Se afișează postările cu eticheta Lions Club Sf. Gheorge Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lions Club Sf. Gheorge Bacau. Afișați toate postările

marți, 9 iulie 2019

Donație Lions Club la Spitalul de pediatrie din Bacău


Lions Club Sf. Gheorghe Bacău a făcut, marți, 9 iulie, o donație către Secția de pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Bacău. La spital au ajuns pachete cu alimente pentru copii, acțiunea fiind una concertată în mai multe cluburi Lions din România.

Pachetele cu alimente au fost aduse la spital de un grup de membri ai clubului, între care i-am întâlnit pe Răzvan Șendrea – președinte regional al Lions Club România, pe Andrei Nemțeanu – președinte zonal al mișcării lionistice de la noi, pe Marius Nemțeanu – past-president al clubului băcăuan și past-prezident regional, dar și pe Eduard Nunu – președintele în exercițiu al Lions Club Sf. Gheorghe. Membrii lions au fost întâmpinați de Adrian Popa – managerul spitalului județean și de Ioana Raluca Dinu – directorul medical al instituției.
„Este o sponsorizare primită de Lions Club Decan, din București – am aflat de la Răzvan Șendrea –, redistribuită la șase cluburi Lions din țară. Sunt produse alimentare pentru copii. Am considerat benefic să ducem aceste produse spitalului pediatric din Bacău. De gestionarea donației s-a ocupat clubul Someșul din Satu Mare”.
Acțiunea este prima din programul clubului Lions Sf. Gheorghe în noul an lionistic, început la 1 iulie. „Acțiunea – ne-a declarat Eduard Nunu - deschide un calendar încărcat cu astfel de acțiuni și cu altele asemenea. Noi spunem că suntem unul dintre cele mai active cluburi Lions din țară și suntem permanent disponibili pentru voluntariat și implicare în proiecte care să ajute comunitatea”.

„Salutăm gestul frumos al Lions Cub Moldova și sperăm, pe viitor, în mai multe colaborări de acest fel. Copiii sigur se vor bucura de produsele primite”.
Adrian Popa, managerul Spitalului Județean de Urgență Bacău

marți, 19 februarie 2019

Membri noi în cluburile Lions Sf. Gheorghe și Leo Phoenix


Lions Club Sf. Gheorghe, din Bacău, a consemnat la sfârșitul săptămânii trecute trei evenimente majore din activitatea sa în acest an lionistic. Acestea au fost acordarea de premii în concursul „Afișe pentru Pace 2019”, întronizarea noilor membri ai Clubului de tineret Leo Phoenix și primirea de noi membri în Lions Club Sf. Gheorghe. La eveniment au fost prezenți Romel Guțu, trezorierul Districtului 124 România al Lions Clubs International, și Răzvan Șendrea, președinte de Zonă în Regiunea Moldova a Districtului 124. Romel Guțu a transmis, cu acest prilej, și salutul guvernatorului Districtului 124.

Festivitatea, moderată de președintele în exercițiu al Lions Club Sf. Gheorghe, Andrei Nemțeanu, a început prin acordarea premiilor în concursul internațional „Afișe pentru Pace 2019” – faza pe club. Premiul întâi a fost acordat elevei Daria Movileanu, de la Școala Gimnazială „Spiru Haret”, care a obținut și o mențiune la faza națională (prof. îndrumător Ana Maria Bersan), premiul al doilea Ștefaniei Ambăruș (Școala Mihai Drăgan, îndrumător prof. Doriana Lungu), iar premiul al treilea elevei Diana Bosânceanu (Școala „Ion Creangă”, prof. îndr. Anca Ștefănică). Alți elevi au primit mențiuni.
Întronizarea noilor membri ai Clubului de tineret Leo a vizat 11 candidați. Codrin Costan, Leo adviser al Clubului Phoenix, le-a spus noilor membri în ce constă onoarea de a fi membru Lions și de când au fost constituite cluburile Leo. Candidații au ascultat apoi Angajamentul membrului Leo, după care fiecare a rostit „Mă angajez!” la primirea Diplomei de membru.
Cu același prilej, au fost instalați în funcții ofițerii clubului, aleși la o întrunire anterioară. Ei sunt trezorierul, secretarul, vicepreședintele și președintele. Alexandra Diana Lazăr, studentă în anul al doilea al Facultății de comunicare și relații publice - Universitatea „Vasile Alecsandri”, este președinta clubului Leo.
Alexandra Lazăr
La final au fost primiți în Lions Club Sf. Gheorghe trei noi membri. Candidații au ascultat conținutul Codului de etică al Lions Club International și au semnat Angajamentul de Onoare al Clubului Lions.
Tot cu acest prilej un vechi și activ membru al clubului, Ion Barbu, a primit Pinul Centenar (Centennial Lapel Pin) al Lions Clubs International, care și-a serbat anul trecut centenarul.

„Sunt onorată să fac parte din Clubul Leo Phoenix Bacău și cu atât mai mult să fiu președinta acestuia. Sper să întreprind și eu cât mai multe acțiuni frumoase, să întorc comunității sprijinul și ajutorul nostru. Sunt foarte sigură că voi reuși. Am început deja și avem multe alte activități în plan”.
Alexandra Diana Lazăr, președinta Clubului Leo Phoenix

sâmbătă, 15 decembrie 2018

Moș Crăciun a venit cu daruri la două familii din Sărata


Moș Crăciun a ajuns deja la două familii cu mai mulți copii din comuna Sărata. Moșul a fost adus de membrii Lions Club Sf. Gheorghe Bacău, cu daruri trimise de alte două cluburi Lions din țară, cluburile Dynamis din Timișoara și Negru Vodă din Câmpulung Muscel.



„Lions Club Sf. Gheorghe Bacău – am aflat de la președintele în exercițiu Ionuț Andrei Nemțeanu - organizează în perioada Sărbătorilor de iarnă, dar și pentru a marca Centenarul Marii Uniri, o acțiune comună cu celelalte cluburi din România prin proiectul «Moldova, Ardealul și Țara Românească unite prin Lions». Astfel, membrii clubului duc pachete cu alimente și hăinuțe unor familii din județul Bacău care au nevoie de ele pentru a trece mai ușor perioada Sărbătorilor. Lions Club Sf. Gheorghe a trimis, la rândul său, la Timișoara și Câmpulung Muscel, pachete cu daruri, care vor fi predate, de asemenea, unor familii nevoiașe”.

Împreună cu Ionuț Andrei Nemțeanu, cu președintele de zonă al Districului 124 România al Lions Clubs International, Răzvan Șendrea, și cu un alt membru Lions din Bacău, Eugen Ochenatu, am ajuns la Sărata cu darurile de la Moș Crăciun la două familii cu același nume, Benedic. Familia Rodica și Florin Benedic are patru copii – Florin, Mirel, Maria și Andra, iar familia Iulia și Laurențiu Benedic trei copii – Rareș, Robert și Andreea. Toți frumoși, curați și inteligenți. Despre toți membrii celor două familii am aflat, însă, că sunt foarte harnici și vrednici și luptă, pas cu pas, cu toate problemele vieții.
La familia Iulia și Laurențiu Benedic un pachet cu daruri a venit de la Câmpulung Muscel, chiar de la viitorul guvernator al Districtului 124 România al Lions Clubs International, Dan Șain.

duminică, 18 noiembrie 2018

500 de băcăuani și-au testat gratuit glicemia


Circa 500 de băcăuani au beneficiat, la sfârșitul acestei săptămâni, de un screening gratuit pentru verificarea și depistarea unei posibile glicemii crescute. Acțiunea a fost organizată de Lions Club Sf. Gheorghe, în colaborare cu Lions Club Sanity Bacău la Arena Mall. Acest gen de screening face pare dintr-un proiect al Lions Clubs International dedicat recentei „Zile Mondiale de Luptă Împotriva Diabetului”, dar care se desfășoară și în întreg Districtul 124 România al organizației mondiale, în circa 30 de orașe.



„Noi – ne-a declarat Ionuț Nemțeanu, președintele în exercițiu al Lions Club Sf. Gheorghe - am oferit un screening gratuit pentru verificarea și depistarea unor posibile glicemii crescute. Iar dacă au apărut probleme i-am îndrumat la un consult specializat. Controlul s-a făcut cu aparatură de depistare specifică, printr-o sponsorizare de la Ropharma. Astfel a putut oferi un screening de 500 de teste pentru tot atâtea persoane prezente în Arena Mall din Bacău, cu titlu gratuit”.
Tema pentru Ziua Mondială a Diabetului 2018 și 2019 este „Familia și Diabetul”, o campanie menită să atragă atenția asupra efectelor acestei afecțiuni grave în rândul copiilor și al tinerilor. Pentru că această afecțiune nu prezintă simptome clare, este descoperită doar la un control amănunțit, motiv pentru care testarea este extrem de importantă.
În România există aproximativ 2 milioane de persoane care suferă de această boală cronică. La nivel mondial numărul bolnavilor a crescut considerabil în ultimii 30 de ani la peste 366 de milioane, iar alte 280 de milioane sunt predispuse la îmbolnăvire.


miercuri, 18 aprilie 2018

Campanie de împădurire marca Lions Clubs la Mănăstirea Cașin


Comuna Mănăstirea Cașin a fost, la sfârșitul săptămânii trecute, locul de întâlnire pentru membrii Lions Club Sf. Gheorghe Bacău care, împreună cu elevi și profesori ai Școlii Gimnaziale din comună și cu alți invitați, circa 100 de persoane în total, au plantat o suprafeță de pădure într-o pădure care aparține comunității. Alături de membrii clubului, de elevi și de profesori au fost și reprezentanți au unor autorități locale și județene, între care primarul comunei Mănăstirea Cașin, Gabriel Apreotesei, dar și protopopul de Onești Ioan Bârgăoanu și preoți de la bisericile din zonă.
Acțiunea a început, însă, și în acest an la Mănăsirea Cașin cu o donație de cărți pentru biblioteca școlii gimnazile din comună, făcută de membrii Lions Club Sf. Gheorghe.
„Deși nu a avut amploarea altor acțiuni similare din anii precedenți – ne-a declarat Răzvan Șendrea, membru al clubului băcăuan și președinte zonal al mișcării lionistice din Moldova -, impactul a fost cu atât mai puternic cu cât la Mănăstirea Cașin au venit foarte mulți prieteni și chiar viitori membri ai clubului însoțiți de copiii lor. Cei din urmă au manifestat un entuziasm care ne motivează și mai mult pentru organizarea și în viitor a unor astfel de activități”.
Pe unele terenuri din comună au fost făcute, în anii precedenți, tăieri de pădure definitive. „Noi – spunea Gabriel Apreotesei -am preluat de la stat aproape 2.100 de hectare de pădure, pe un teren care a aparținut comunei din anul 1928, și suntem interesați să ne conservăm potențialul forestier, pentru că acesta reprezintă o sursă de venituri certă inclusiv pentru viitorul copiilor noștri”.