Se afișează postările cu eticheta mediu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mediu. Afișați toate postările

marți, 18 iunie 2019

Moinești start la Școala de vară Eco


În municipiul Moinești a fost dat, marți, 18 iunie, startul celei de a doua ediții a parteneriatului comun dintre Unitatea Administrativ teritorială și școlile gimnaziale „Ștefan Luchian” și „Tristan Tzara” pentru acțiunile cu tema „Moineștiul colectează selectiv!”.
„Contăm – ne-a transmis Daniela Enea, consilier pe probleme de mediu la Primăria Moinești - pe sprijinul cetățenilor care în momentul în care îi vor întâlni la platformele de colectarea a deșeurilor să-i sprijine pe ecovoluntari în demersul lor. Mulțumiri voluntarilor care au ales ca din vacanța lor să aloce timp acțiunilor propuse de autoritatea locală și părinților care și-au dat acordul pentru ca aceștia să devină, pentru două săptămâni, mesageri ai protejării mediului în Moinești. Am deschis, astfel, Școala de vară Eco în municipiul nostru”.

vineri, 7 decembrie 2018

Au fost premiați voluntarii pentru mediu din Moinești


Primăria Moinești a premiat, joi, 6 decembrie, contribuția voluntarilor din instituțiile școlare la cea de a doua ediție a Concursului „Creează un eseu despre Moineștiul verde”, lansat în proiectul „Împreună pentru mediu”.

Din cele 14 clase din toate instituțiile școlare înscrise în concurs au intrat în competiție 62 de lucrări. Au fost acordate șase premii și diploma de merit, premiul pentru originalitate și premiul special al juriului. Premiile, înmânate e primarul Valentin Vieru, au constat în dulciuri, calculatoare de birou și  telefoane mobile și au fost puse la dispoziție de autoritatea locală.
Proiectul „Împreună pentru mediu” are în componență tot calendarul ecologic anual și se derulează pe parcursul fiecărui an școlar.

marți, 4 septembrie 2018

Politică nouă de protecție a mediului la Holzindustrie Schweighofer

Fabica de panel Baco, din Comănești

Holzindustrie Schweighofer (HS), una dintre companiile lider din industria de prelucrare a lemnului din Europa și care deține și Fabrica de panel Baco din Comănești, a implementat o nouă politică de protecție a mediului. Aceasta vizează preluarea doar de material lemnos certificat până în 2025 și raportarea publică a progresele înregistrate anual (politica de aprovizionare); la momentul actual, cota de achiziție a materialului lemnos certificat variază de la fabrică la fabrică între 40 și 50%.

Compania anunță că mai vizează respectarea în totalitate a cerințelor de mediu naționale și internaționale, având ca țel depășirea acestora, țintind astfel un nivel mai ridicat de protecție a mediului. De asemenea, vrea un aport la protejarea biodiversității și angajamentul activ în acțiuni de reîmpădurire, țintirea unei reduceri cu 30% a consumului de energie electrică și termică până în 2025 și a reducerii cu 25% a emisiilor de CO2 până în 2025. Mai sunt prevăzute minimizarea volumului de deșeuri generate de activitățile pe care le desfășurăm și maximizarea reutilizării deșeurilor. Compania austriacă vrea să se asigurare că fiecare tip de deșeu este tratat și eliminat în cel mai ecologic mod cu putință și promite intensificarea dialogului cu părțile interesate și cu angajații proprii, pentru a se asigura și a atinge obiectivele și țelurile sale de mediu printr-o îmbunătățire continuă.

Protecția climei și eficiență energetică

Michael Proschek-Hauptmann, director de Conformitate și Sustenabilitate la Holzindustrie Schweighofer, precizează că fabricile companiei sunt deja echipate cu tehnologie de ultimă generație, deci obiectivele noii politici de mediu pot fi lesne înfăptuite. De peste un an, HS folosește cu succes tehnologia GPS pentru a-și asigura lanțul de aprovizionare cu materie primă (www.timflow.com).
Pentru a atinge obiectivele stabilite, compania intenționează să pună în aplicare, până în 2022 cel mai târziu, sisteme de management de mediu complet certificate (conform ISO 14001:2015) pentru toate fabricile sale. HS promite ca noua politică de protecție a mediului să fie revizuită anual, iar progresele sale în implementare să fie raportate public în fiecare an.

Plan de acțiune pentru o industrie sustenabilă a lemnului

Michael Proschek-Hauptmann
Din ianuarie 2017, HS susține că a implementat un plan de acțiune cuprinzător pentru promovarea unei industrii durabile a lemnului în România. Iar măsurile din acest plan de acțiune depășesc cu mult cerințele legislației românești în vigoare.

„Noua politică de protecție a mediului ar trebui să aibă un efect pozitiv asupra angajaților, pentru ca aceștia să acționeze în conformitate cu țelurile pe care ni le-am stabilit. Pe lângă măsurile care pot fi implementate relativ rapid, cum ar fi utilizarea becurilor cu LED sau folosirea stivuitoarelor electrice pe termen mediu și lung, ne vom concentra și pe optimizarea proceselor interne. Aceste măsuri vor fi completate de instruiri speciale și inițiative de creștere a gradului de conștientizare asupra acestor noi măsuri pentru angajați."
Michael Proschek-Hauptmann, director de Conformitate și Sustenabilitate

marți, 24 octombrie 2017

Seminar zonal în Programul LIFE organizat în Bacău



Agenția pentru Protecția Mediului Bacău (APM) a fost, marți, 24 octombrie, gazda uneia dintre cele patru sesiuni de prezentare în zona Moldova a Programului LIFE, singurul program gestionat de Comisia Europeană care este dedicat complet mediului înconjurător și, mai recent, combaterii schimbărilor climatice. În România, LIFE este gestionat de Ministerul Mediului.

La sesiune au venit reprezentanți ai unor organizații neguvernamentale din domeniul mediului, ai unor instituții specializate, ai unor operatori economici, primari și reprezentanți ai mediului școlar din județele Bacău și Neamț. Ei s-au întâlnit cu reprezentanți ai unor parteneri băcăuani în acest program, precum Carol Schnacovsky, rectorul Universității „Vasile Alecsandri”, Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău, Mihai Tulbure, directorul General al Camerei de Comerț și Industrie Bacău, dar și Ramona Tănasă, șef de birou la Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.
Programul LIFE, lansat în 1992, își propune să contribuie la tranziția către o economie eficientă din punct de vedere al utilizării resurselor, cu emisii scăzute de dioxid de carbon și rezistență la schimbările climatice, să contribuie la protejarea și îmbunătățirea calității mediului și la oprirea tendinței de declin a biodiversității, inclusiv sprijinirea Rețelei Natura 2000 și abordarea degradării ecosistemelor, să susțină o guvernanță mai bună în domeniul mediului și al climei la toate nivelurile, inclusiv o mai bună implicare a societății civile, a ONG-urilor și a actorilor locali.
Sesiune interactivă de prezentare a Programului LIFE 2014 – 2020 a adus în atenția factorilor interesați modul de rezolvare a unor probleme de mediu la nivel local și regional, tendințe în domeniile aferente acestui Program, cât și modalități concrete de scriere de proiecte în acest Program.