Se afișează postările cu eticheta Beatrix Grigoras. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Beatrix Grigoras. Afișați toate postările

marți, 3 septembrie 2019

Cea mai reușită ediție a Festivalului plăcintelor de la Hârja


Ediția din acest an a Festivalului plăcintelor, organizată în satul Hârja (Oituz) duminică, 1 septembrie, a fost – după aprecierile noastre de la fața locului – una dintre cele mai reușite din seria celor 19 organizate până acum. Deși reprezentanții oficialităților locale nu și-au făcut simțită prezența cel puțin la deschiderea manifestărilor, deși acestea au marcat și ediția a treia a Sărbătorii satului, expozanții, concurenții, soliștii și formațiile artistice, dar și vizitatorii au creat osmoza de care orice eveniment de acest fel are nevoie oricând.

IPS Ioachim
Organizatorii festivalului au fost Filiala Bacău a Asociației Naționale de Turism Rural, Ecologic și Cultural (ANTREC), Primăria Oituz, Asociația „Copiii în sânul familiei” și Așezământul „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Hârja. „În ultimii ani – a spus la deschiderea manifestărilor Beatrice Grigoraș, președinta Filialei ANTREC Bacău -, pentru Festivalul plăcintelor am început colaborarea cu părintele Ilarion Mâță de la Așezământul Ștefan cel Mare din Hârja, dar și cu primăria și cu prietenii de suflet. Participanții au venit și în acest an, unii chiar de deprate, cu produse tradiționale, să putem face veritabile schimburi de experiență. Valea Oituzului nu este încă pusă în valoare cultural și turistic, dar sperăm că la o astfel de promovare va contribui și festivalul nostru.”
Programul festivalului a fost precedat, în curtea Așezământului „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”, de o liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului, fiind astfel cinstit Sf. Dionisie Exiguul, ocrotitorul paraclisului bisericesc al Așezământului social-filantropic din Hârja. A fost marcat, însă, din nou Anul omagial al satului românesc, al preoților, al învățătorilor și al primarilor gospodar și Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești. De asemenea, a fost prezentat din nou proiectul cofinanțat de Consiliul Județean și aplicat de Asociația „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Hârja „Satul românesc văzut prin ochii copilăriei. Vatra satului românesc, versus rețelele sociale”.
La festival au fost reprezentanți ai filialelor ANTREC din județele Bacău, Alba, Vrancea și Neamț, dar și concurenți și expozanți individuali, producători de vinuri și de obiecte hand-made. Ateliere organizate pe loc au oferit vizitatorilor gogoși calde, clătite și plăcinte moldovenești.
Festivalul și participanții au fost binecuvântați de IPS Ioachim și salutați de Beatrice Grigoraș, președinta Filialei ANTREC Bacău, dar și de Mișu Chiruc, vicepreședinte al ANTREC.
Pe tot parcursul festivalului pe scena acestuia au evoluat echipa de copii instruită de Geanina Benedic, copiii din Tabăra de vară a Asociației Sf. Voievod Ștefan cel Mare, ai Casei de tip familial Meuli din Fărăoani, membrii Clubului de dans Agora din Onești și reprezentanții Asociației „Copiii în Sânul Familiei” din Hârja. Au mai evoluat Ansamblul Mândre Trotușene, Solista Ștefania Domoco și membrii Ansamblului folcloric din Poduri. La final a susținut un recital cantautorul Eugen Ungureanu.
Mișu Chiruc și Beatrix Grigoraș
Organizatorii au înmânat participanților diplome de onoare și au premiat cele mai reușite dintre plăcintele înscrise în concurs. Premiul I a revenit Filialei ANTREC Alba, pentru plăcinta cu cartofi.
Asupra celorlalte premii și cu impresii de la festival, vom reveni în edițiile următoare ale ziarului nostru.

„ANTREC promovează turismul rural. Avem însă nevoie în acest scop de susțineri și parteneriate precum cele de acum, de la Festivalul plăcintelor de la Hârja. Cu un astfel de sprijin vrem să promovăm și Valea Oituzului ca destinație turistică și agroturistică.”
Mișu Chiruc, vicepreședinte al ANTREC

sâmbătă, 9 iunie 2018

Două aniversări în Asociația „Copiii în sânul familiei”, la Hârja


Satul Hârja, din comuna Oituz, a fost, vineri, 8 iunie, în sărbătoare. Asociația „Copiii în sânul familiei”, a aniversat 25 de ani de la înființare. Sărbătoarea a avut însă dublă semnificație, pentru că tot vineri a fost marcată încă o aniversare, la împlinirea a 90 de ani de viață a celei care a inițiat împreună cu Fundația „Friends of Children in Romania”, din Marea Britanie, proiectul acestei Asociații, doamna Mary Gibson.

La evenimente a fost prezentă chiar doamna Mary, dar și Sarah Palmer, care de 18 ani este sponsor al proiectului și care a contribuit la el cu 20.000 de lire pe an, Sarah Gibson, fiica lui Mary, și soțul ei, David. Președintele Consiliului Județean (CJ), Sorin Brașoveanu, director al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Bacău pe vremea în care se puneau bazele Asociației, a fost reprezentat de doi dintre consilierii săi, fiind reținut vineri în Bacău de probleme urgente. Au mai fost prezenți managerul Asociației „Copiii în sânul familiei”, Betrix Grigoraș, dar și primarul comunei Oituz, Gheorghe Bodea, alături de copiii îngrijiți în Centrul din satul Hârja și de invitații lor.
Cele două aniversări au fost marcate printr-o scurtă dar emoționantă reuniune organizată în parcul generos al Așezământului Social-Filantropic „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”, unde despre proiectul Asociației „Copiii în sânul familiei” și despre implicarea, despre personalitatea și dăruirea doamnei Mary Gibson au vorbit Betrix Grigoraș și Ramona Florea, consiliera președintelui Sorin Brașoveanu, de la Serviciul comunicare, imagine, activități publice și relații cu presa al CJ.

Mary, un exemplu de viață pentru toți

Oaspeții din Marea Britanie au vizitat, înaintea reuniunii de la Centrul „Sf. Voievod Ștefan cel Mare”, căsuțele în care trăiesc și cresc copiii îngrijiți de Asociația din satul Hârja, unde au stat de vorbă cu copiii și cu invitații organizatorilor evenimentelor de vineri. „Proiectul din Hârja – am aflat cu acest prilej - nu are afiliere religioasă, ci urmărește să permită îngrijitorilor să-i aducă pe acești copii în cultura în care s-au născut, cu valorile tradiționale ale cetățenilor români, în primul rând români ortodocși. Acolo unde este posibil, copiii sunt încurajați să se integreze în comunitatea mai largă a satului, indiferent dacă aceasta înseamnă ajutor în biserică sau școală sau înființarea unei echipe de fotbal”.
Beatrix Grigoraș a făcut o scurtă rememorare a principalelor momente de la începutul proiectului, dar și de pe traseul acestuia. „Mary a venit în România în 1991 – a spus managera Asociației -, dar eu care sunt aici de 15 ani nu mai pot socoti câte călătorii a făcut apoi doamna la noi. Pentru mine ea este un miracol. Acum este din nou aici și vrem să o sărbătorim în familia Asociației noastre. Împreună am dezvoltat complexul care este Centrul caritabil pentru copii și mai presus de orice stă prietenia pe care am construit-o aici. Când vorbesc cu pritenii mei care sunt triști, deprimați după ieșirea la pensie le dau mereu exemplul lui Mary, care de fapt și este exemplul meu de viață. Pentru că Mary a început acest proiect în momenul în care a ieșit la pensie. Niciodată Mery nu e obosită, niciodată nu spune că nu poate”.

Când vrei cu adevărat să schimbi lucrurile nimic nu te poate opri

Consiliera Ramona Florea a ținut să amintească tuturor celor prezenți că Centrul de copiii din Hârja s-a construit, practic, din nimic, dar cu oameni care au vrut să schimbe lucrurile, să facă altfel. „Domnul Brașoveanu – a spus consiliera președintelui CJ - ne-a spus că Mery este o persoană pentru care nu ne putem permite a rata luxul de a nu o cunoaște personal. Exemplul ei îți schimbă perspectiva. La Hârja, când Mary și-a dorit să schimbe lucrurile nimic nu a mai putut-o opri. Împreună cu prietenii ei a construit aici o familie”.
Un cuvânt de recunoștință a fost adresat celor aniversați și de primarul Gheorghe Bodea. „M-am bucurat să o cunosc personal pe doamna Mary și așteptăm să revină cât mai des la casa dumneaei de la noi, să fie mereu la fel de energică” – a spus primarul.
Mary Gibson și cei care au însoțit-o vineri la Hârja au primit numeroase buchete și coșuri de flori, dar și diplome din partea Consiliului Județean, iar special pentru Mary s-au decernat o diplomă și o plachetă din partea Consiliului Județean Bacău „în semn de recunoștință și de aleasă prețuire”. Un semn de recunoștință pentru implicarea doamnei Mary în viața comunității din satul Hârja și pentru grija cu care contribuie la făurirea unui viitor mai luminor copiilor din Centrul caritabil a fost făcut și de cotidianul „Deșteptarea”, cu acest prilej.

Mary Gibson, a treia din stânga, la Hârja

Cine este Mary Gibson


Mary Aurelia Gibson s-a născut în Sussex, Marea Britanie. Pe 18 aprilie a împlinit 90 de ani. A fost copil unic în familia ei, dar tatăl ei a murit când ea avea doar doi ani. Era avocat.
S-a căsătorit la 21 de ani cu John Gibson, economist, cu care a avut patru copii (trei fete și un băiat). A lucrat pentru membrii Parlamentului britanic, ca asistent manager. A fost magistrat al Păcii. A înființat un club pentru tineri în Sussex și a fost implicată în mai multe misiuni umanitare.După ce s-a pensionat, a venit în România și a înființat întâi Romanian Orphanage Trust și apoi s-a retras din această organizație pentru că aceasta era prea mare și a înființat Asociația „Copiii în sânul familiei” din Hâja, în anul 1993.

 
„Le mulțumesc tuturor celor care au venit să mă felicite. Este o bucurie pentru mine să mă aflu din nou la Hârja, în marea familie de aici. Pentru mine este un privilegiu să primesc dragostea tuturor celor de aici, să fiu printre prietenii din România, în marea familie din Hârja pe care cu bucurie o sprijin. Tot ce s-a spus aici despre mine este valabil și pentru Beatrix Grigoraș, pentru că dacă nu era ea proiectul nu ajungea la etapele în care a ajuns. Am luptat pentru binele acestor copiii și îi iubesc foarte mult, ca și pe cei care au grijă de ei.”
Mary Gibson, ințiatoarea proiectului „Copiii în sânul familiei”