrenat, în primul an, circa 20
de milioane de cetățeni americani, în marea lor majoritate tineri și foarte
tineri. Dupa 20 de ani, in 1990, evenimentul a devenit internațional, fiind sărbătorit
de peste 200 de milioane de oameni din 174 de țări. Scopul este mobilizarea
comunităților, promovarea atitudinii civice, promovarea programelor de
dezvoltare durabilă, întărirea colaborării internaționale și nu în ultimul rând
educația ecologică.
Ziua Pământului 1990 a dat un mare imbold eforturilor internaționale
pentru reciclare și a ajutat la „pavarea” căii pentru Summitul Națiunilor Unite
pentru Pământ 1992 - Rio de Janeiro. Din 2005, Ziua Pământului a avut
internetul ca ajutor în crearea de conexiuni între activiștii din lumea întreagă.
Ziua Pamantului a trimis un mesaj foarte clar și foarte puternic, anume că cetățenii întregii lumi voiau măsuri rapide și decisive legate de energia curată.
În anul 2009, ONU a declarat ziua de 22 aprilie ca sărbătoare oficială a planetei Pământ și ca expresie comună a dorinței tuturor de a construi o societate stabilă, pentru un viitor mai curat și mai verde.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
