Se afișează postările cu eticheta Ovidiu Budeanu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ovidiu Budeanu. Afișați toate postările

vineri, 30 noiembrie 2018

Băcăuani în „Top 300 cei mai bogați români”


Ediția din acest an a Topului 300 cei mai bogați români, alcătuit de revista Capital cu date financiare din anul 2017, cuprinde 14 nume ale unor administratori de afaceri care valorează miliarde sau milioane de euro. Trei dintre ei nu sunt băcăuani, dar gestionează, de la distanță, companii din Bacău și Onești. În ordinea clasamentului întocmit după averile stăpânite, miliardarii și milionarii de la noi sunt Dragoș și Adrian Pavăl, Dorinel Umbrărescu, Ștefan Vuza, Familia Șerban, Eusebiu Guțu, Familia Grigoriu, Grigore Filip, Doru Damaschin, Mihail Toncea, Ovidiu Budeanu, Felix Stroe și Familia, precum și Familia Rusu.



Pe locul al doilea în Top și la distanță mare față următorii clasați sunt frații Dragoș și Adrian Pavăl (52, respectiv 50 de ani), de la compania Dedeman. Averea lor a fost socotită la 1,7 - 1,8 miliarde de euro, iar un alt miliardar în Top mai este doar Ion Țiriac, plasat de primul loc. Revista Capital le-a dedicat fraților Pavăl două pagini în Top, cu titlul „Băcăuanii care nu lipsesc din casele românior”. Anul trecut, patronii Dedeman apăreau cu doar 1,1 – 1, 2 miliarde de euro.

Următorul nume din Bacău, în Top, este al lui Dorinel Umbrărescu, clasat pe locul al 18-lea, cu 230-250 de milioane de euro, față de numai 220-250 anul trecut, din construcții de drumuri, sistemul bancar și energie. Iar al treilea nume este al lui Ștefan Vuza, stabilit în Cluj-Napoca, dar cel care controlează societatea Chimcomplex Borzești. Averea sa se ridică la 140-150 de milioane de euro și l-a plasat pe locul al 31-lea în Top.

La mai mare distanță în clasament se află Damian Mereu, de la Croco Onești, pe locul al 99-lea, cu 60-63 de milioane de euro, puțin mai mult cu două-trei milioane decât anul trecut. Iar Croco este și ea liderul pieței de sticsuri și covrigei din România. Tot din panificație, dar cu activitate ți în ferme mixte, vine în Top Familia Șerban, din Onești, plasată cu 32-34 de milioane de euro pe locul al 181-lea. Nu părăsim domeniul panificației, pentru că de acolo, dar și din agricultură și domeniul hotelier vine, pe locul al 201-lea, cu 30-32 de milioane de euro, Eusebiu Guțu (42 de ani), cel care controlează compania Popas Trebeș, dar prin ea și societatea Pambac și Hotelul Moldova și creanțele Băncii Transilvania la compania Interagro. Alături de el, în Top, dar de pe locul al 211-lea, stă Familia Grigoriu, car s-a rezumat la agricultură, dar deține 28-30 de milioane de euro cu Grupul de firme Confert.

Ca și anul trecut, averea companiei Aerostar se împarte la trei, între Grigore Filip (64 de ani), Doru Damaschin (61 de ani) și Mihail Toncea (71 de ani), câte 28-30 de milioane de euro.

Pe locul al 238-lea este plasat Ovidiu Budeanu (56 de ani), cu 26-27 de milioane de euro. De afacerea Arena Mall știe toată lumea, dar Ovidiu Budeanu spune că va mai investi 20 de milioane de euro în ea. Din Constanța a venit cu afaceri în Onești fostul ministru al Transporturilor, Felix Stroe, cel care controlează operatorul de apă-canal RAJA în opt județe. Felix Stroe (63 de ani) și familia gestionează o avere de 21-22 de milioane de euro.

Ultimul dintre băcăuanii din Top este Viorel Rusu, cu familia sa, care din comerțul de materiale de construcții a făcut 21-22 de milioane de euro, ce îl plasează pe locul al 299-lea.

Deși nu este în top, pentru că este polonez, credem că ar trebui totuși aminitit și cel care controlează compania Barlinek, din Onești, Michal Solowow, cel mai bogat din țara sa, cu 2,9 miliarde de dolari.



„Am învățat că în afaceri și în viață nu totul se întâmplă cu un motiv. Totuși, sunt de părere că poți să tragi învățăminte din experiențele bune sau mai puțin bune pe care le ai și poți crea, ulterior, ceva cu adevărat pozitiv”.
Dragoș Pavăl, președintele Dedeman, citat în Top 300 Capital

luni, 4 septembrie 2017

S-a deschis al doilea restaurant Mc Donald’s în Bacău



După mai bine de 19 ani, lanțul de restaurante McDonald’s a deschis a doua unitate a sa în Bacău. Aceasta se află în Arena Mall, la etajul al doilea, în zona food-court în care există deja alte câteva restaurante similare.
Noul McDonald’s a fost deschis de Premier Restaurants România, operatorul francizelor în țara noastră pentru această rețea, iar investiția a ajuns la 2,5 milioane de lei (circa 0,55 milioane de euro). La evenimentul de inaugurare a noii locații au venit Daniel Boaje – directorul general al Premier Restaurants România, Victor Tedesco – director general al Premier Capital și Melo Hili – director general al Hili Ventures și președinte al Premier Capital. Alături de ei a fost și Ovidiu Budeanu – proprietarul Arena Mall.
Lider al pieței de unități cu servire rapidă, restaurantul din Bacău este al 69-lea restaurant deschis în România de companie și are 40 de angajați.
„Primul restaurant pe care îl avem în Bacău este unul dintre cele mai importante – a spus Daniel Boaje.  De peste 19 ani suntem parte din comunitatea din Bacău. Avem în România 22 de proiecte de dezvoltare și investiții care urmează să fie aplicate până la finalul anului. Sunt proiecte ambițioase, în care avem încredere și, de aceea, sperăm ca cei 200.000 de clienți care ne vizitează zilnic să ne rămână alături și să ne susțină ca și până acum”.

duminică, 5 februarie 2017

Războiul apei la Onești continuă - Acționarii „Apă-Canal” cer renegocierea transferului către primărie




Primăria Onești
Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) societății Apă-Canal Onești, întrunită săptămâna trecută, a invalidat transferul cu titlu gratuit a bunurilor acesteia către primăria municipiului. Societatea va comanda o evaluare a patrimoniului său și va solicita noi negocieri privind prețul preluării acestuia. În plus – spune acționarul majoritar, Ovidiu Budeanu – se va factura către primărie și apa meteorică, pe ultimii trei ani. Primarul Nicolae Gnatiuc declară că va convoca o ședință a Consiliului Local, pentru a analiza noua situație creată.

Acționarii de la Apă Canal, între care minoritarul Asset Management, dar care are statut de acționar semnificativ și este controlată de SIF Moldova, au motivat că transferul operat de administratorul unic al societății oneștene, Cornel Fântână, a fost făcut ilegal, fiind vorba de multe elemente ale patrimoniului privat al societății. Cornel Fântână nu avea mandat să transfere patrimoniul societății la primărie, ci doar să negocieze eventualul transfer. Societățile primăriei Onești, Domeniul Public Privat (DPP) și Apa Municipal, au preluat furnizarea de apă în oraș de la sfârșitul anului trecut, adică de mai puțin de două luni.
Astfel, AGA a hotărât desemnarea unui evaluator independent, membru al ANEVAR, pentru stabilirea valorii juste a bunurilor care au făcut obiectul transferului către primărie. „Să se stabilească exact cât ar trebui să plătească, pentru ceea ce a luat, Consiliul Local – spune Ovidiu Budeanu. În inventar, în afară de rețelele de apă, sunt foarte multe bunuri din domeniul privat. În plus am făcut și noi investiții din bani proprii. Acum, în Onești, societatea Domniul Public Privat distribuie apa, deși nu are în obiectul ei de activitate așa ceva. Consiliul Local trebuie să găsească o soluție rapidă în acest sens. S-a înființat societatea Apă Municipal, dar către aceasta trebuie făcut un transfer rapid de patrimoniu, pentru a se intra în legalitate. În plus, deja numai după o lună de la preluarea rețelelor de apă-canal s-u înregistrat aproape 600.000 de lei pierderi financiare. Sunt mari pierderi în rețelele de apă și trebuie depistate”.

Altă belea: factură pe apa meteorică




Colac peste pupăză, Ovidiu Budeanu mai spune că Apă Canal va factura către primărie, pentru prima oară, și apa meteorică pe ultimii trei ani, ceea ce ar duce, estimativ, la plata a circa 23 de miliarde de lei vechi. „Scopul nostru – ne-a declarat Ovidiu Budeanu - este să îndestulăm masa credală pasivă, de unde inclusiv Compania Regională de Apă Bacău (CRAB) să-și ia partea care i se cuvine. Dar, eu cred că DPP va cere de acum și ea, de la primărie, banii pe apa meteorică”.
Primarul municipiului Onești, Nicolae Gnatiuc, nu a comentat în nici un fel hotărârile AGA de la Apă Canal, dar a precizat că va convoca din nou Consiliul Local pentru a-l infoma cu noua situație și pentru a căuta soluțiile de luat.
„Problema facturării apei meteorice era, însă, responsabilitatea managementului de la Apă Canal – au comentat unii acționari. Dar, de ce administratorul acesteia, conform Legii societăților comerciale, nu a facturat? Astfel a adus prejudicii inclusiv statului, prin neachitarea de TVA sau impozite, dar și acționarilor societății”.

Administratorul unic a rămas la post

Cornel Fântână a rămas în continuare administrator unic la Apă Canal, motivând eroarea transferului de care a fost acuzat prin „presiunea străzii” de la sfărșitul anului trecut, când oneștenii, inclusiv autoritatea locală, au cerut preluarea societății.

„Următorii mei pași vor fi să ofer documentația necesară firmei care va face evaluarea la Apă Canal, pentru a face corect transferul patrimoniului către societățile primăriei. Apoi voi înainta către Consiliul Local situația constatată de evaluator. Dacă raportul de evaluare nu va fi luat în calcul de CL sau dacă vor refuza negocierea voi fi obligat să cer anularea procesului verbal de predare-primire, în instanță, care poate anula și hotărârea CL pentru preluarea de bunuri de la Apă Canal. După care societatea își va relua activitatea inițială.”
Ovidiu Budeanu, acționar majoritar la Apă Canal Onești

vineri, 21 octombrie 2016

Plesnește buboiul apei la Onești



Compania Regională de Apă Bacău (CRAB) a somat societatea Apă Canal, din Onești, că de luni, 24 octombrie, va sista furnizarea apei potabile în municipiu, pentru că aceasta figurează cu datorii de peste 4,1 milioane de lei, deși plata datoriei a fost eșalonată. Municipiul Onești nu se află pentru prima oară într-o astfel de situație, dar la o populație care număra, conform datelor statistice oficiale, peste 52.000 de locuitori la începutul anul 2016 sau chiar numai 30 – 40 de mii de locuitori după plecarea multora prin străinătate, cum spun alții, sistarea de apă este un fapt grav.

Aplicarea unei astfel dă măsuri ar determina, probabil, spargerea „buboiului” copt în timpul unui veritabil război al apei în Onești, în care inclusiv în instanțele de judecată s-a disputat proprietatea asupra sistemului de apă și canalizare a orașului. Primăria Onești și chiar Consiliul Local au contestat în repetate rânduri dreptul de proprietate al acționarului majoritar de la societatatea Apă Canal, însă ultima hotărâre judecătorească, pronunțată chiar la începutul acestei toamen a dat câștig de cauză acționarului majoritar, reprezentat de omul de afaceri Ovidiu Budeanu. Războiul, însă, se pafre că nu s-a încheiat aici.
„Nu am fost informați în acest sens, deci mă abțin să fac prea multe comentarii – ne-a declarat primarul Oneștiului, Nicolae Gnatiuc vizavi de somația de la CRAB. Dar, dacă se va întâmpla sistarea furnizării de apă, vom informa și noi autoritățile statului, pentru că furnizarea de apă potabilă este o utilitate publică. Nu cred că alimentarea cu apă potabilă a unui oraș poate fi hotărâtă de un agent economic sau de o societate precum CRAB. Ceea ce ne încearcă acum este, evident, un sentiment de îngrijorare și iată că începem să decontăm niște facturi de la privatizare încoace, care s-au tot acumulat”.
De cealaltă parte, Ovidiu Budeanu declară că socieatea CRAB are dreptate. „Situația de la Onești- spune Ovidiu Budeanu - este cunoscută: o parte din populația orașului nu plătește consumul de apă, la îndemnul fostului primar Neghină, iar noi avem de încasat sume foarte mari de la populație. La rândul nostru, nu putem plăti ce ne furnizează CRAB”.
Ovidiu Budeanu crede însă că totul a plecat și de la CRAB, de când a ridicat prețul apei cu 300 la sută într-o singură lună, după care au venit facturi foarte mari. Acționarul majoritar spune că tot ce încasează prin Apă Canal dă la CRAB, dar lucrează cu puțini bani, în timp ce societatea sa are și de cheltuieli, deci nevoie de materiale, pentru că într-un asemenea serviciu riscul e mare dacă nu faci întreținerea sistemului cum trebuie. E vorba de atâta populație. „UAT Onești – a opinat Ovidiu Budeanu - a privit foarte lejer această problemă, ne dă în judecată pe noi, ne cere preț foarte mic, dar probabil nu știu că și noi cumpărăm apa de la CRAB cu un anume preț și, evident, refacturăm. Însă, dacă se va opri apa, adică se va sparge buboiul, poate vede și Bucureștiul situația reală de la Onești, poate până la cel mai înalt nivel. Inclusiv primăria Oneștiului este datoare la noi, cred cu circa 12 miliarde de lei vechi. Păi, noi cum să dăm banii la CRAB?”.
Nici Ovidiu Budeanu nu crede că un oraș întreg ar putea fi lipsit de apa potabilă. Poate s-ar putea reduce livrarea. Dar insistă să precizeze că vina revine în totalitate Unității Teritorial Administrative (UAT) Onești, pentru că niciodată nu a vrut să găsească soluții constructive.

Eu cred că aici trebuie găsite soluții pe cale amiabilă, la masa negocierilor, la care să vină și CRAB și Consiliul Județean, poate și Prefectura și presa. Se va pune măsura în aplicare de luni, 24 octomrbie? Pixul e în mâna lor, dar atrag atenția că dacă se blochează conturi peste tot noi nu mai putem lucra. Și nouă ne trebuie o sumă de bani, să intervenim imediat acolo unde e nevoie. Nu e de joacă! Încă mai militez pentru o asemenea întâlnire, pentru o masă rotundă, la care să se vină fără orgolii. Dar cât se poate de urgent! Noi suntem deschiși la un asemenea dialog.”
Ovidiu Budeanu, acționarul majoritar la Apă Canal Onești