Se afișează postările cu eticheta CRAB Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta CRAB Bacau. Afișați toate postările

marți, 21 mai 2019

Sindicatul CRAB deschide conflictul de muncă


Liderii sindicatului
Sindicatul Liber Independent Compania de Apă Bacău a anunțat, luni, 20 mai, într-o conferință de presă la care au participat mai mulți dintre membrii săi, că a înaintat Inspectoratului Teritorial de Muncă documentația pentru deschiderea conflictului de muncă. Sindicaliștii sunt nemulțumiți de modul în care se face negocierea Contractului Colectiv de Muncă (CCM), de menținerea salariilor la un nivel foarte scăzut și de presiunile pe care le fac și conducerea companiei, dar și primarul Cosmin Necula și președintele organizației PSD Bacău, Dragoș Benea, în perioada negocierilor.

Membrii sindicatului au hotărât ca prima lor acțiune de protest să fie pichetarea uneia dintre instituțiile administrației locale, Primăria și Consiliul Județean, care sunt și acționarii majoritari ai CRAB, sau chiar sediul companiei în care lucrează. Data acțiunii va fi stabilită în zilele următoare.
„Am fost acuzați – a spus la deschiderea conferinței Fănică Brăescu, vicepreședintele sindicatului și al Cartel Alpha Bacău - că noi, cei de la CRAB, nu ne facem treaba, dar vrem bani de salarii. Am avut trei runde de negocieri cu doamna Nina Chiper, directorul general al CRAB, dar nu am ajuns la nicio înțelegere privind drepturile salariale”.
Constantin Neculcea și Fănică Brăescu
Constantin Neculcea, președintele sindicatului, a amintit că la CRAB Consiliul de Administrație a dat mandat directorului general pentru negocierea CCM doar în limita bugetului de anul trecut. „Mai mult – a precizat președintele sindicatului -, domnul Dragoș Benea a spus în recenta ședință a PSD că negocierile se vor amâna până după alegerile europarlamentare”.
Salariații sunt nemulțumiți de salariile pe care le primesc, la un nivel mediu de 2.080 de lei, și spun că șefii companiei sunt plătiți cu mult mai bine. De asemenea, ei spun că șefii s-au înmulțit în ultimii ani, în timp ce numărul salariaților a scăzut la jumătate. Compania are, an de an, venituri tot mai mici, iar condițiile de muncă sunt tot mai grele. Oamenii se plâng că nu mai au mașini suficiente, iar utilajele sunt învechite.
Sindicatul a făcut sesizări și demersuri în mai multe rânduri, inclusiv la acționarii majoritari, dar fără rezultate. Membrii organizației spun, astfel, că vor ajunge până la greva generală, care va dura până la soluționarea acestor probleme.

joi, 2 august 2018

O zi fără apă curentă în Onești


Municipiul Onești va rămâne fără apă potabilă timp de circa zece ore joi, 2 august. Din cauza unei avarii la conducta de apă brută din barajul Poiana Uzului, Stație de tratare a apei Dărmănești, Compania Regională de Apă (CRAB) Bacău va opri furnizarea apei. Măsura – ne-a informat compania RAJA Onești – este luată de la ora 7,00 pentru remedierea unei avarii apărute pe conducta de apă brută, până la terminarea lucrărilor, care se estimează la o durată de aproximativ zece ore, la care se mai adaugă aproximativ 12 ore timpul de umplere a conductei de aducțiune.
„Având in vedere lungimea conductei de aducțiune, dar și vechimea acesteia încă de la preluare – au precizat oficialii de la RAJA -, compania a luat măsurile necesare ca în cazul apariției unei avarii pe acest tronson orașul Onești să nu sufere de lipsa apei potabile aproximativ 24 de ore. Astfel, echipele de permanență au avut grijă ca rezervorul de apă Cuciur să fie plin. În această situație, furnizarea apei potabile va fi întreruptă începând de la ora 8,00. RAJA va alimenta orașul cu apă potabilă din rezervor între orele 17,30-21,30. Cerem scuze oneștenilor, cărora le dăm asigurări că de îndată ce echipele CRAB vor remedia avaria lucrătorii RAJA vor efectua manevrele de vane care sunt necesare pentru reluarea furnizării apei potabile în oraș”.

luni, 15 ianuarie 2018

Mai multă apă în Grădina Maicii Domnului



N-aș fi crezut niciodată că vom ajunge în România să ne temem de penuria de apă, la cât amar de ape scaldă „Grădina Maicii Domnului” – cum a fost supranumită țara noastră de Papa Ioan Paul al II-lea. De apa potabilă e vorba, dar și de apa pentru irigații, până și de apa folosită frecvent în industrie. Mai precis, apă este destulă, dar fără calitatea cerută la consum și fără investiții în sistemele de captare și distribuție rămâne simplă apă de ploaie.
Zilele trecute, băcăuanii au primit vestea cea mare cu privire la rezerva de apă de care au nevoie. S-a semnat un program de finanțare pentru asigurarea rezervei cu bani de la Guvern, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL). A venit la Bacău chiar ministrul Dezvoltării, după ce alți miniștri au făcut ani la rând doar promisiuni. Acum ni s-au repartizat aproape 818 milioane de lei.
Băcăuanii cu ceva mai multă experiență de viață își amintesc, desigur, cum multă lume făcea coadă la cișmelele din gară pentru a duce acasă bidoane cu apă. Era o apă mai bună la gust, apă din zona de nord a orașului, de prin zona Gherăiești. Cu timpul, Bacăul a fost racordat la rețeaua de apă care vine de la Valea Uzului. Tot cu timpul, vechimea conductelor a dus la repetate avarii, iar orașele județului au rămas deseori fără apă.
Un operator al sistemelor de alimentare cu apă și a celor de canalizare din Constanța a venit, anul trecut în Onești, a preluat administrarea rețelelor, a făcut primele investiții majore și anunță alte investiții și mai mari. Iar o dată la trei luni raportează public stadiul lucrărilor. Dacă se întâmplă chiar lângă noi și dacă tot avem acum ceva bani din PNDL, poate îi urmăm.