Se afișează postările cu eticheta Garda de Mediu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Garda de Mediu. Afișați toate postările

miercuri, 10 iulie 2019

Garda de Mediu: în primul semestru, amenzi mai mari ca în 2018


Ionuț Diaconu

După 451 de inspecții efectuate în primul semestru al anului, din care 233 planificate și alte 218 neplanificate, Comisariatul Județean Bacău al Gărzii Naționale de Mediu a aplicat 62 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 689.000 de lei, cu peste 100.000 de lei mai mult ca în tot anul 2018. Dintre sancțiuni, 10 au fost avertismente, dar 25 au fost amenzi. A fost aplicată și o sancțiune complementară – suspendarea activității până la obținerea actelor de reglementare necesare acesteia.

Cea mai mare sancțiune a fost de 100.000 de lei, în două situații în care agenții economici nu au respectat termenele măsurilor stabilite la controalele anterioare și pentru funcționarea fără respectarea condițiilor stabilite în actele de reglementare. De asemenea, a fost înaintată Agenției pentru Protecția Mediului o notificare privind nerespectarea prevederilor autorizației de mediu deținute.
Comisariatul județean a primit și numeroase sesizări din teritoriu, care au vizat depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor, gestionarea necorespunzătoare a dejecțiilor animaliere și disconfortul produs de ele, evacuări de ape uzate din gospodării, afectarea zonelor considerate spații verzi, disconfortul generat de alte activități și afectarea unei plantații pomicole în urma pulverizării aeriene de erbicid.
Controalele tematice ale comisarilor Gărzii de Mediu au vizat verificarea săptămânală a depozitelor neconforme de deșeuri periculoase și nepericuloase neînchise. Lunar, au fost verificate depozitele de deșeuri închise și a obligațiilor care revin operatorilor care introduc pentru prima dată pe piață lemn și produse din lemn și starea de salubritate a localităților, căilor de comunicație și a activității operatorilor de salubritate.

„În cursul semestrului I al anului 2019, au fost înregistrate șapte incidente cu impact asupra mediului: avarii la conductele de pompare a țițeiului și la deversarea de produs petrolier.” Pe lângă măsurile de remediere stabilite, au fost aplicate și două sancțiuni contravenționale de amendă în valoare totală de 100.000 de lei.”
Ionuț Diaconu, comisar șef al Comisariatului județean Bacău al Gărzii de Mediu

joi, 7 februarie 2019

Garda de Mediu – în 2018 amenzi de patru ori mai mari ca în 2017


Incendiul de la Celula 1 a Depozitului de deșeuri din Bacău

După 1.211 inspecții efectuate anul trecut, din care 478 planificate și alte 733 neplanificate, Comisariatul Județean Bacău al Gărzii Naționale de Mediu a aplicat 62 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 584.000 de lei, de peste patru ori mai mult ca în anul 2017. Dintre sancțiuni, 14 au fost avertismente, dar 48 au fost amenzi. Pe lângă acestea au mai fost date o amendă de 40.000 de lei și un avertisment.

Cea mai mare sancțiune a fost de câte 50.000 de lei, dată la cinci agenți economici care nu au realizat în totalitate și la termen măsurile stabilite la controalele anterioare și pentru funcționarea fără respectarea condițiilor stabilite în actele de reglementare. De asemenea, au fost înaintate Agenției pentru Protecția Mediului două propuneri de suspendare a actelor de reglementare.
Măgirești,
poluare cu țiței

Comisariatul județean a primit și numeroase sesizări din teritoriu, care au vizat gestionarea necorespunzătoare a dejecțiilor animaliere și disconfortul produs de ele, disconfortul generat de alte activități, tăieri ilegale de arbori, depozitarea necorespunzătoare sau abandonarea de deșeuri, afectarea terenurilor în zonele petrolifere, pășunatul în ariile naturale protejate etc.
În cursul anului trecut, au fost înregistrate nouă incidente cu impact asupra mediului, între care avarii la conductele de țiței și deversarea produsului pe sol, fertilizarea solului cu dejecții provenite de la fermele de păsări și incendiul de la Celula 1 a Depozitului de deșeuri din Bacău.
Controalele tematice ale comisarilor Gărzii de Mediu au vizat verificarea săptămânală a depozitelor neconforme de deșeuri periculoase și nepericuloase neînchise. Lunar, au fost verificate depozitele de deșeuri închise și a obligațiilor care revin operatorilor care introduc pentru prima dată pe piață lemn și produse din lemn.

„Principalele neconformități constatate  au fost neasigurarea colectării separate, a transportului, neutralizării, valorificării și eliminării finale a deșeurilor, inclusiv a deșeurilor menajere periculoase, nerealizarea în totalitate și la termen a măsurilor impuse prin actele de control, dar și nedepunerea la termen a declarațiilor privind obligația de plată a agenților economici la Administrația Fondului pentru Mediu. De asemenea, s-au constatat neefectuarea inspecțiilor tehnice periodice a instalațiilor, a echipamentelor și dispozitivelor utilizate, pentru verificarea lor privind limitarea emisiilor de compuși organici volatili, și neprezentarea formularelor de transport al deșeurilor, la solicitarea autorității de control.”
Ionuț Diaconu, comisar șef al Comisariatului județean Bacău al Gărzii de Mediu

duminică, 27 ianuarie 2019

Altă avarie pe conducta de apă sărată din zona petroliferă Măgirești


Primarul comunei Măgirești, Câdă Ionică, ne-a semnalat, duminică, 27 ianuarie, încă o avarie pe conducta de apă tehnologică Albotești - Stația 21 Runcu a companiei Petrom, apă pompată în fostele exploatații de petrol din zonă. Avaria a avut loc tot în perimetrul satului Valea Arinilor, iar pe pantele dealului de acolo s-a scurs din nou apă sărată.

„Sigur nu vrea nimeni să știe de efectele unor astfel de avarii și să ia vreo măsură – ne-a declarat, cu amărăciune, primarul. Nu mai am încredere în instituțiile statului și nici nu știu ce să mai fac, cum să mai procedez. Sunt cinci cazuri de poluare a mediului în ceva mai mult de o lună. Deci pe conducta care se sparge mereu nu mai este vorba de un simplu accident. Noi am trimis adresă și la Petrom București, să nu mai exploateze conducta, să caute soluții de remediere”.
În fotografiile făcute la fața locului nu se mai vede apă curgând, ci numai făgașul prin care a curs deja apa și a topit stratul de zăpadă, pentru că s-a oprit alimentarea cu apă a conductei după ce operatorii au văzut că a scăzut presiunea în urma avariei.
Fost inginer la exploatarea petrolului, Câdă Ionică spune că Petrom are o procedură pentru astfel de situații, dar nu o aplică. „Acolo ar trebui înlocuită toată conducta, dar aceasta costă și, evident, ar afecta profitul companiei – a opinat primarul. Am înțeles că această conductă ar fi fost trecută pe un program de înlocuire, dar iată că e deja foarte târziu. Ce vină are, atunci, populația comunei Măgirești? Se vede treaba că ei nu au făcut inspecția tehnică periodică la acea conductă”.
De la Comisariatul județean al Gărzii Naționale de Mediu, comisarul șef Ionuț Diaconu a precizat că un comisar de la serviciul de permanență a plecat la locul avariei. „Încă nu avem detalii de acolo – a precizat comisarul șef. Eu știu că și sâmbătă a fost o avarie în zonă. Data trecută compania a fost sancționată cu avertisment și a fost înlocuit un tronson din conductă. Noi le-am solicitat inclusiv documente legate de conducta din zonă, de mentenanța ei”.