Se afișează postările cu eticheta Directia pentru Agricultura Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Directia pentru Agricultura Bacau. Afișați toate postările

joi, 14 martie 2019

Lecție demo de tăiere la pomi în Luizi Călugăra



Direcția pentru Agricultură Bacău a organizat, marți, 12 martie, la solicitarea Primăria Luizi Călugăra, un nou curs practic pentru pasionații de pomicultură din comună. Pomicultorii s-au întâlnit astfel cu dr. Florin Acatrinei, șef de serviciu la instituția agricolă băcăuană, el însuși unul dintre cei mai cunoscuți pomicultori din județ. Tema cursului demo a fost „Tăieri de întreținere și de formare a coroanelor la pomii fructiferi”, iar demonstrația a avut loc în livada Școlii gimnaziale din comună.

Florin Acatrinei a început lecția demonstrativă prin a explica participanților cele mai importante reguli care trebuie aplicate atunci când începe tăierea de întreținere a pomilor. Lectorul a explicat fiecare operațiune în parte și a completat informațiile despre tăierile la pomi cu cele referitoare la modul în care pot fi făcute și tratamentele chimice în asemenea cazuri.
”Teoria ca teoria – spune, însă, o vorbă din popor -, dar practica ne omoară”. Explicațiile teoretice au fost, deci, completate cu demonstrațiile practice. Prin foarfecele inginerului Acatrinei au trecut, deci, pe rând mai mulți pomi, fie mai tineri, fie mai avansați în vârstă, fiecare cu specificul lui, iar la final unul dintre cursanți a solicitat explicații și pentru tăierile la nuc.
Demonstrațiile au avut loc chiar în perioada în care se fac lucrări de tăieri în livezi și în vii, absolut necesare pentru a întreține în bune condiții plantațiile. Un măr, de exemplu, care nu este „tratat” corect în fiecare an își epuizează potențialul și nu mai face rod în fiecare an. Este cunoscută enigma rodirii doar din doi ani a merilor, dar numai în cazurile în care pomii sunt tăiați incorect sau chiar deloc ori nu primesc tratamentele fitosanitare care se impun.
„Producția de fructe - a precizat Florin Acatrinei - stă în vârful foarfecului. Tăierile de curățare la pomi, sunt de mai multe tipuri: de formare a coroanei la pomii tineri; de rărire și fructificare la pomii intrați pe rod; de corectare a coroanelor la pomii neglijați sau formați greșit și de regenerare la pomii îmbătrâniți. Tăierile au rolul de a forma coroane echilibrate și aerisite, de a încadra pomul în arealul pus la dispoziție, de a plafona pomul la înălțimea la care să i se poată aplica lucrările și să nu umbrească pomii din jur, să mute puterea de creștere naturală a pomului dinspre vârf spre bază (inversarea polarității) și să asigurare echilibrul între creștere și fructificare prin normarea încărcăturii de ramuri de rod. Acest ultim aspect urmărit este și cel mai important."
Pomicultura a devenit un hobby tot mai căutat și de proprietarii de case și vile, care spun că au nevoie și de cunoștințe de specialitate, pentru că puțini oameni se pricep să întrețină o livadă, fie cât de mică.

sâmbătă, 12 august 2017

Fermierii strâng rândurile pentru refacerea sistemelor de irigații




Unitatea din Bacău a Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare (ANIF) și Direcția pentru Agricultură au organizat prima reuniune a membrilor organizațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații (OUAI) și a producătorilor agricoli încă neorganizați, pentru a analiza situația sistemului de irigații din județ și pentru a propune crearea unei organizații asociative care să reprezinte puternic producătorii agricoli interesați de irigarea culturilor. La întânirea cu fermierii au venit directorul Direcției pentru Agricultură, Simona Barzaghideanu, directorul adjunct George Ifrim, care coordonează Unitatea ANIF Bacău, și reprezentanți ai Agenției pentru Protecția mediului și ai Administrației Bazinale de Apă Siret.

„Vrem să avem o forță asociativă puternică în Bacău în acest domeniu – a spus George Ifrim - , pentru că noi, unitatea ANIF, suntem doar o instituție de stat, executivă, organizată conform legii. Vrem o asociere de forță așa cum este, de exemplu, Liga Asociațiilor producătorilor Agricoli din România (LAPAR), să putem combate birocrația. Avem nevoie de irigații, pentru că fenomenul de deșertificare este tot mai prezent. Unii ar spune că nu există un asemenea fenomen, că avem câmpuri frumoase. Dar în sol nu mai este multă apă, iar seceta este un fenomen ascuns”.
George Ifrim (stânga) și Simona Barzaghideanu (centru)
În județ – a precizat George Ifrim -, din 36 de stații de pompare a apei mai sunt întregi 34, dar nefuncționale, cu tehnologie din anii 1970-1980, uzată fizic și moral. Au fost înființate doar opt OUAI, în anul 2007, pentru zonele agricole Dămienești, Racova, Filipești, Berești Bistrița, Itești, Letea Veche, Tamaș, Dieneț și Sascut, iar în acest an mai pot apărea două, la Negri și la Berești-Bistrița (OUAI Pădureni). Înainte de 1990, în județul Bacău erau 20.000 ha de teren agricol irigate ale statului, plus cele ale cooperativelor agricole, asociațiilor legumicole, pomicole, zootehnice etc., și se udau cam 40.000 ha. Acum suprafața irigată este infimă. În unele zone se mai irigă terenurile agricole datorită gravitației care ajută curgerea apei prin rețelele vechi.
Stația de pompare de la Berești (Sascut) va fi reabilitată
Reprezentantele APM și ABA Siret au făcut precizări cu privire la dosarele de obținere a autorizațiilor pentru rețelele de irigare, dar utilizatorii de apă au reclamat principalele probleme cu care se confruntă în încercarea de a înființa rețele de irigații, precum problema proprietății terenurilor pe sub care ar trebui să treacă rețele de apă, datorită căreia fermierii sunt mereu la mâna proprietarilor de teren, dar și birocrația excesivă care descurajează agricultorii interesați de irigarea culturilor. „Vom sesiza imediat cu aceste probleme Ministerul Agriculturii – a spus Simona Barzaghideanu -, pentru că sunt probleme reale”. De asemenea, directoarea Direcției Agricole a propus ca următoarea întâlnire a utilizatorilor de apă pentru irigații să aibă loc în luna septembrie, când este posibil ca fermierii să-și aleagă și un lider care să-i reprezinte. O propunere a fost deja făcută pentru Daniel Ciobanu, președintele Asociației Județene Bacău a Producătorilor Agricoli și vicepreședinte al LAPAR.

„Am chemat la întâlnire pe cei care deja au organizații ale utilizatorilor de apă pentru irigații, dar și pe cei care intenționează să facă asemenea organizații. Au venit cam puțini, din ambele categorii, dar le dau dreptate celor absenți: sunt pesimiști, iar după peste 20 de ani de distrugere a sistemului național de irigații acum poate nu mai cred că se mai poate construi ceva. Noi însă, la această reuniune, le-am arătat celor prezenți că s-au făcut unele lucruri, că se pot face și mai multe. Ar trebui să avem și sprijinul Consiliului Județean, pentru că ne vom confrunta cu obținerea de avize și autorizații și aici sunt destule probleme cu proprietatea terenurilor, dar și altele. Trebuie să ne asociem, să luăm exemplul LAPAR, care este o organizație puternică și are un președinte și un vicepreședinte din Bacău.”
George Ifrim, directorul Unității ANIF Bacău

luni, 30 august 2010

Ministrul Agriculturii justifica restructurarea Directiilor agricole

"Restructurarea Directiilor pentru agricultura si dezvoltare rurala (care au devenit, acum Directii pentru agricultura) si, implicit, redimensionarea personalului, s-au ape criterii obiective, avind ivedere specificul, tipul si volumul activitatilor agricole din fiecare judet" - a spus ministrul Agriculturii, Mihail Dumitru, acuzat de sindicatele patronale ca a distrus si aceasta baza organizationala. Conform opiniei sale, principalele atributii ale acestor institutii, in urma restructurarii, ramin activitatea de inspectie si activitatile prevazute explicit de legislatia europeana. Gestionarea fondurilor agricole europene si nationale va fi realizata de agentiile de plati si autoritatile de gestiune a programelor operationale si nationale. "Restructurarea a avut ca scop rationalizarea activitatii institutiilor subordonate, astfel incit un tip de activitate sa fie efectuata de o singura structura si sa nu se mai afle in atributiile mai multor institutii, cum se intimpla pina acum" - se arata intr-un comunicat al Ministerului Agriculturii.
Directia pentru Agricultura si Dezvoltare rurala Bacau a ramas, intre altele, fara compartimentul de dezvoltate rurala, astfel incit acum se numeste Directia pentru Agricultura Bacau.

vineri, 27 august 2010

Plutonul de veterani ai agriculturii bacauane ramine verde

Adusi de spate si nu prea, incaruntiti de vreme si nu prea, obositi de zeci de ani de munca, dar inca "verzi", poate si pentru ca au fost oameni care au muncit zdravan la viata lor, mai mult de 100 dintre inginerii si medicii care au lucrat in agricultura si zootehnia judetului Bacau s-au reintilnit joi, 26 august, pentru a patra oara, din 2007 incoace, in aceasta formula si cu acest scop. Initiativa apartine Directiei pentru Agricultura Bacau, sprijinita de Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor, de directiile din subordine si de institutiile agricole ale judetului, dar si de societati comerciale de marca si chiar asociatii ale producatorilor agricoli. "A fost o zi de sarbatoare pentru agricultura judetului Bacau, pentru ca am reusit sa facem si in acest an o intilnire cu pensionarii din acest domeniu: ingineri agronomi, horticultori, medici veterinari, ingineri mecanici agricoli, toate specialitatile care au activat in spatiul rural si care au ramas cu sufletul alaturi de agricultura - ne-a spus directorul executiv al Directiei Agricole, Ioan Chiriac. A fost o zi de socializare, o zi in care oamenii si-au putut aduce aminte de vremurile de altadata. De fiecare data au avut foarte multe de spus, cu mult entuziasm. Pentru noi, cei care ii urmam, este importanta lectia de viata pe care ne-o dau si o vom prelua ca pe o stafeta, sa o transmitem generatiilor viitoare de specialisti in agricultura."
S-au strins, cu acest prilej, sute de miini, s-au sarutat sute de obraji, s-au rostit sute si sute de cuvinte incarcate de emotie, dar intilnirea a avut, de la inceput pina la sfirsit, aerul unei revederi colegiale, ca intre specialisti care se reintilnesc dupa numai citiva ani pe acelasi ogor - pe care au "luptat" o viata pentru a realiza ceea ce astazi numesc, respectuos si cu mindrie, agricultura judetului Bacau. Inginerii si medicii veterinari si-au ascultat cu aceeasi emotie si cu aceeasi consideratie "profesorii", ajunsi acum la virsta unei si mai mari intelepciuni, au spus ei insisi cuvinte simple, dar incarcate de emotie, despre rostul pe care l-au avut in viata, au evocat o parte dintre cele mai importante momente prin care au trecut prin viata si au ajuns, intr-un final, cu totii, la concluzia ca munca lor are roade vizibile, ca nu au trait zadarnic si ca daca s-au intimplat si bune si rele intr-o viata de om, toate trebuie sa fie tratate de la inaltimea unei experiente care altfel vede acum lucrurile. Nu au uitat sa-i omagieze si pe cei care au facut istoria acestui domeniu, dar care acum se afla in Cimpiile Elisee. Limbile s-au dezlegat si mai mult si amintirile au curs girla la agapa care le-a fost pregatita, unde s-au schimbat saluturi si adrese, numere de telefon si promisiuni ca se vor revedeea si la anul si la multi alti ani.