Se afișează postările cu eticheta Droiman. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Droiman. Afișați toate postările

marți, 19 aprilie 2016

Ateliere pentru felicitări de Paști la Școala Montessori



Profesoarele Violeta Sandu și Oana Maria Droiman
în unul dintre ateliere
Școala Gimnazială Specială „Maria Montessori”, din Bacău, a fost, la începutul acestei săptămâni, gazda unor inedite ateliere de confecționat felicitări de Paști, la care au participat zece dintre proprii ei elevi, dar și 25 de elevi de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri”.

„A fost – am aflat de la prof. dr. Oana Maria Droiman – o activitate în cadrul Săptămânii «Să știi mai multe, să fii mai bun», în care elevi de clasa a XII-a de la Colegiul Național Vasile Alecsandri au făcut o vizită elevilor din clasa a VIII-a A, a profesoarei Carmen Constantin, de la Școala Montessori. Cu acest prilej au fost organizate câteva ateliere pentru confecționarea de felicitări de Paști, pe care au fost reprezentate ouă și iepurași prin tehnica Iris Folding.”
Activitatea a fost organizată de profesoara Oana Maria Droiman, de la Colegiul Alecsandri, și de Violeta Sandu, profesoară de activități de profesionalizare la Școala Montessori. Prin tehnica Iris Folding, benzi pliate (îndoite) din hârtie colorată sunt puse în straturi într-o spirală pe spatele unei ferestre decupată în foaia de lucru. Tehnica se numește Iris Folding pentru că materialul de lucru se aseamănă cu irisul (diafragma) unui aparat de fotografiat. Elevii au lucrat, astfel, cu fâșii (benzi) de hârtie de diferite culori, șabloane numerotate logic și carton pentru felicitări. „Un scop al acțiunii – a precizat Ana Droiman – a fost ca elevii să se cunoască foarte bine între ei, să lucreze împreună, să solcializeze”.
Felicitările lucrate de elevi vor fi expuse și vor fi puse în vânzare la Târgul „Cel mai frumos ou de Paști” organizat pe 22 aprilie de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bacău în Piața Tricolorului. „La acest târg – ne-a spus directorul Școlii Gimnaziale Speciale Montessori, Adrian Năstac – vom fi prezenți cu elevi și profesori, dar și cu invitați dintre elevii altor școli băcăuane, inclusiv elevii care ne-au ajutat în atelierele de confecționat felicitări. Acolo se va amenaja și o expoziție cu lucrări specifice de Paști, în care vor fi și felicitările confecționate la noi. Expoziția este cu vânzare”.
DGASPC Bacău marchează, cu acest prilej, împlinuirea a 20 de ani de activitate, iar printre invitații ei se vor număra parteneri din învățământul preșcolar, școlar și universitar, specialiști și beneficiari ai serviciilor ONG-urilor de profil din județ, numeroase instituții publice, ziariști, sponsori și voluntari.

sâmbătă, 19 martie 2016

Încă 265 de elevi băcăuani au luat lecții de educație financiar-bancară


Ștefan Sâmbotin le explică elevilor secretele banilor
Agenția Bacău a Băncii Naționale a României (BNR) și Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) au finalizat o nouă etapă de activități pe teme financiar-bancare adresate tinerilor în programul “Global Money Week”, prin proiectul „Să vorbim despre bani și bănci”. Acțiunile au avut loc în perioada 14 – 20 martie, iar la acestea au participat elevii din clasele primare și gimnaziale de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” și din școlile „Spiru Haret”, „Miron Costin”, „George Bacovia” și „Constantin Platon”, din Bacău. „La sediul agenției noastre – ne-a declarat directorul acesteia, Ștefan Sâmbotin - au avut loc zilnic prezentări pentru elevii din clasele primare și gimnaziale. Programul a fost realizat cu sprijinul prof. dr. Oana-Maria Droiman, inspector pentru discipline socio-umane la ISJ Bacău”. La activitățile educaționale au participat 265 de elevi și 12 profesori, din ciclul primar și  gimnazial.

Citește mai multe în secțiunea FINANȚE-BĂNCI

marți, 8 martie 2016

Elevii de la Montessori au dat, de Ziua Femeii, tonul primăverii


Artiștii de la Montessori, sub bagheta profesoarei Handoca
Zâne, fluturași și gărgărițe, o foarte hărnicuță albină și inegalabila lalea, dar și primul vestitor al primăverii, ghiocelul, s-au reunit marți, 8 martie, la Școala Gimnazială Specială „Maria Montessori”, din Bacău, pentru a sărbători Ziua Internațională a Femeii și pentru a întâmpina cum se cuvine primăvara. Personajelor de basm le-au dat viață chiar elevii acestei școli, îndrumați de profesoarele Genoveva Handoca, Iulia Bilea și Elena Șerban, într-un spectacol prezentat în fața elevilor școlii, a părinților și a invitaților acestora, cu susținerea „tehnică” a profesorului Alex Droiman, cunoscut și ca DJ Norbert. Evenimentul a avut loc într-un decor inedit, asigurat tot de elevii școlii, prin care au întruchipat din hârtie și cartoane colorate fabuloase peisaje de poveste, așa cum numai primăvara le poate însufleți. „Nu putea – a spus, la deschiderea evenimentului, directorul școlii, Adrian Năstac – să treacă o zi de 8 Martie fără ca noi și elevii noștri să nu ne amintim de cele care ne sunt dragi, care ne-au dat viață și care ne educă, de mamele nostre, de colegele noastre, de învățătoarele și profesoarele noastre. Ne-am adunat să le arătăm ce putem face în această școală, să le sărbătorim prin cântec și poezie”.

Citește mai multe în secțiunea CULTURĂ-ÎNVĂȚĂMÂNT