Se afișează postările cu eticheta Salina Târgu Ocna. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Salina Târgu Ocna. Afișați toate postările

vineri, 23 aprilie 2021

Noul program de vizitare a Salinei Târgu Ocna

Salina Târgu Ocna a anunțat noul program de vizitare și de intrare în subteran în perioada aprilie-septembrie. Intrarea și vizitarea sunt permise numai în intervalul orar 9,00-17,00, iar ultima intrare în subteran se face la ora 16,00. Acest program se respectă și în zilele paștelui ortodox (2-5 mai).

Tariful standard pentru adulți este de 28 lei/zi, iar pentru copii, elevi și studenți 14 lei/zi.

Tariful pentru grupuri de minim opt persoane adulte este de 24 lei/zi, iar pentru grupuri de minim opt copii, elevi sau studenți de 12 lei/zi. Suplimentar, se acordă o intrare gratuită pentru un însoțitor, la 10 bilete cumpărate pentru grupurile de copii sau 20 de bilete cumpărate pentru grupuri de adulți. Un abonament de minim 5 zile efectuate în interval de maxim 10 zile, pentru adulți este de 24lei/zi, iar pentru copii, elevi și studenți 12 lei/zi.

marți, 5 noiembrie 2019

Grevă la Salina Târgu Ocna

Intrarea în Mina Trotuș a Salinei
La Salina din Târgu Ocna, 230 de angajaţi au oprit activitatea de exploatare a sării, cea de turism, dar şi cea de extracţie de saramură.

"Am intrat în protest pentru că nu ni s-au respectat nişte drepturi bugetate, drepturile salariale, motivul fiind neacordarea de vouchere de vacanţă. Aprobarea lor depinde de Consiliul de Administraţie, care a fost convocat de trei ori săptămâna trecută, au avut termene până la 12 noaptea şi pur şi simplu nu se întrunesc, nu vor să voteze, nu ne bagă deloc în seamă. Motivul este faptul că 49% din acţiunile SALROM sunt deţinute de Fondul Proprietatea, deci privaţi, care, nefăcând cheltuieli, de genul voucherelor sau alte feluri de achiziţii, rămân cu banii necheltuiţi, deci banii sunt profit pentru ei la sfârşitul anului", a declarat, pentru AGERPRES, liderul de sindicat de la Salina Târgu Ocna, Dan Popa.

Acesta a adăugat că, marţi dimineaţă, minerii discută dacă să se autoblocheze în subteran, punctând faptul că oamenii nu mai suportă această situaţie.

"S-a ajuns la disperare, pentru că în afară de neacordarea de vouchere, multe alte drepturi sunt încălcate, nerespectate, oamenii nu sunt plătiţi cu trebuie, că fac producţie. În ultimii cinci ani, am depăşit de cinci ori profitul şi 200 de oameni, câţi suntem la Târgu Ocna au făcut, anul trecut, 100 miliarde lei vechi profit net, în procente, înseamnă un profit de 220%, ceea ce eu nu cred că mai face o firmă din România", a arătat Dan Popa.

El a spus că, din cauza grevei de la Salina Târgu Ocna, activitatea Combinatului Borzeşti se desfăşoară la cotă de avarie, la acest combinat fiind livrată saramură de la câmpul de sonde pentru extracţia de saramură al Salinei Târgu Ocna.


Detalii în articolul Agerpres