Se afișează postările cu eticheta ex-libris. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ex-libris. Afișați toate postările

sâmbătă, 12 mai 2018

Album unicat și expoziție de ex-libris lansate la Onești

Doina Brumă, Ionut Tenie, Aurel Stanciu, Maria Dohotaru

Galeria de artă a Bibliotecii Municipale «Radu Rosetti» din Onești a găzduit joi, 10 mai, două manifestări prilejuite de același eveniment: împlinirea a 20 de ani de când instituția a lansat, pentru elevi, Concursul național de ex-libris. Manifestările au fost vernisajul unei expoziții cu o parte dintre lucrările realizate de elevi la toate edițiile concursului și lansarea albumului „Două decenii de Ex-Libris la Biblioteca Municipală «Radu Rosetti»”, care cuprinde în peste 140 de pagini lucrări reprezentative făcute în decursul celor 20 de ani, imagini și detalii de la edițiile concursului.

Manifestările au fost dedicate Centenarului Unirii de la 1918, iar la eveniment au fost prezenți prof. dr. Aurel Stanciu - membru al Uniunii Artiștilor Plastici (UAP) din România, președintele juriului concursului și, practic, sufletul activităților din concurs, Maria Dohotaru - directoarea Editurii și tipografiei Magic Print, la care a apărut albumul, Doina Brumă – șefa Serviciului relații cu publicul și prelucrare documente al Bibliotecii «Radu Rosetti» și Ionuț Tenie – directorul bibliotecii.
„În România – a spus Aurel Stanciu - nu există o mișcare culturală mai susținută dedicată ex-librisului cum este aceasta din Onești. Unicat este și expoziția de ex-libris vernisată, dar și albumul de ex-libris apărut sub auspiciile primăriei și Bibliotecii Rosetti. Lucrările prezentate la edițiile concursului au fost, pe an ce a trecut, tot mai bune. Au fost mulți oameni care s-au implicat și ne-au sprijinit, inclusiv din primărie. Pentru calitatea expoziției vernisate, propun ca aceasta să devină itinerantă, să ajungă măcar pe la marile biblioteci ale țării. Va avea un efect deosebit”.
Calitatea tipăriturii, dar și a organizării spațiului ei tipografic, pot fi remarcate de la prima lectură. În primele pagini, primarul Nicolae Gnatiuc, Ionuț Tenie, Aurel Stanciu, prof. dr. Teodor Hașegan, membru al juriului și membru al UAP, și Doina Brumă explică cititorului care au fost auspiciile sub care a apărut lucrarea, ce s-a urmărit cu editarea ei și chiar ce este un ex-libris, dar și cum au decurs edițiile concursului.
„Dacă albumul de ex-libris arată bine – a opinat, la evenimentul de lansare Maria Dohotaru -, aceasta se datorește calității lucrărilor din el și echipei care a lucrat pentru acestea. Biblioteca din Onești, de fapt, se impune prin manifestări și acțiuni deosebite, educative”. Ionuț Tenie a precizat că albumul va ajunge în bibliotecile tuturor școlilor din Onești, dar vor fi și destule exemplare pentru împrumut în sălile de lectură ale Bibliotecii Rosetti.
Vernisajul și lansarea albumului au fost urmate, cu sprijinul Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca – extensia Piatra Neamț, de un recital de pian susținut de Silvia Sbârciu, conferențiar universitar la academia din Cluj-Napoca, președinta Societății Române Mozart și membră a Forumului European de Lied.

„S-a potrivit ca aniversarea Concursului de ex-libris de la Onești să coincidă cu Centenarul Unirii și este minunat. Multe dintre temele abordate în edițiile concursului au fost dedicate unor evenimente din istoria României sau unor personalități ale ei. Iar albumul editat cu acest prilej este o dovadă a calității lucrărilor realizate de elevi în cei 20 de ani”
Aurel Stanciu, președintele juriului Concursului de ex-libris

luni, 7 mai 2018

Două decenii de ex-libris la Biblioteca Rosetti


Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” organizează joi, 10 mai, la Galeria de artă, lansarea catalogului retrospectiv „Două decenii de ex-libris la Biblioteca Municipală «Radu Rosetti»” și vernisajul unei expoziții cu lucrări realizate de participanții la Concursul de ex-libris organizat Biblioteca din Onești timp de 20 de ani. „Apariția volumului – ne-a declarat directorul instituției, Ionuț Tenie - marchează împlinirea celor 20 de ani de existență neîntreruptă a Concursului de ex-libris și cuprinde o selecție a celor mai reprezentative lucrări participante la competiție în perioada 1998-2017”.
Catalogul retrospectiv a apărut la Editura Magic Print, din Onești, în 2017 și va fi prezentat de prof. dr. Aurel Stanciu, membru al Uniunii Artiștilor Plastici, președintele juriului la ultimele 15 ediții ale ConcursuluiNațional de Ex-libris organizat de Biblioteca Rosetti pentru elevii din clasele V-XII din toată țara.
Sunt așteptați să ia parte la eveniment toți cei care, de-a lungul anilor, au sprijinit această inițiativă: primarul municipiului Onesti, ing. Nicolae Gnatiuc, membri ai juriului, reprezentanți ai școlilor și liceelor participante la concurs, elevii creatori de ex-libris și îndrumătorii lor, ca și publicul iubitor de frumos.
Lansarea catalogului va fi urmată de un recital extraordinar de pian în interpretarea solistei Silvia Sbârciu.