Se afișează postările cu eticheta apa sarata. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta apa sarata. Afișați toate postările

joi, 27 decembrie 2018

A doua scurgere accidentală de apă sărată la Măgirești


Scurgerea de apă tehnologică pompată în fostele exploatații de țiței din zona comunei Măgirești, din 25 decembrie, a fost oprită, dar acum a apărut o a doua scurgere, în același loc, în satul Valea Arinilor. Primarul Câdă Ionică ne-a semnalat și acest accident și spune că apa sărată se scurge acum mai abitir către Tazlăul Sărat, dar se infiltrează și în pânza freatică și poate ajunge în fântâni.

„Este același fel de poluare ca aceea din 25 decembrie – a precizat primarul. Inițial am crezut că nu a fost remediată prima avarie, dar a reapărut scurgerea, deși ei au spus că au reparat conducta prin care este pompată apa în zăcământ de la stația Albotești. L-am anunțat și pe domnul primar din Moinești, pentru că apa ajunge ulterior în Tazlăul Sărat. Am sunat din nou toate autoritățile. Dar, se pare că luptăm cu morile de vânt. Dacă autoritățile au fost la fața locului, trebuia să primesc și eu procesele verbale de constatare, însă nu s-a întâmplat. Nici acum nu știm ce măsuri au fost luate la niciuna dintre cele trei cazuri de poluare din ultimele săptămâni și zile”. Primarul comunei face referire și la poluarea accidentală cu țiței din zona satului Prăjești de la jumătatea lunii decembrie și la scurgerea de apă sărată din 25 decembrie și la scurgerea de acum.
De la Comisariatul județean al Gărzii de Mediu, comisarul șef Ionuț Diaconu spune că la evenimentul de pe 25 decembrie au prelevat probe cei de la ABA Siret. „Acum – a precizat comisarul șef - așteptăm rezultatele. S-a scurs apă acolo, la Măgirești, dar nu putem aprecia cantitatea, pentru că apa a ajuns în final în emisarul din zonă. Am solicitat și Agenția de Mediu și Laboratorul acesteia să recolteze probe de sol, să vedem dacă e poluare și în ce grad”.
Apa se scurge de pe coasta dealului din satul Valea Arinilor în șanțul de la marginea drumului. De acolo ajunge în final în râu. Astfel de scurgeri de apă de zăcământ – spune primarul – sunt destul de frecvente în zonă, pentru că apa este sărată, deci corozivă, și sparge conductele de metal.
„Apa sărată a mai precizat pentru ziarul nostru Câdă Ionică - este pompată la Runcu, de unde se aduce din nou în zăcământul de țiței”.

marți, 25 decembrie 2018

Scurgere accidentală de apă sărată la Măgirești


Primarul comunei Măgirești, Câdă Ionică, ne-a semnalat chiar în dimineața zilei de Crăciun, o scurgere accidentală de apă de zăcământ petrolier, apă sărată, în zona satului Valea Arinilor.

De pe coasta dealului apa se scurge continuu în șanțul de la marginea drumului. Spre jumătatea lunii decembrie, tot în comuna Măgirești, în satul Prăjești a fost semnalată o scurgere accidentală de țiței de la o sondă veche. Astfel de scurgeri de apă de zăcământ – spune primarul – sunt destul de frecvente în zonă, pentru că apa este sărată, deci corozivă, și sparge uneori conductele de metal.
„Apa sărată  a mai precizat pentru ziarul nostru Câdă Ionică - este pompată la Runcu, de unde se aduce din nou în zăcământul de țiței. Ca și acum, apa se scurge de pe un deal în șanțurile de pe marginea drumului, de unde este preluată ușor spre Râul Tazlău. Eu cred că până marți dimineață au ajuns în Tazlău deja vreo 10.000 de litri. Eu am văzut mai demult șanțul de scurgere al apei înroșit, semn că pe acolo a trecut apa de zăcământ. Această apă, sărată și posibil radioactivă, se infiltrează, desigur, în pământ și în pânza freatică, iar noi o bem din fântâni”.
Primarul comunei mai crede că până marți dimineața cel puțin 20.000 de litri de apă reziduală s-au scurs, dar este din nou sceptic că se vor lua măsuri eficiente. „Probabil raportarea va fi de doar cinci litri – a opinat Câdă Ionică. Recent am semnalat o scurgere accidentală de țiței pe raza comunei noastre, dar nici măcar nu s-a delimitat, nu s-a împrejmuit și nu a fost semnalizată măcar această zonă. Iar pentru un răspuns la problemă suntem trimiși de la o instituție la alta”.
Problema – ne-a declarat comisarul șef al Gărzii de Mediu Bacău, Ionuț Diaconu – a fost deja semnalată la această instituție, iar un comisar inspectează problema la fața locului, pentru a vedea exact ce se întâmplă cu firul de apă.
Vom reveni cu amănunte.