Se afișează postările cu eticheta brazi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta brazi. Afișați toate postările

vineri, 22 aprilie 2016

Voluntarii APM au sărbătorit Ziua Pământului la plantat copaci



Agenția pentru Protecția Mediului (APM), din Bacău, a particpiat vineri, 22 aprilie, prin cei 23 voluntari ai săi, plantarea de puieți de brad pe raza Ocolului Silvic Fântânele. Acțiunea a avut loc de Ziua Pământului, eveniment simbol al responsabilității civice în protecția mediului, celebrată de 46 de ani.
La Fântânele, puieții de brad și uneltele au fost asigurate de reprezentanții ocolului silvic. „Pe o vreme parcă potrivită pentru viitorii copaci seculari – ne-a informat directorul executiv al APM, Paul Toderică -, efortul comun al voluntarilor s-a concretizat într-o viitoare mică pădure de brazi, care va asigura aer și resurse nu pentru noi, ci pentru generațiile viitoare”.
În acest an se sărbătorește Ziua Pământului sub deviza „Copaci pentru pământ! Haideți să plantăm!”.
Inițiată în 1970 în SUA de senatorul american Gaylor Nelson, cu scopul de a trezi clasa politică din dezinteresul pe care îl arăta față de mediu, Ziua Pământului a mobilizat în primul an circa 20 de milioane de cetățeni, în marea lor majoritate tineri și foarte tineri. După 20 de ani, evenimentul a devenit internațional, fiind sărbătorit de peste 200 de milioane de oameni din 174 de țări. Scopurile acestui eveniment sunt mobilizarea comunităților, promovarea atitudinii civice, promovarea programelor de dezvoltare durabilă, întărirea colaborării internaționale și nu în ultimul rând educația ecologică. În anul 2009, ONU a declarat ziua de 22 aprilie ca sărbătoare oficială a planetei Pământ.

joi, 23 aprilie 2015

Voluntarii APM Bacău au sărbătorit Ziua Pământului



Voluntarii coordonați de Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău au participat, pe 22 aprilie, de Ziua Pământului, la o acțiune de plantare de puieți pe raza Ocolului Silvic Fântânele. „Pe o vreme destul de schimbătoare – ne-a informat purtătoarea de cuvânt a Agenției, Maria Ionos -, efortul comun al voluntarilor s-a concretizat într-o viitoare mică pădure de brazi, care va asigura aerul și resursele pentru generațiile următoare. Cei 200 de puieți de brad, împreună cu uneltele pentru plantat, au fost asigurate de reprezentanții ocolului silvic.”
În acest an, Ziua Pământului a fost sărbătorită sub deviza „Plantează un copac! Sădește o plantă! Fii parte a celui mai mare efort din istorie de a reda pământului ceea ce i se cuvine.”
Ziua Pământului a împlinit 45 de ani. Inițiată în 1970 în SUA, de senatorul american Gaylor Nelson, cu scopul de a trezi clasa politică din dezinteresul pe care îl arăta față de mediu, Ziua Pământului a antrenat, în primul an, circa 20 de milioane de cetățeni americani, în marea lor majoritate tineri și foarte tineri. Dupa 20 de ani, in 1990, evenimentul a devenit internațional, fiind sărbătorit de peste 200 de milioane de oameni din 174 de țări. Scopul este mobilizarea comunităților, promovarea atitudinii civice, promovarea programelor de dezvoltare durabilă, întărirea colaborării internaționale și nu în ultimul rând educația ecologică.
Ziua Pământului 1990 a dat un mare imbold eforturilor internaționale pentru reciclare și a ajutat la „pavarea” căii pentru Summitul Națiunilor Unite pentru Pământ 1992 - Rio de Janeiro. Din 2005, Ziua Pământului a avut internetul ca ajutor în crearea de conexiuni între activiștii din lumea întreagă.
Ziua Pamantului a trimis un mesaj foarte clar și foarte puternic, anume că cetățenii întregii lumi voiau măsuri rapide și decisive legate de energia curată.
În anul 2009, ONU a declarat ziua de 22 aprilie ca sărbătoare oficială a planetei Pământ și ca expresie comună a dorinței tuturor de a construi o societate stabilă, pentru un viitor mai curat și mai verde.