Se afișează postările cu eticheta Gheorghe Manaila. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gheorghe Manaila. Afișați toate postările

sâmbătă, 26 mai 2018

A fost desemnat cel mai bun fasonator forestier al anului din județul Bacău


Premianții: Cristian Vintilă, Adrian Vartolomei, Iulian Lucaci

Direcția Silvică Bacău a organizat, în poligonul special amenajat din Gârleni, ediția a noua a Concursului profesional „Cel mai bun fasonator” și va fi reprezentată la faza națională de Adrian Vartolomei, de la Ocolul silvic (OS) Târgu Ocna, care s-a clasat pe primul loc. Pe următoarele două locuri s-au clasat Cristian Vintilă, de la OS Mănăstirea Cașin, și Iulian Lucaci, de la OS Căiuți. La concurs au participat 14 concurenți, câte unul din fiecare ocol silvic al Direcției Silvice.

Ediția din acest an a concursului a avut loc doar în poligon și a venit cu o noutate absolută penru concurenți – proba de doborâre a arborilor susținută pe simulator, nu direct într-un parchet forestier. Celelalte patru probe au fost montarea lanțului și întoarcerea lamei fierăstrăului mecanic, tăierea combinată a arborilor, tăierea de precizie a lor și tăierea crengilor de pe bușteni. Echipa de arbitri a fost condusă și în acest an de Gheorghe Gafița – arbitru internațional. Alături de concurenți și organizatori a venit și directorul tehnic al Direcției Silvice, Gheorghe Mănăilă.

Scopul concursului: perfecționarea profesională

„Concursul – am aflat de la președintele comisiei de organizare a fazei județene, inginrul Marius Iftime – este organizat anual de Romsilva și face parte din Programul de formare profesională a fasonatorilor. Această meserie este una cu riscuri imprevizibile și supusă celor mai multe noxe profesionale, dar am putut cuantifica eventualele riscuri ale activității concurenților prin prezența reprezentanților Inspectoratului teritorial de Muncă și Direcției pentru Sănătate Publică Județeană. Scopul concursului este, de altfel, îmbunătățirea elementelor care țin de acest sistem de muncă, să limităm riscurile aferente lui”.
Premiile, la faza județeană, au fost între 700 și 1.500 de lei, dar și sponsorii concursului, cu reprezentare națională, Husqvarna - furnizor de fierăstraie mecanice (drujbe) și Mavi Prod – furnizor de piese de schimb pentru tractoare, i-au premiat pe primii trei câștigători (cu un fierăstrău mecanic, o motocoasă și un costum de fasonator).

Speranțe mari la faza națională

„Particip la acest concurs de la prima ediție – ne-a declarat, la final, Adrian Vartolomei. În 2013 am ocupat, de asemenea, locul întâi pe județ și am participat la faza națională, unde m-am plasat pe locul al șaptelea. Sper să avem rezultate și mai bune în acest an. Am 45 de ani, dar lucrez în această meserie de 24 de ani numai la Ocolul silvic din Târgu Ocna”.
Faza națională a concursului se va organiza, în acest an, la Cavnic, în Maramureș, la care și Direcția Silvică Bacău va avea un reprezentant.
Concursul de formare profesională a fasonatorilor face parte dintre principiile impuse pentru acordarea certificării FSC aordată de organizația independentă Forest Stewardship Council, din Germania. Și Direcția Silvică Bacău a obținut, pentru o perioadă de cinci ani, certificarea FSC.

Adrian Vartolomei premiat de Gheorghe Mănăilă
”Activitatea de exploatare forestieră este una dintre cele mai periculoase meserii, dar prin acest concurs se încearcă ridicarea nivelului profesional. Concurenții sunt cei mai buni fasonatori din ocoalele silvice din care provin, dar în cursul unui an de muncă trebuie permanent să se perfecționeze, pentru a se prezenta tot mai bine la întrecere. Și sper ca la faza națională reprezentantul nostru să fie pe primele locuri, cum și Direcția Silvică Bacău este între primele trei-patru dintre cele 41 de instituții similare din România”.
Gheorghe Mănăilă, director tehnic al DS Bacău

vineri, 13 aprilie 2018

Luna plantării arborilor 2028 - viziuni plastice și lucrări pe teren


Finalizarea tradiționalei manifestări populare „Luna plantării arborelui”, pe care care Direcția Județeană Silvică Bacău nu o omite din programul său anual, a fost marcată, joi, 12 aprilie, printr-o manifestare complexă începută la sediul instituției, unde sub directa organizare a profesorului Aurel Stanciu pe simeze au fost expuse lucrări cu tematică specifică ale elevilor unor licee din Bacău, Iași, Neamț și Tulcea, într-o expoziție de desene și fotografii  cu tematică dedicată pădurii. Participanții, între care s-au numărat directorii Viorel Ghelasă și Gheorghe Mănăilă, s-au întâlnit cu veterani ai domeniului și au participat la plantarea simbolică de arbori în Ocolul Fântânele.

Gheorghe Mănăilă și Aurel Stanciu
În acest an a fost vernisată expoziția de lucrări plastice organizată de 28 de ani de Direcția Silvică Bacău, iar la eveniment au venit reprezentanți ai structurilor organizatorice ale instituției, care au avut surpriza să se reîntâlnească, local, cu doi dintre veteranii silviculturii băcăuane, oameni acum la 90 de ani, Gheorghe Dascălu și Stefan Hanter, șefi de ocoale silvice în județul Bacău, care le-au povestit episoade din bogata lor experiență de viață. Veteranii au fost convocați de unul dintre directorii de top ai Direcției Silvice, Constantin Arhip, și care au povestit multe dintre momentele prin care au trecut în cariera lor profesională.
Participanților și invitaților speciali le-au fost înmânate insigne și vederi omagiale dedicate precursorului Silviculturii românești, profesorul Ion Ionescu de la Brad, de la nașterea căruia se împlinesc 200 de ani, pentru a marca rolul său de precursor al Silviculturii românești.
Evident, au fost premiați elevii care au trimis în expoziție tablouri sau fotografii. Special pentru această manifestare a fost decernarea de diplome de excelență veteranilor profesiei de silvicultori, dar și insigne și tablouri ale precursorului silviculturii românești, profesorul Ion Ionescu de la Brad, de la nașterea căruia se împlinesc 200 de ani.
Participanții au urcat pe colinele de la Fântânele, unde au plantat brazi care în scurt timp vor deveni pomi de Crăciun pentru copii.
Asupra unor amănunte semnalate în această manifestare vom reveni.
Constantin Arhip, Stefan Hanter și Gheorghe Dascălu

luni, 30 aprilie 2012

Romsilva a marcat finalizarea Lunii Sădirii Arborilor 2012 în Bacău


  • în judeţ, regenerarea pădurii este programată, în acest an, pe 560 de hectare 
  • nouă din 14 ocoale silvice au încheiat lucrările
Plantarea arborilor a avut loc
pe şantierul Valea Seacă, din comuna Luizi Călugăra
Direcţia Silvică Bacău a marcat, la sfârşitul săptămânii trecute, finalizarea tradiţionalei manifestări "Luna Sădirii Arborilor", ediţia 2012, cunoscută până acum şi ca Luna Pădurii. Aceasta a avut loc între 15 martie şi 15 aprilie şi a fost încheiată prin vernisarea expoziţiei de pictură, grafică şi fotografie "Împărat slăvit e codrul", din foaierul Sălii Ateneu din Bacău, continuată printr-o acţiune de plantare de arbori pe şantierul amenajat în comuna Luizi Călugăra. La aceste acţiuni au participat directorul general al Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva, Valerian Solovăstru, şi directorul economic al regiei, Gabriela Gârţu, alături de silvicultori din judeţele limitrofe Bacăului şi din  toate ocoalele silvice ale judeţului, de reprezentanţi ai autorităţilor locale, de şefi de instituţii băcăuane şi de ziarişti.

"Luna Plantării Arborilor - a spus Valerian Solovăstru - este o tradiţie începută în 1902, din vremea ministrului Organizării teritorilui din România, Spiru Haret, după o iniţiativă din SUA, pe fondul defrişărilor masive din acea perioadă. În acest an, principalul organizator al acestor evenimente a fost din nou Romsilva, împreună cu Ministerul Mediului şi Pădurilor. Astfel, am iniţiat o serie de acţiuni la nivelul direcţiilor silvice judeţene, dar şi la nivel central: o expoziţie filatelică, o expoziţie de caricatură, la Bacău o expoziţie de pictură, grafică şi fotografie etc. De asemenea, am avut mai multe iniţiative de plantare a arborilor pe terenuri degradate, în toată ţara, cu ajutorul ONG-urilor sau a şcolilor, cu participarea societăţii civile. Romsilva redă circuitului productiv circa 15.000 de hectare în acest an, prin regenerări naturale şi artificiale. Plantări directe vor fi pe 6.124 de hectare şi sunt convins că vom depăşi această cifră. Numai în această primăvară vrem să ajungem la 4.200 ha, până în jur de 15 mai, pentru că dacă în zona de şes am terminat, la munte încă mai este zăpadă".

Plantări pe şantierul Valea Seacă

În judeţul Bacău, plantarea arborilor de la finalul Lunii Pădurii a avut loc pe şantierul de împăduriri din perimetrul Valea Seacă al comunei Luizi Călugăra, în Ocolul Silvic Bacău. S-a lucrat pe aproape un hectar, din proprietatea Catrinei I. Gabor, o pantă deluroasă pe care se află de regulă pădure de gorunet-făget, şi au fost plantaţi 5.000 de puieţi de gorun, de fag, dar şi de cireş şi paltin. "Comuna - ne-a spus Marcel Dumitrache, şeful ocolului silvic - are circa 390 de hectare de păduri private, iar aici funcţionează o asociaţie de proprietari, cu care noi avem contract de administrare. Din cele peste 4.200 ha de pădure efectuăm pază şi prestări de servicii numai pe jumătate. Cu toate acestea, suprafeţele fiind împrăştiate îi obligă pe silvicultori să treacă prin toate pădurile. Numai aşa am reuşit să mai stăpânim furturile". În Ocolul Bacău, 10% din suprafaţa de pădure are interdicţie de tăiere, datorită versanţilor şi a rîurilor care alimentează lacurile de acumulare de la Răcăciuni şi Galbeni. Pădurile au o vârstă medie de circa 65 de ani, păduri tinere. Ca urmare, posibilitatea de recoltare de masă lemnoasă a ocolului este de numai de 22.000 mc pe an.

Regenerarea pădurii pe 560 ha

Direcţia Silvică Bacău are, în acest an, un program de regenerare a pădurilor de aproape 560 ha. Pentru consolidarea plantaţiilor din anii anteriori, sunt programate completări şi lucrări de refacere a plantaţiilor calamitate pe 106 ha. Toate în campania de primăvară 2012. "Până acum - ne-a informat directorul general al Direcţiei Silvice, Gheorghe Mănăilă - s-au făcut regenerări naturale pe 80% din suprafaţa programată, regenerări artificiale pe 51%, completări pe 54%, iar refacerile au fost încheiate. Lucrările de împădurire au fost încheiate în nouă din cele 14 ocoale şi se lucrează în continuare în Ciobănuş, Comăneşti, Dărmăneşti, Oituz şi Târgu Ocna. Pentru lucrări au fost necesari peste 1,4 milioane de puieţi din 19 specii forestiere. Direcţia Silvică dispune de peste 2,2 milioane de puieţi, cu excedent în 10 specii, dar cu deficit în altele".