 |
| Intrarea în Mina Trotuș a Salinei |
La Salina din Târgu Ocna, 230 de angajaţi au oprit activitatea de
exploatare a sării, cea de turism, dar şi cea de extracţie de saramură.
"Am intrat în protest pentru că nu ni s-au respectat nişte drepturi
bugetate, drepturile salariale, motivul fiind neacordarea de vouchere de
vacanţă. Aprobarea lor depinde de Consiliul de Administraţie, care a
fost convocat de trei ori săptămâna trecută, au avut termene până la 12
noaptea şi pur şi simplu nu se întrunesc, nu vor să voteze, nu ne bagă
deloc în seamă. Motivul este faptul că 49% din acţiunile SALROM sunt
deţinute de Fondul Proprietatea, deci privaţi, care, nefăcând
cheltuieli, de genul voucherelor sau alte feluri de achiziţii, rămân cu
banii necheltuiţi, deci banii sunt profit pentru ei la sfârşitul
anului", a declarat, pentru AGERPRES, liderul de sindicat de la Salina
Târgu Ocna, Dan Popa.
Acesta a adăugat că, marţi dimineaţă, minerii discută dacă să se
autoblocheze în subteran, punctând faptul că oamenii nu mai suportă
această situaţie.
"S-a ajuns la disperare, pentru că în afară de neacordarea de vouchere,
multe alte drepturi sunt încălcate, nerespectate, oamenii nu sunt
plătiţi cu trebuie, că fac producţie. În ultimii cinci ani, am depăşit
de cinci ori profitul şi 200 de oameni, câţi suntem la Târgu Ocna au
făcut, anul trecut, 100 miliarde lei vechi profit net, în procente,
înseamnă un profit de 220%, ceea ce eu nu cred că mai face o firmă din
România", a arătat Dan Popa.
El a spus că, din cauza grevei de la Salina Târgu Ocna, activitatea
Combinatului Borzeşti se desfăşoară la cotă de avarie, la acest combinat
fiind livrată saramură de la câmpul de sonde pentru extracţia de saramură al
Salinei Târgu Ocna.
Detalii în articolul Agerpres