Se afișează postările cu eticheta Doina Bruma. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Doina Bruma. Afișați toate postările

sâmbătă, 12 mai 2018

Album unicat și expoziție de ex-libris lansate la Onești

Doina Brumă, Ionut Tenie, Aurel Stanciu, Maria Dohotaru

Galeria de artă a Bibliotecii Municipale «Radu Rosetti» din Onești a găzduit joi, 10 mai, două manifestări prilejuite de același eveniment: împlinirea a 20 de ani de când instituția a lansat, pentru elevi, Concursul național de ex-libris. Manifestările au fost vernisajul unei expoziții cu o parte dintre lucrările realizate de elevi la toate edițiile concursului și lansarea albumului „Două decenii de Ex-Libris la Biblioteca Municipală «Radu Rosetti»”, care cuprinde în peste 140 de pagini lucrări reprezentative făcute în decursul celor 20 de ani, imagini și detalii de la edițiile concursului.

Manifestările au fost dedicate Centenarului Unirii de la 1918, iar la eveniment au fost prezenți prof. dr. Aurel Stanciu - membru al Uniunii Artiștilor Plastici (UAP) din România, președintele juriului concursului și, practic, sufletul activităților din concurs, Maria Dohotaru - directoarea Editurii și tipografiei Magic Print, la care a apărut albumul, Doina Brumă – șefa Serviciului relații cu publicul și prelucrare documente al Bibliotecii «Radu Rosetti» și Ionuț Tenie – directorul bibliotecii.
„În România – a spus Aurel Stanciu - nu există o mișcare culturală mai susținută dedicată ex-librisului cum este aceasta din Onești. Unicat este și expoziția de ex-libris vernisată, dar și albumul de ex-libris apărut sub auspiciile primăriei și Bibliotecii Rosetti. Lucrările prezentate la edițiile concursului au fost, pe an ce a trecut, tot mai bune. Au fost mulți oameni care s-au implicat și ne-au sprijinit, inclusiv din primărie. Pentru calitatea expoziției vernisate, propun ca aceasta să devină itinerantă, să ajungă măcar pe la marile biblioteci ale țării. Va avea un efect deosebit”.
Calitatea tipăriturii, dar și a organizării spațiului ei tipografic, pot fi remarcate de la prima lectură. În primele pagini, primarul Nicolae Gnatiuc, Ionuț Tenie, Aurel Stanciu, prof. dr. Teodor Hașegan, membru al juriului și membru al UAP, și Doina Brumă explică cititorului care au fost auspiciile sub care a apărut lucrarea, ce s-a urmărit cu editarea ei și chiar ce este un ex-libris, dar și cum au decurs edițiile concursului.
„Dacă albumul de ex-libris arată bine – a opinat, la evenimentul de lansare Maria Dohotaru -, aceasta se datorește calității lucrărilor din el și echipei care a lucrat pentru acestea. Biblioteca din Onești, de fapt, se impune prin manifestări și acțiuni deosebite, educative”. Ionuț Tenie a precizat că albumul va ajunge în bibliotecile tuturor școlilor din Onești, dar vor fi și destule exemplare pentru împrumut în sălile de lectură ale Bibliotecii Rosetti.
Vernisajul și lansarea albumului au fost urmate, cu sprijinul Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca – extensia Piatra Neamț, de un recital de pian susținut de Silvia Sbârciu, conferențiar universitar la academia din Cluj-Napoca, președinta Societății Române Mozart și membră a Forumului European de Lied.

„S-a potrivit ca aniversarea Concursului de ex-libris de la Onești să coincidă cu Centenarul Unirii și este minunat. Multe dintre temele abordate în edițiile concursului au fost dedicate unor evenimente din istoria României sau unor personalități ale ei. Iar albumul editat cu acest prilej este o dovadă a calității lucrărilor realizate de elevi în cei 20 de ani”
Aurel Stanciu, președintele juriului Concursului de ex-libris

sâmbătă, 31 martie 2018

Manifestări dedicate aniversării nașterii mentorului Școlii „Ghiță Mocanu”


Ghiță Mocanu în atelierul său

La 31 martie, Ghiță Mocanu (1938 - 1993), pictorul și profesorul oneștean care a făcut celebru Cercul de desen „Ion Diaconescu”, ar fi împlinit 80 de ani și s-ar fi bucurat pe viu de recunoștința și admirația celor care i-am fost elevi și a tuturor iubitorilor de frumos. Profesorii și elevii școlii gimnaziale din Onești care îi poartă numele, fosta Școală nr. 5, au dedicat memoriei admirabilului profesor și sensibilului artist plastic o serie de acțiuni înscrise în Programul „Săptămâna altfel”.

Școala „Ghiță Mocanu” a organizat, astfel, în parteneriat cu Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”, manifestări tematice prin care elevii să afle aspecte din activitatea profesorului și artistului. „Un sprijin permanent – spune directoarea școlii, Otilia Bârgăoanu - am primit și din partea unor colegi inimoşi şi devotaţi, prof. înv. primar Geta Constandiș și Doina Brumă – coordonatori, Nicoleta Sălbatecu – coordonatoarea trupei de teatru «Alfa», cu care s-a realizat o înregistrare a unei poezii mult îndrăgită de Ghiță Mocanu, «Ora de dictare», Diana Manea – observator și Camelia Cartaș - responsabila IT a proiecțiilor de imagini pregătite pentru elevi și profesori”.
Elevi în sala Cercului de desen
A fost proiectat, cu acest prilej, un film autobiografic al regretatului profesor, iar o emoţie evidentă a apărut în momentul în care în sală a fost auzită vocea sa.
Mărturisirea de credinţă a profesorului Ghiță Mocanu era că doar cine iubeşte copiii trebuie să reprezinte călăuza pedagogiei moderne. „A reuşit atât de bine să-şi motiveze discipolii – a pecizat Otilia Bârgăoanu - tocmai pentru că a ales să transmită elemente de limbaj plastic prin unele activități ludice. Bogata sa experiență didactică, internă şi internaţională, a pus bazele unei noi generaţii de dascăli. Şi astăzi Cercul «Ion Diaconescu-Ghiţă Mocanu» are porţile larg deschise în fiecare sâmbătă pentru învăţăceii talentaţi sau curioşi, care se pregătesc aici sub egida doamnelor Geta Constandiș și Doina Brumă”.
Autoportret
Având convingerea că învăţarea e mult mai eficientă prin joc, Ghiță Mocanu a ales să transforme totul într-o poveste şi s-o lase mărturie peste timp și sub forma unei cărţi: „Călătorie în Ţara lui Cromo Împărat”, care poate fi răsfoită la Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”. Biblioteca gazduiește, timp de o lună, şi o expoziţie cu lucrările consacratului pictor, în care sunt prezentate lucrări semnate Ghiță Mocanu aduse pe simeze de oneștenii care le dețin.


„Pace eternă, domnule profesor, pentru că aici, la noi,în Cercul de desen Ion Diaconescu-Ghiță Mocanu, se formeză în continuare artişti, a căror recunoştinţă şi respect vor trece peste nemărginirea timpului!”
Otilia Bârgăoanu, directoarea Școlii Gimnaziale „Ghiță Mocanu”

Holul Școlii Ghiță Mocanu - o veritabilă expoziție
cu lucrări ale pictorului