Se afișează postările cu eticheta Cristian Vintila. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cristian Vintila. Afișați toate postările

sâmbătă, 26 mai 2018

A fost desemnat cel mai bun fasonator forestier al anului din județul Bacău


Premianții: Cristian Vintilă, Adrian Vartolomei, Iulian Lucaci

Direcția Silvică Bacău a organizat, în poligonul special amenajat din Gârleni, ediția a noua a Concursului profesional „Cel mai bun fasonator” și va fi reprezentată la faza națională de Adrian Vartolomei, de la Ocolul silvic (OS) Târgu Ocna, care s-a clasat pe primul loc. Pe următoarele două locuri s-au clasat Cristian Vintilă, de la OS Mănăstirea Cașin, și Iulian Lucaci, de la OS Căiuți. La concurs au participat 14 concurenți, câte unul din fiecare ocol silvic al Direcției Silvice.

Ediția din acest an a concursului a avut loc doar în poligon și a venit cu o noutate absolută penru concurenți – proba de doborâre a arborilor susținută pe simulator, nu direct într-un parchet forestier. Celelalte patru probe au fost montarea lanțului și întoarcerea lamei fierăstrăului mecanic, tăierea combinată a arborilor, tăierea de precizie a lor și tăierea crengilor de pe bușteni. Echipa de arbitri a fost condusă și în acest an de Gheorghe Gafița – arbitru internațional. Alături de concurenți și organizatori a venit și directorul tehnic al Direcției Silvice, Gheorghe Mănăilă.

Scopul concursului: perfecționarea profesională

„Concursul – am aflat de la președintele comisiei de organizare a fazei județene, inginrul Marius Iftime – este organizat anual de Romsilva și face parte din Programul de formare profesională a fasonatorilor. Această meserie este una cu riscuri imprevizibile și supusă celor mai multe noxe profesionale, dar am putut cuantifica eventualele riscuri ale activității concurenților prin prezența reprezentanților Inspectoratului teritorial de Muncă și Direcției pentru Sănătate Publică Județeană. Scopul concursului este, de altfel, îmbunătățirea elementelor care țin de acest sistem de muncă, să limităm riscurile aferente lui”.
Premiile, la faza județeană, au fost între 700 și 1.500 de lei, dar și sponsorii concursului, cu reprezentare națională, Husqvarna - furnizor de fierăstraie mecanice (drujbe) și Mavi Prod – furnizor de piese de schimb pentru tractoare, i-au premiat pe primii trei câștigători (cu un fierăstrău mecanic, o motocoasă și un costum de fasonator).

Speranțe mari la faza națională

„Particip la acest concurs de la prima ediție – ne-a declarat, la final, Adrian Vartolomei. În 2013 am ocupat, de asemenea, locul întâi pe județ și am participat la faza națională, unde m-am plasat pe locul al șaptelea. Sper să avem rezultate și mai bune în acest an. Am 45 de ani, dar lucrez în această meserie de 24 de ani numai la Ocolul silvic din Târgu Ocna”.
Faza națională a concursului se va organiza, în acest an, la Cavnic, în Maramureș, la care și Direcția Silvică Bacău va avea un reprezentant.
Concursul de formare profesională a fasonatorilor face parte dintre principiile impuse pentru acordarea certificării FSC aordată de organizația independentă Forest Stewardship Council, din Germania. Și Direcția Silvică Bacău a obținut, pentru o perioadă de cinci ani, certificarea FSC.

Adrian Vartolomei premiat de Gheorghe Mănăilă
”Activitatea de exploatare forestieră este una dintre cele mai periculoase meserii, dar prin acest concurs se încearcă ridicarea nivelului profesional. Concurenții sunt cei mai buni fasonatori din ocoalele silvice din care provin, dar în cursul unui an de muncă trebuie permanent să se perfecționeze, pentru a se prezenta tot mai bine la întrecere. Și sper ca la faza națională reprezentantul nostru să fie pe primele locuri, cum și Direcția Silvică Bacău este între primele trei-patru dintre cele 41 de instituții similare din România”.
Gheorghe Mănăilă, director tehnic al DS Bacău

sâmbătă, 20 mai 2017

„Chirurgii pădurilor” s-au întrecut din nou în măiestrie profesională



  • ei sunt tăietorii de arbori ai Direcției Silvice și au participat la concursul „Cel mai bun fasonator mecanic, faza pe județ


Cristian Vintilă (dreapta), câștigătorul
Concursului „Cel mai bun fasonator mecanic”
Județul Bacău va fi reprezentat la etapa națională a concursului „Cel mai bun fasonator mecanic”, care va avea loc la Suceava în luna iunie și care a ajuns la a opta ediție, de Cristian Vintilă, fasonator mecanic la Ocolul silvic (OS) Mănăstirea Cașin. El a ocupat primul loc la etapa județeană a concursului, care a fost organizată în acest an de Direcția Silvică Bacău în Ocolul silvic Fântânele. Ocupanții următoarelor două locuri au fost Titel Dumitru, de la OS Zeletin și de Bogdan Agache, de la OS Fântânele.

Ziua concursului județean a fost una parcă binecuvântată de Dumnezeu: liniștită, caldă, fără măcar o boare de vânt, o zi de adevărat debut al verii. Ea a început, la sediul OS Fântânele, cu o ședință de pregătire cu normele de protecția muncii specifică celor care taie lemn în pădure. Reprezentanții tuturor delor 14 ocoale silvice din județ, concurenții, au ajuns apoi într-un parchet de pe raza ocolului sivic destinat exploatării, cu molizi. Aici, prin tragere la sorți, i-a revenit fiecăruia copacul pe care urma să-l doboare cu toată măiestria profesională de care dădeau dovadă. Cei doi arbitri ai competiției, Gheorghe Gafița – arbitru internațional și Viorel Timișescu, de la Direcția Silvică Neamț, au supravegheat fiecare operațiune și au notat toate etapele din concurs. Cei mai mulți molizi au căzut, tăiați, exact acolo unde au dorit tăietorii, Doborâtul arborilor a fost, însă, doar prima probă din concurs.
Concurenții s-au mutat, pentru următoarele patru probe, în poligonul special amenajat pentru ei în baza forestieră din Gârleni a Direcției Silvice. Acolo s-a executat întâi pregătirea fierăstrăului mecanic (demontarea și montarea, contratimp, a lanțului, cu schimbarea lamei). Au urmat secționarea combinată, de sus și de jos, a bușteanului, astfel încât tăieturile să se intersecteze în același plan, cu prag minim, apoi tăierea de precizie, pentru care bușteanul a fost așezat pe o pardoseală și au fost secționate rondele cu grosimea de 3-5 cm, iar tăietura să ajungă la o distanță minimă de pardoseală. Ultima probă a fost, tot contratimp, curățatul de crăci a arborelui.
„Scopul concursului – am aflat de la Marius Iftime, președintele Comisiei de organizare - a fost creșterea aptitudinilor fasonatorilor mecanici la executarea operațiilor de doborât, de fasonat și curățat de crăci în exploatările forestiere în condiții de securitate și de sănătate în muncă (SSM). Lucrările din exploatările forestiere au multiple riscuri, cu înregistrarea a numeroase accidente de muncă. De aceea, acordăm o atenție deosebită acestei categorii de lucrări. Și Direcția Silvică Bacău este certificată în managementul FSC (Forest Stewardship Council) – un standard care ne ghidează în modul de gospodărire durabilă a pădurilor. Iar concursul face parte din aplicarea acestui standard”.
Prezent la această fază a concursului, Traian Fulicea – șeful Serviciului intern de prevenire și protecție al Romsilva – ne-a atras atenția că activitatea fasonatorilor mecanici este plină de riscuri.
„Noi dorim ca pregătirea profesională să aibă calitate – a precizat șeful SSM al Regiei naționale. Prin acest concurs se determină tocmai creșterea calității pregătirii profesionale. Totodată, în acest fel vrem să conștientizăm lucrătorii din domeniu că echipamentul individual de protecție este în folosul lor. Etapa de la Bacău a concursului este un pas înainte, cu rezultate mai bune decât în anii precedenți, dar mai sunt lucruri de învățat”.
În anii anteriori, băcăuanii au cucerit la Concursul național al fasonatorilor de două ori locurile al doilea și al treilea. Anul trecut ei au fost în prima treime a clasamentului.

„E un concurs important pentru că în afară de partea de SSM se scoate în evidență și pregătirea profesională, priceperea și tehnica de lucru. Segmentul de exploatare forestieră este un segment care se va dezvolta în viitor. În acest an, prin obiectivele generale și individuale pe care le avem, la capitolul venituri din valorificarea masei lemnoase avem o cifră de afaceri care reprezintă 40% din veniturile Direcției Silvice. Eu cred, însă, că această activitate trebuie regândită, în care să ne implicăm altfel, astfel încât să asigurăm condiții optime de lucru, pentru a avea performanță, să realizăm productivitate comparabilă cu aceea a agenților economici. Iar noi vom face eforturi pentru a avea condiții mai bune de lucru și de cazare”.
Viorel Ghelasă, directorul Direcției Silvice Bacău