Se afișează postările cu eticheta impadurire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta impadurire. Afișați toate postările

miercuri, 24 iulie 2019

Angajații Zipper au participat la reîmpădurirea unor zone de la Cheia și Dezmir


Echipa companiei Zipper, specializată în optimizarea și consolidarea fluxurilor de date și documente prin intermediul soluțiilor și serviciilor de automatizare, s-a implicat activ în organizarea și gestionarea unui alt tip de proiect, ce vizează soluționarea provocărilor de mediu.
Astfel, angajații Zipper România care au vizat plantarea de copaci în două locații: șantierul de împădurire „Balabanul” de la Cheia, județul Prahova și la Dezmir, județul Cluj, alături de Asociația “Creștem România Împreună”, în cadrul celui mai amplu proiect de reîmpădurire cu participarea unor voluntari.
„Această acțiune ne-a ajutat sa realizăm faptul că împreună putem face lucruri care contează și că implicarea noastră poate contribui la rezolvarea unor probleme ale comunității”, a spus Doru Vîjîianu, Director General al Zipper România.
Proiectul celor de la Zipper s-a desfășurat sub motto-ul „Întregul reprezintă mai mult decât suma părților sale”.  Membrii echipei din  București s-au îndreptat spre Cheia iar cei din Cluj Napoca către Dezmir pentru a se implica în acțiunea de împădurire a zonelor defrișate dar și a celor de șantier forestier. La acțiune au participat atât angajații Zipper România, cât și familiile acestora.
La Cheia a fost consolidată o porțiune de 0,3 ha care fusese defrișată în scopul regenerării ecosistemului. Voluntarii Zipper au reușit să facă posibilă plantarea a peste 600 de puieți, brazi, molizi și fagi pe un teren accidentat, iar la Dezmir s-a urmărit continuarea împăduririi unei zone de deal cu frasini și carpeni.
Evenimentul a fost realizat cu ajutorul Asociației „Creștem România Împreună”, Ocolului Silvic Măneciu și tuturor partenerilor care au contribuit la organizarea acestei acțiuni.
Zipper România face parte dintr-un grup de firme cu prezenţă în 5 ţări din Sud-Estul Europei, cu două centre de procesare în România şi Moldova, prin care acoperă nevoile companiilor de a-şi optimiza fluxurile interne. Soluţiile şi serviciile de prelucrare a datelor şi a documentelor recepţionate, vehiculate sau expediate dintr-o companie, asigura un suport solid pentru reducerea costurilor şi a timpului de prelucrare.

Radu GEORGESCU

sâmbătă, 16 martie 2019

Am intrat în „Luna plantării arborilor 2019”


  • manifestările au ajuns la ediția a XI-a și se vor încheia pe 15 aprilie

Ca în fiecare an, în perioada 15 martie - 15 aprilie autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură organizează ciclul de manifestări și acțiuni specifice „Luna plantării arborilor”.
Direcția Silvică Bacău, parte componentă a Regiei Naționale a Pădurilor Romsilva are deja un program amplu de astfel de manifestări și de acțiuni, între care cea mai importantă este plantarea a 127 ha din fondul forestier național al statului. În plus, se vor regenera pe cale naturală peste 336 ha. Astfel, în acest an suprafața totală regenerată la nivelul Direcției Silvice Bacău va fi de cel puțin 463 ha.
Pentru plantare se vor folosi aproximativ 635.000 de puieți forestieri din diverse specii, produși în pepinierele proprii. Tot din pepinierele Direcției Silvice Bacău, peste 900.000 de puieți vor fi transferați la alte direcții silvice, pentru a fi plantați în această primăvară. De asemenea, vor fi oferiți primăriilor din județ, gratuit, peste 100.000 de puieți, pentru a fi plantați pe terenuri goale, degradate sau neproductive.
Alte activități sunt popularizarea prin afișe și panouri a importanței păstrării integrității fondului forestier și a prevederilor Codului Silvic, conștientizarea cetățenilor și proprietarilor privați de rolul pădurii în viitor și informarea asupra obligațiilor ce le revin în calitate de deținători de păduri și antrenarea locuitorilor pentru acțiuni de igienizare a lizierelor pădurilor. De asemenea, se va asigura material săditor și va fi acordată asistență tehnică pentru înfrumusețarea spațiilor verzi din localitățile județului.

„Tot în această perioadă vor fi mobilizați elevi, studenți și alți tineri în acțiuni de plantat puieți, de înfrumusețare a spațiilor verzi din comune, oraș, dar și din unități de învățământ. În Luna plantării arborilor se va mediatiza prin expuneri video și concursuri școlare importanța pădurilor și a ecosistemelor forestiere. Acțiunile vor avea loc în toate cele 14 ocoale silvice din județ. Direcția Silvică Bacău vă dorește o primăvară frumoasă și vă așteaptă să luați parte la activitățile pe care le organizează.”
Ing. Viorel Ghelasă, directorul Direcției Silvice Bacău

Două hectare de teren degradat împădurite la Moinești


Inițiativa națională de împădurire bazată pe voluntariat „Plantăm fapte bune în România” a deschis, sâmbătă, 16 martie, în Moinești, seria națională a acțiunilor de primăvară. Inițiativa a primit un sprijin însemnat din partea companiilor JYSK, Bergenbier și Dedeman.

Ca urmare parteneriatului încheiat între ONG-ul Activ Moinești, Asociația ECOASSIST București și Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Moinești, a fost împădurit un teren degradat de două hectare cu 6.000 de puieți de pin silvestru, în punctul Bâtca, din Cartierul Văsiești.
Au participat aproximativ 250 de voluntari de la Direcția Silvică Bacău și Ocoalele silvice Moinești, Comănești, Dărmănești, de la Spitalul municipal de urgență Moinești, Societatea Barlinek România din Onești, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bacău - Detașamentul de pompieri Moinești, de la Jandarmeria Română, Poliția națională și OMV Petrom, dar și voluntari independenți din țară și reprezentanți ai instituțiilor publice din județul Bacău.           
Terenul împădurit are un grad de dificultate medie. Aici fiecare voluntar a  plantat, în medie, câte 25 de puieți, cu sprijinul silvicultorilor și coordonatorilor din UAT. Voluntarii au avut dispoziție material săditor, mănuși de protecție, unelte, apă, dar și cafea, ceai, masă caldă, serviciu de prim ajutor etc.

„Mulțumim tuturor voluntarilor prezenți și vă asigurăm că prin parteneriatul încheiat am procedat la efectuarea lucrărilor necesare până la trecerea acestor suprafețe în fondul forestier național. Sunt mândru să vă informez ca șase hectare de teren au fost deja trecute în fondul forestier și sunt în monitorizare și mentenanță alte opt hectare de plantații înființate începând cu anul 2012.”
Valentin Vieru, primarul Municipiului Moinești