Se afișează postările cu eticheta EcoAssist. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta EcoAssist. Afișați toate postările

sâmbătă, 16 martie 2019

Două hectare de teren degradat împădurite la Moinești


Inițiativa națională de împădurire bazată pe voluntariat „Plantăm fapte bune în România” a deschis, sâmbătă, 16 martie, în Moinești, seria națională a acțiunilor de primăvară. Inițiativa a primit un sprijin însemnat din partea companiilor JYSK, Bergenbier și Dedeman.

Ca urmare parteneriatului încheiat între ONG-ul Activ Moinești, Asociația ECOASSIST București și Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Moinești, a fost împădurit un teren degradat de două hectare cu 6.000 de puieți de pin silvestru, în punctul Bâtca, din Cartierul Văsiești.
Au participat aproximativ 250 de voluntari de la Direcția Silvică Bacău și Ocoalele silvice Moinești, Comănești, Dărmănești, de la Spitalul municipal de urgență Moinești, Societatea Barlinek România din Onești, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bacău - Detașamentul de pompieri Moinești, de la Jandarmeria Română, Poliția națională și OMV Petrom, dar și voluntari independenți din țară și reprezentanți ai instituțiilor publice din județul Bacău.           
Terenul împădurit are un grad de dificultate medie. Aici fiecare voluntar a  plantat, în medie, câte 25 de puieți, cu sprijinul silvicultorilor și coordonatorilor din UAT. Voluntarii au avut dispoziție material săditor, mănuși de protecție, unelte, apă, dar și cafea, ceai, masă caldă, serviciu de prim ajutor etc.

„Mulțumim tuturor voluntarilor prezenți și vă asigurăm că prin parteneriatul încheiat am procedat la efectuarea lucrărilor necesare până la trecerea acestor suprafețe în fondul forestier național. Sunt mândru să vă informez ca șase hectare de teren au fost deja trecute în fondul forestier și sunt în monitorizare și mentenanță alte opt hectare de plantații înființate începând cu anul 2012.”
Valentin Vieru, primarul Municipiului Moinești

joi, 20 octombrie 2016

Dedeman explică de ce nu denunță contractele cu Holzindustrie Schweighofer



  • compania invocă respectarea prezumției de nevinovăție în cazul industriașilor austrieci, acuzați că taie ilegal pădurile României

Compania Dedeman, din Bacău, a reacționat imediat la apelul făcut acum două zile de platforma „de-clic.ro” într-o scrisoare deschisă semnată de Raluca Veștemeanu, prin care aceasta îi solicită „să renunțe la comercializarea produselor Holzindustrie Schweighofer”. Compania austriecilor care are o fabrică și în Comănești – argumentează platforma de-clic.ro - și-a pierdut, în luna iunie 2016, certificarea FSC-CoC, certificare care demonstra proveniența legală a lemnului și exploatarea lui din surse sustenabile.

„Acest lemn tăiat ilegal din pădurile României – scriu cei de la de-clic - ajunge, după procesarea în fabricile Schweighofer, pe rafturile magazinelor de bricolaj din România și, mai apoi, în casele românilor, fără ca aceștia să-i bănuiască proveniența”.
Autorii scrisorii cred că printre valorile companiei Dedeman se află onestitatea și seriozitatea. „Noi credem în aceste valori și, de aceea, vă solicităm să acționați în remedierea situației, renunțând la comercializarea produselor care provin de la compania Holtzindustrie Schweighofer” – spun ei.
Răspunsul companiei băcăuane este unul punctual: „Compania Dedeman respectă legislația în vigoare și deține toate autorizațiile necesare pentru comercializarea de material lemnos.
Avem contracte de colaborare cu mai multe companii românești dar și cu societatea Holzindustrie Schweighofer, care pun pe piață material lemnos”. Compania crede că circulația și comercializarea materialelor lemnoase trebuie să fie verificată și urmărită de autoritățile abilitate, în concordanță cu legislația existentă în domeniu și că exploatarea forestieră ilegală este o problemă națională de interes major care trebuie eradicată.
„Cu toate acestea – au conchis oficialii Dedeman -, nu putem înlătura principiul constituțional al prezumției de nevinovăție. Potrivit acestuia, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești de condamnare, persoana juridică este considerată nevinovată si nu avem posibilitatea denunțării contractelor dintre noi. Nu putem acționa împotriva celor suspectați că încalcă legea, încălcând chiar noi legea supremă în statul nostru, Constituția”.
Dedeman se implică în acțiuni de protecție a mediului, iar anul trecut a sponsorizat, cu unelte în valoare de 155.440 de lei, proiectul „Plantăm fapte bune în România” al Asociației EcoAssist, care a reușit să planteze în timp record 300.000 de arbori. În acest an, Dedeman va fi din nou parteneră a proiectului și promite că se va implica și în alte proiecte care protejează mediul.