Se afișează postările cu eticheta Ioachim. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ioachim. Afișați toate postările

miercuri, 2 decembrie 2020

Monument al Eroilor Neamului dezvelit și sfințit la Mănăstirea Cașin

Fotografii de la Prospectorii Istoriei
În comuna Mănăstirea Cașin, chiar cu prilejul sărbătorii naționale de 1 Decembrie, a fost dezvelit și sfințit Monumentul eroilor „În rampă la Folea”. Monumentul, ctitorit de familia Ioan și Vasilica Măcălău, este dedicat cinstirii memoriei eroilor jertfiți în Războiul de Reîntregire dus pe Valea Cașinului în locuri precum Berca, Sticlărie și Bulziș. Acesta reprezintă o cruce realizată din material compozit, care imită perfect fibra și coaja arborilor din lemnul cărora erau cioplite crucile puse la căpătâiul celor uciși în lupte.

Ridicarea monumentului a fost inițiată de Arhiepiscopia Romanului și Bacăului și de Protoieria Onești - prin protopopul Ioan Bârgăoanu, în parteneriat cu Asociația Prospectorii Istoriei.

Veteranul Ion Folea
Monumentul este construit după proiectul inginerului Florin Boșoteanu, președintele Asociației Prospectorii Istoriei, și asemănător celui de pe Dealul Coșna recent dezvelit și sfințit. „Soclul în formă de trunchi de piramidă – spune autorul proiectului - este placat cu piatră, iar în partea superioară sunt înglobate schije de proiectil și elemente de echipament militar autentice descoperite pe frontul de pe Valea Cașinului, două felinare funerare și o cască model Adrian, din echipamentul militar al Armatei Române în Primul Război Mondial”.

„Rampa la Folea” este locul în care mocănița, care încă de acum mai bine de o sută de ani transporta lemnul recoltat pe Valea Cașinului, făcea o haltă. În timpul războiului, trenul aducea acolo și răniții și soldații uciși pe linia frontului.

La dezvelirea și sfințirea monumentului au participat autorități locale, localnici, reprezentanți ai Asociației Prospectorii Istoriei, dar și Ion Folea, ultimul veteran de război în viață al comunei Mănăstirea Cașin, care vă împlini 101 ani pe 17 ianuarie.

Slujba de sfințire a monumentului și parastasul pentru eroi au fost ținute de un sobor de preoți în frunte cu părintele protoiereu Ioan Bârgăoanu, care au transmis și un mesaj al Înalt Preasfințitului Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului.

miercuri, 15 aprilie 2020

Lumina Învierii, adusă la fiecare scară de bloc și în Onești


Biserica Sf. Nicolae, Onești

Preoții ortodocși din municipiul Onești vor aduce, în noaptea de Înviere (sâmbătă spre duminică, 18-19 aprilie), cu sprijinul administrației locale, Sfânta Lumină la fiecare scară de bloc. Protopopul de Onești, Ioan Bârgăoanu, și primarul Nicolae Gnatiuc au semnat, în acest sens, un protocol, în care se precizează că preoții și echipele de voluntari vor veni la fiecare bloc de locuințe conform listelor trimise de parohii, între orele 0,00 și 1,30.
„În seara de Înviere – a transmis credincioșilor Parohia Sf. Nicolae din Onești -, voluntarii parohiei noastre grupați în trei echipaje auto, vor veni pe trasee care vor include blocurile dumneavoastră și vor dărui Sfânta Lumină care va sosi de la Ierusalim. Astfel, vă rugăm să vă organizați și câte un reprezentant al fiecărei scări să coboare la strada principală pentru a primi și apoi a distribui Sfânta Lumină, pe scări, celor ce doresc să o primească”.
Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim cu binecuvântarea Preafericitului Patriarh Daniel și prin grija părintească a IPS Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului.
Măsura este luată în condițiile impuse combaterea pandemiei de COVID-19.

marți, 3 septembrie 2019

Cea mai reușită ediție a Festivalului plăcintelor de la Hârja


Ediția din acest an a Festivalului plăcintelor, organizată în satul Hârja (Oituz) duminică, 1 septembrie, a fost – după aprecierile noastre de la fața locului – una dintre cele mai reușite din seria celor 19 organizate până acum. Deși reprezentanții oficialităților locale nu și-au făcut simțită prezența cel puțin la deschiderea manifestărilor, deși acestea au marcat și ediția a treia a Sărbătorii satului, expozanții, concurenții, soliștii și formațiile artistice, dar și vizitatorii au creat osmoza de care orice eveniment de acest fel are nevoie oricând.

IPS Ioachim
Organizatorii festivalului au fost Filiala Bacău a Asociației Naționale de Turism Rural, Ecologic și Cultural (ANTREC), Primăria Oituz, Asociația „Copiii în sânul familiei” și Așezământul „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Hârja. „În ultimii ani – a spus la deschiderea manifestărilor Beatrice Grigoraș, președinta Filialei ANTREC Bacău -, pentru Festivalul plăcintelor am început colaborarea cu părintele Ilarion Mâță de la Așezământul Ștefan cel Mare din Hârja, dar și cu primăria și cu prietenii de suflet. Participanții au venit și în acest an, unii chiar de deprate, cu produse tradiționale, să putem face veritabile schimburi de experiență. Valea Oituzului nu este încă pusă în valoare cultural și turistic, dar sperăm că la o astfel de promovare va contribui și festivalul nostru.”
Programul festivalului a fost precedat, în curtea Așezământului „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”, de o liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului, fiind astfel cinstit Sf. Dionisie Exiguul, ocrotitorul paraclisului bisericesc al Așezământului social-filantropic din Hârja. A fost marcat, însă, din nou Anul omagial al satului românesc, al preoților, al învățătorilor și al primarilor gospodar și Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești. De asemenea, a fost prezentat din nou proiectul cofinanțat de Consiliul Județean și aplicat de Asociația „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Hârja „Satul românesc văzut prin ochii copilăriei. Vatra satului românesc, versus rețelele sociale”.
La festival au fost reprezentanți ai filialelor ANTREC din județele Bacău, Alba, Vrancea și Neamț, dar și concurenți și expozanți individuali, producători de vinuri și de obiecte hand-made. Ateliere organizate pe loc au oferit vizitatorilor gogoși calde, clătite și plăcinte moldovenești.
Festivalul și participanții au fost binecuvântați de IPS Ioachim și salutați de Beatrice Grigoraș, președinta Filialei ANTREC Bacău, dar și de Mișu Chiruc, vicepreședinte al ANTREC.
Pe tot parcursul festivalului pe scena acestuia au evoluat echipa de copii instruită de Geanina Benedic, copiii din Tabăra de vară a Asociației Sf. Voievod Ștefan cel Mare, ai Casei de tip familial Meuli din Fărăoani, membrii Clubului de dans Agora din Onești și reprezentanții Asociației „Copiii în Sânul Familiei” din Hârja. Au mai evoluat Ansamblul Mândre Trotușene, Solista Ștefania Domoco și membrii Ansamblului folcloric din Poduri. La final a susținut un recital cantautorul Eugen Ungureanu.
Mișu Chiruc și Beatrix Grigoraș
Organizatorii au înmânat participanților diplome de onoare și au premiat cele mai reușite dintre plăcintele înscrise în concurs. Premiul I a revenit Filialei ANTREC Alba, pentru plăcinta cu cartofi.
Asupra celorlalte premii și cu impresii de la festival, vom reveni în edițiile următoare ale ziarului nostru.

„ANTREC promovează turismul rural. Avem însă nevoie în acest scop de susțineri și parteneriate precum cele de acum, de la Festivalul plăcintelor de la Hârja. Cu un astfel de sprijin vrem să promovăm și Valea Oituzului ca destinație turistică și agroturistică.”
Mișu Chiruc, vicepreședinte al ANTREC

duminică, 18 august 2019

La Berești-Tazlău a fost lansată monografia unei biserici bicentenare


Manifestările dedicate Zilelor comunei Berești-Tazlău în perioada 16-18 august au fost prefațate, vineri, 16 august, de un eveniment editorial, lansarea lucrării „Monografia bisericii «Sf. Nicolae și Sf. Dimitrie» Berești-Tazlău, județul Bacău, la 200 de ani (1819 – 2019)”. Monografia este scrisă de unul dintre fiii satului, Ioan Cozma, a apărut recent la Editura Filocalia din Roman, și a fost prezentată în cadrul simpozionului „200 de ani de credință, istorie și tradiții la Berești-Tazlău”. Evenimentul a avut loc în Anul omagial 2019 (al preoților învățătorilor și primarilor gospodari) dedicat de Arhiepiscopia Romanului și Bacăului satului românesc.

Ioan Cozma
La simpozion au venit alături de fii satului, de autorul monografiei, de primarul comunei, Dumitru Tulpan, și de preotul paroh Daniel Popa, scriitorul și jurnalistul Cornel Galben și profesorul universitar, scriitorul și publicistul dr. Ioan Dănilă.
Reuniunea a fost precedată de un tedeum oficiat la mormintele preoților care au ctitorit ridicarea lăcașului de cult și a celor care au păstorit inițial comunitatea bereșteană.
Lansarea lucrării lui Ioan Cozma a avut loc în biserica monument istoric proaspăt renovată și pregătită pentru resfințire duminică, 18 august. Despre acest eveniment și despre monografie au vorbit Dumitru Tulpan, Cornel Galben și Ioan Dănilă, dar și câțiva dintre fiii satului, preoți și foști sau actuali profesori ai școlii din Berești-Tazlău, precum și una dintre fiicele vechii și cunoscutei familii bereștene, Maria Moțet.
Monografia scrisă de Ioan Cozma se deschide cu un Cuvânt de binecuvântare al IPS Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului. Autorul face întâi o scurtă prezentare a comunei Berești-Tazlău și include câteva considerații privind locuirea acestor meleaguri din cele mai vechi timpuri. Este inclus istoricul satului Berești-Tazlău și al bisericii acestuia, apoi continuă cu o descriere a arhitecturii și a structurii obiectivului monografiat și se dau date interesante despre preoții slujitori, diaconii și cântăreții bisericii. Nu lipsește din carte nici „recunoștința pentru eroii care s-au jertfit pentru neam, credință și țară”, dar nici cataclismele naturale pe care le-a traversat satul în 1971 și în 1991.
Ioan Cozma este autorul și al altor cinci monografii, ale satului Berești-Tazlău (2008), satului Tescani (2009), satului Turluianu (2014), Școlii Gimnaziale Berești-Tazlău (2015) și Mănăstirii „Buna Vestire” Pogleț (2016).
Biserica Sf. Nicolae și Sf. Dimitrie

„Esența acestui eveniment a fost atmosfera pe care am simțit-o și care sper să o resimțim mult timp. Am trăit momente încărcate de emoție. Este dătător de speranță că oamenii sunt alături de biserică și îi mulțumim domnului Ioan Cozma pentru aplecarea cu care a reușit să ne capaciteze. Cărțile precum aceea scrisă de dumnealui ne aduc aminte de înaintași, de ceea ce înseamnă valoarea și pe meleagurile noastre.”
Dumitru Tulpan, primarul comunei Berești-Tazlău