În
municipiul Moinești a fost dat, marți, 18 iunie, startul celei de a doua ediții
a parteneriatului comun dintre Unitatea Administrativ teritorială și școlile
gimnaziale „Ștefan Luchian” și „Tristan Tzara” pentru acțiunile cu tema
„Moineștiul colectează selectiv!”.
„Contăm – ne-a transmis Daniela Enea, consilier
pe probleme de mediu la Primăria Moinești - pe sprijinul cetățenilor care în
momentul în care îi vor întâlni la platformele de colectarea a deșeurilor să-i sprijine
pe ecovoluntari în demersul lor. Mulțumiri voluntarilor care au ales ca
din vacanța lor să aloce timp acțiunilor propuse de autoritatea locală și
părinților care și-au dat acordul pentru ca aceștia să devină, pentru două săptămâni,
mesageri ai protejării mediului în Moinești. Am deschis, astfel, Școala de vară
Eco în municipiul nostru”.Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta mediu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mediu. Afișați toate postările
marți, 18 iunie 2019
vineri, 7 decembrie 2018
Au fost premiați voluntarii pentru mediu din Moinești
Primăria Moinești a premiat, joi, 6 decembrie,
contribuția voluntarilor din instituțiile școlare la cea de a doua
ediție a Concursului
„Creează un eseu despre Moineștiul verde”, lansat în proiectul „Împreună
pentru mediu”.
Din cele 14 clase din toate instituțiile școlare
înscrise în concurs au intrat în competiție 62 de lucrări. Au fost acordate
șase premii și diploma de merit, premiul pentru originalitate și premiul
special al juriului. Premiile, înmânate e primarul Valentin Vieru, au constat
în dulciuri, calculatoare de birou și
telefoane mobile și au fost puse la dispoziție de autoritatea locală.
Proiectul „Împreună pentru mediu” are în
componență tot calendarul ecologic anual și se derulează pe parcursul fiecărui
an școlar.marți, 4 septembrie 2018
Politică nouă de protecție a mediului la Holzindustrie Schweighofer
| Fabica de panel Baco, din Comănești |
Holzindustrie Schweighofer (HS), una
dintre companiile lider din industria de prelucrare a lemnului din Europa și care
deține și Fabrica de panel Baco din Comănești, a implementat o nouă politică de
protecție a mediului. Aceasta vizează preluarea doar de material lemnos
certificat până în 2025 și raportarea publică a progresele înregistrate anual
(politica de aprovizionare); la momentul actual, cota de achiziție a
materialului lemnos certificat variază de la fabrică la fabrică între 40 și 50%.
Compania
anunță că mai vizează respectarea în totalitate a cerințelor de mediu naționale
și internaționale, având ca țel depășirea acestora, țintind astfel un nivel mai
ridicat de protecție a mediului. De asemenea, vrea un aport la protejarea
biodiversității și angajamentul activ în acțiuni de reîmpădurire, țintirea unei
reduceri cu 30% a consumului de energie electrică și termică până în 2025 și a reducerii
cu 25% a emisiilor de CO2 până în 2025. Mai sunt prevăzute minimizarea
volumului de deșeuri generate de activitățile pe care le desfășurăm și maximizarea
reutilizării deșeurilor. Compania austriacă vrea să se asigurare că fiecare tip
de deșeu este tratat și eliminat în cel mai ecologic mod cu putință și promite intensificarea
dialogului cu părțile interesate și cu angajații proprii, pentru a se asigura
și a atinge obiectivele și țelurile sale de mediu printr-o îmbunătățire
continuă.
Protecția climei și eficiență energetică
Michael
Proschek-Hauptmann, director de Conformitate și Sustenabilitate la
Holzindustrie Schweighofer, precizează că fabricile companiei sunt deja echipate
cu tehnologie de ultimă generație, deci obiectivele noii politici de mediu pot
fi lesne înfăptuite. De peste un an, HS folosește cu succes tehnologia GPS
pentru a-și asigura lanțul de aprovizionare cu materie primă (www.timflow.com).
Pentru
a atinge obiectivele stabilite, compania intenționează să pună în aplicare,
până în 2022 cel mai târziu, sisteme de management de mediu complet certificate
(conform ISO 14001:2015) pentru toate fabricile sale. HS promite ca noua
politică de protecție a mediului să fie revizuită anual, iar progresele sale în
implementare să fie raportate public în fiecare an.
Plan de acțiune pentru o industrie
sustenabilă a lemnului
![]() |
| Michael Proschek-Hauptmann |
Din
ianuarie 2017, HS susține că a implementat un plan de acțiune cuprinzător
pentru promovarea unei industrii durabile a lemnului în România. Iar măsurile
din acest plan de acțiune depășesc cu mult cerințele legislației românești în
vigoare.
„Noua
politică de protecție a mediului ar trebui să aibă un efect pozitiv asupra
angajaților, pentru ca aceștia să acționeze în conformitate cu țelurile pe care
ni le-am stabilit. Pe lângă măsurile care pot fi implementate relativ rapid,
cum ar fi utilizarea becurilor cu LED sau folosirea stivuitoarelor electrice pe
termen mediu și lung, ne vom concentra și pe optimizarea proceselor interne.
Aceste măsuri vor fi completate de instruiri speciale și inițiative de creștere
a gradului de conștientizare asupra acestor noi măsuri pentru angajați."
Michael Proschek-Hauptmann, director de
Conformitate și Sustenabilitate
marți, 24 octombrie 2017
Seminar zonal în Programul LIFE organizat în Bacău
Agenția pentru Protecția Mediului Bacău
(APM) a fost, marți, 24 octombrie, gazda uneia dintre cele patru sesiuni de
prezentare în zona Moldova a Programului LIFE, singurul program gestionat de
Comisia Europeană care este dedicat complet mediului înconjurător și, mai
recent, combaterii schimbărilor climatice. În România, LIFE este gestionat de Ministerul
Mediului.
La
sesiune au venit reprezentanți ai unor organizații neguvernamentale din
domeniul mediului, ai unor instituții specializate, ai unor operatori
economici, primari și reprezentanți ai mediului școlar din județele Bacău și
Neamț. Ei s-au întâlnit cu reprezentanți ai unor parteneri băcăuani în acest
program, precum Carol Schnacovsky, rectorul Universității „Vasile Alecsandri”,
Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău, Mihai Tulbure, directorul
General al Camerei de Comerț și Industrie Bacău, dar și Ramona Tănasă, șef de
birou la Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.
Programul
LIFE, lansat în 1992, își propune să contribuie la tranziția către o economie
eficientă din punct de vedere al utilizării resurselor, cu emisii scăzute de
dioxid de carbon și rezistență la schimbările climatice, să contribuie la
protejarea și îmbunătățirea calității mediului și la oprirea tendinței de
declin a biodiversității, inclusiv sprijinirea Rețelei Natura 2000 și abordarea
degradării ecosistemelor, să susțină o guvernanță mai bună în domeniul mediului
și al climei la toate nivelurile, inclusiv o mai bună implicare a societății
civile, a ONG-urilor și a actorilor locali.
Sesiune
interactivă de prezentare a Programului LIFE 2014 – 2020 a adus în atenția factorilor interesați
modul de rezolvare a unor probleme de mediu la nivel local și regional, tendințe
în domeniile aferente acestui Program, cât și modalități concrete de scriere de
proiecte în acest Program.
Etichete:
ADR Nord-Est,
Agentia pentru Protectia mediului Bacau,
Carol Schnacovsky,
mediu,
Mihai Tulbure,
Petrică Ilieș,
Programul LIFE,
Ramona Tanasa
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




