Se afișează postările cu eticheta poluare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta poluare. Afișați toate postările

sâmbătă, 4 ianuarie 2020

De ce e Greta depresivă


Activista suedeză pentru mediu, Greta Thunberg, are o privire ciudată. Am văzut-o doar în pozele și în clipurile video difuzate de presă, iar acolo așa mi s-a părut. O admir, însă, pentru atitudinea ei, pentru felul în care s-a dedicat unui crez esențial pentru omenire: planeta noastră are nevoie de protecție ecologică.
Da, cu Greta parcă se întâmplă ceva. Și aflu dintr-un articol publicat de agenția Press Association că, la un moment dat, imberba suedeză traversa o perioadă grea: devenise depresivă prin preocuparea ei pentru clima planetei. Fata nu mai mânca, nu mai comunica. Dar părinții ei și-au schimbat efectiv modul de viață, iar fiica lor parcă și-a mai revenit. O susțin în lupta cu balaurul poluării, iar Greta se ține băț de crezul ei, motiv pentru care a și fost nominalizată la Premiul Nobel și desemnată, în 2019, „personalitatea anului”.
Acum, ce este emoțional cu excepționala Greta e una, dar ce ne așteaptă pe Pământ de la schimbările climatice e alta. „Marea industrie”, „marea finanță” - cum ar spune unii - nu prea iau măsuri radicale de protecție a mediului. Vin, însă, și vești senzaționale din toată lumea, din țări care impun deja măsuri să diminueze consumul de materiale poluante, cum ar fi plasticul. Iar în Thailanda, aflăm, nu mai ai voie la plajă cu creme de protecție, care distrug coralii.
Recent, și Uniunea Europeană s-a angajat să aplice un plan „Green Deal” (Afacerea verde), dar, se spune, costurile vor fi enorme și mai ales în defavoarea lumii sărace. Cu ce să faci și mai ales cu ce să cumperi așa-numita „energie verde”, nepoluantă?
Răspunsul îl vom vedea în câțiva ani, pentru că, se pare, alte soluții nu prea avem. Și, apropo, după datele Eurostat, România este în lotul mediu al țărilor UE care folosesc deja energie verde, ba e chiar peste media Uniunii, înaintea unor giganți ca Germania, Regatul Unit, Franța, Italia sau Spania. Ba, și-a atins dej targetul pentru anul acesta, adică 20% energie verde consumată.

duminică, 27 ianuarie 2019

Altă avarie pe conducta de apă sărată din zona petroliferă Măgirești


Primarul comunei Măgirești, Câdă Ionică, ne-a semnalat, duminică, 27 ianuarie, încă o avarie pe conducta de apă tehnologică Albotești - Stația 21 Runcu a companiei Petrom, apă pompată în fostele exploatații de petrol din zonă. Avaria a avut loc tot în perimetrul satului Valea Arinilor, iar pe pantele dealului de acolo s-a scurs din nou apă sărată.

„Sigur nu vrea nimeni să știe de efectele unor astfel de avarii și să ia vreo măsură – ne-a declarat, cu amărăciune, primarul. Nu mai am încredere în instituțiile statului și nici nu știu ce să mai fac, cum să mai procedez. Sunt cinci cazuri de poluare a mediului în ceva mai mult de o lună. Deci pe conducta care se sparge mereu nu mai este vorba de un simplu accident. Noi am trimis adresă și la Petrom București, să nu mai exploateze conducta, să caute soluții de remediere”.
În fotografiile făcute la fața locului nu se mai vede apă curgând, ci numai făgașul prin care a curs deja apa și a topit stratul de zăpadă, pentru că s-a oprit alimentarea cu apă a conductei după ce operatorii au văzut că a scăzut presiunea în urma avariei.
Fost inginer la exploatarea petrolului, Câdă Ionică spune că Petrom are o procedură pentru astfel de situații, dar nu o aplică. „Acolo ar trebui înlocuită toată conducta, dar aceasta costă și, evident, ar afecta profitul companiei – a opinat primarul. Am înțeles că această conductă ar fi fost trecută pe un program de înlocuire, dar iată că e deja foarte târziu. Ce vină are, atunci, populația comunei Măgirești? Se vede treaba că ei nu au făcut inspecția tehnică periodică la acea conductă”.
De la Comisariatul județean al Gărzii Naționale de Mediu, comisarul șef Ionuț Diaconu a precizat că un comisar de la serviciul de permanență a plecat la locul avariei. „Încă nu avem detalii de acolo – a precizat comisarul șef. Eu știu că și sâmbătă a fost o avarie în zonă. Data trecută compania a fost sancționată cu avertisment și a fost înlocuit un tronson din conductă. Noi le-am solicitat inclusiv documente legate de conducta din zonă, de mentenanța ei”.