Se afișează postările cu eticheta bani. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bani. Afișați toate postările

vineri, 20 octombrie 2017

BCR aduce Caravana FLiP în Bacău



Caravana FLiP din Programului itinerant de educație financiară interactivă „Școala de bani pe roți”, derulat de Banca Comercială Română (BCR) în parteneriat cu BCR Leasing și Fundația Vodafone România, va fi în perioada 24 octombrie – 12 noiembrie în Bacău. Caravana va poposi în piațeta din fața Casei de Cultură.
„Școala de bani pe roți” este primul program itinerant de educație financiară interactivă care se adresează copiilor cu vârste între 7 și 14 ani.
Programul se desfășoară într-un camion numit FLiP, a cărui remorcă modulară se transformă într-un loc de joacă cu dotări de ultimă generație, unde traineri specializați oferă ateliere interactive unui grup format din 15 elevi, timp de 90 de minute. Școala de bani pe roți recurge la învățarea experiențială și jocuri pentru a-i ajuta pe cei mici să acumuleze cunoștințe despre cum circulă banii prin lume, într-un timp foarte scurt. Copiii vor avea posibilitatea sa exploreze lumea banilor și să parcurgă cinci etape ale informării și conștientizării. În timpul atelierului, cei mici vor investiga toate categoriile de cheltuieli și bugetul personal, vor dezbate valoarea banilor și a obiectelor și vor înțelege că aproape toate procesele economice sunt conectate pe plan global.
Pentru a se înscrie în acest program, cei interesați pot accesa pagina pentru înscrieri https://www.scoaladebani.ro/peroti/.

joi, 27 aprilie 2017

Spune-mi cum investești, să-ți spun cine ești



Depozitele bancare ale populației, dar și ale firmelor și instituțiilor au crescut, luna trecută, cu până la un procent. Mare sau mic, procentul cu pricina arată multe: întâi că lumea are bani, că mai are și încredere în sistemul bancar, dar și că nu o sperie marja foarte scăzută de câștig din dobânzile care au ajuns la niveluri subunitare sau chiar negative.
Situația mai arată, însă, că lumea investește încă puțin, că nu are alternative sau că nu știe să le găsească în acest sens.
Iar banii, cel puțin pentru populație, parcă se anunță tot mai mulți odată cu promisiunile guvernanților de a crește salariile bugetarilor, măsură care va obliga, până la urmă, și angajatorii din mediul privat să procedeze la fel. Dar, acesta este alt subiect!
Revenind la ce poate face lumea cu banii, nu pot trece cu vederea îndemnurile tot mai insistente ale brokerilor și analiștilor pieței de capital pentru investiții pe această piață. Randamentul unui depozit bancar este, în prezent, mult sub cele ale pieței de capital, ale investițiilor directe sau indirecte pe această piață. Bursa de Valori București a deschis, ieri, oficial, ședința de tranzacționare „Primăvara investițională”, tocmai – spun reprezentanții ei – pentru a atrage atenția spre importanța diversificării investițiilor. Bursa de Valori mai are însă un proiect, o inițiativă: a propus ca ziua de 15 mai să fie declarată Ziua Națională a Investițiilor, cu manifestările ei de rigoare, motiv pentru care a lansat chiar o petiție semnată deja de mii de oameni. Pentru că, spun promotorii și susținătorii ideii, lumea are tot mai mult nevoie de educație financiară: „împreună putem continua demersurile noastre educaționale, putem susține creșterea pieței de capital și putem crea premisele unui trai mai bun pentru noi toți”.
Cine ar putea rezista unei asemenea ispite? În definitiv, a venit vremea să scriem și noi: spune-mi cum investești, să-ți spun cine ești!

sâmbătă, 19 martie 2016

Încă 265 de elevi băcăuani au luat lecții de educație financiar-bancară


Ștefan Sâmbotin le explică elevilor secretele banilor
Agenția Bacău a Băncii Naționale a României (BNR) și Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) au finalizat o nouă etapă de activități pe teme financiar-bancare adresate tinerilor în programul “Global Money Week”, prin proiectul „Să vorbim despre bani și bănci”. Acțiunile au avut loc în perioada 14 – 20 martie, iar la acestea au participat elevii din clasele primare și gimnaziale de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” și din școlile „Spiru Haret”, „Miron Costin”, „George Bacovia” și „Constantin Platon”, din Bacău. „La sediul agenției noastre – ne-a declarat directorul acesteia, Ștefan Sâmbotin - au avut loc zilnic prezentări pentru elevii din clasele primare și gimnaziale. Programul a fost realizat cu sprijinul prof. dr. Oana-Maria Droiman, inspector pentru discipline socio-umane la ISJ Bacău”. La activitățile educaționale au participat 265 de elevi și 12 profesori, din ciclul primar și  gimnazial.

Citește mai multe în secțiunea FINANȚE-BĂNCI