Cartierul Șerbănești, din Bacău, a rămas fără alimentare cu energie
electrică în jurul orei 18,00. De la E.ON, furnizorul de energie în zonă, am
primit asigurări că echipele de intervenție pentru remedierea problemei sunt
deja pe teren și lucrează. „În acest moment (adică la ora 19,00 – n.r.) – ne-a
declarat Sorin Munteanu, specialist în comunicare externă la E.On servicii –
încă nu putem preciza cauzele exacte ale evenimentului, pentru că echipele de
intervenție tocmai lucrează. Dar, vor fi realimentați toți consumatorii, iar la
finalul intervenției, când vom avea informații concrete le vom face publice”.
Alimentarea cu energie electrică a fost reluată în jurul orei 19,10.
Cauza problemei se pare că a fost o defecțiune pe un cablu electric.
Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta Serbanesti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Serbanesti. Afișați toate postările
luni, 11 septembrie 2017
marți, 10 noiembrie 2015
Alarma de poluare a Bistriței în zona Șerbănești nu s-a confirmat
Administrația
Bazinală de Apă Siret a finalizat analizele probelor de apă luate la sfârșitul
săptămânii trecute din contracanalul acumulării Bacău II, aflat pe malul stâng
al râului, în zona cartierului Șerbănești, unde s-a simțit un puternic miros
neplăcut de substanțe chimice și unde existau suspiciuni de irizații de produse
petroiere pe suprafața apei din contracanal. Laboratorul de calitate a apei al
Administrației Bazinale – ne-a informat directorul acestei instituții, Emil
Vamanu - a constatat „că nu a fost modificată clasa de calitate a râului Bistrița.
Indicatorii oxigen dizolvat (10,44 mg/l), respectiv amoniu (0,298 mg/l) relevă încadrarea
în starea de calitate «bună». De asemenea, ph-ul (7,79 unități) și încărcarea
organică (11,2 mg/l) relevă încadrarea în limita normală de calitate a apelor
râului Bistrița din zona respectivă”. Administrația bazinală de Apă Siret a
luat, totuși, măsuri imediate de combatere a efectelor acestui incident, a
angrenat personal și mijloace de transport și a aplicat în contracanal
materiale absorbante (spill sorb și baraje absorbante).
Un semnal de alarmă trebuie, totuși, să fie luat
în seamă de autorități pentru această zonă de pe malul Bistriței, pentru că un
teren viran de acolo a fost transformat de băcăuani în maidan plin gunoaie,
unde sunt depuse, frecvent, și materiale rezultate din demolări de construcții.
Contracanalul în discuție este el însuși murdar. Unul dintre administratorii
societăților comerciale care au acolo ateliere și sedii chiar și-a exprimat
dorința de a primi în grijă porțiunea de teren din dreptul întreprinderii sale,
pentru a o împrejmui cu gard și pentru a face igienizarea necesară.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

