Se afișează postările cu eticheta Frumoasa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Frumoasa. Afișați toate postările

joi, 9 august 2018

Proiect pentru integrarea turistică și economică a județelor Bacău și Harghita


  • președinții consiliilor județene Bacău și Harghita au analizat pe teren soluții pentru dezvoltarea economico-socială a celor două zone
  • o soluție este modernizarea căilor de acces în zone comune cu mare potențial turistic

Președinții Consiliilor Județene (CJ) Bacău și Harghita, Sorin Brașoveanu și Borboly Csaba, au făcut, joi, 9 august, o vizită pe teren la drumul de legătură dintre localitățile Agăș și Coșnea din județul Bacău și comuna Frumoasa din județul Harghita.

Întâlnirea a avut loc inițial la sediul primăriei din comuna Agăș, la care au fost prezenți, din delegația harghiteană, alături de Borboly Csaba, deputatul Korodi Attila și senatorul Tanczos Barna, primarul comunei Frumoasa, Ferencz Tibor, consilieri județeni și membri ai aparatului tehnic al instituției harghitene, iar alături de președintele Sorin Brașoveanu au fost reprezentanți ai instituției băcăuane pe care o conduce.
Această întâlnire – a spus Borboly Csaba - are menirea consolidării relațiilor de colaborare, în scopul dezvoltării economico-sociale a județelor Bacău și Harghita, totodată și pentru stabilirea unui acord de colaborare și dezbatere a aspectelor privind modernizarea drumului care leagă comunele Agăș și Frumoasa”.
Harghitenii au argumentat motivele pentru care doresc legături mai lesnicioase cu județul Bacău, inclusiv pe căile rutiere, pentru a se pune mai bine în valoare potențialul turistic al zonei montane comune, dar și pentru că unele obiective de interes din județul Bacău, precum Aeroportul Internațional „George Enescu” ar putea deveni mai aproape de cei care doresc să călătorească în diferite colțuri ale Europei.
Cei doi președinți au prezentat eforturile care se fac pentru a se dezvolta obiectivele de interes puse în discuție, apoi au parcurs traseul rutier Agăș – Coșnea - Frumoasa și au constatat starea în care se află acest drum.
Drumul din Coșnea
Surpriza a fost oferită aici de harghiteni, care sunt la finalul lucrărilor de asfaltare, de consolidare și de modernizare a drumului județean 101, partea harghiteană a traseului Frumoasa – limita de hotar cu județul Bacău. Porțiunea băcăuană a drumului DJ 135 se află încă distrusă în cea mai mare parte de torenții și viiturile de apă care au trecut peste el, mai ales până în satul Coșnea.
Concluzia reuniunii de joi a fost că cele două consilii județene tratează cu maximă importanță colaborarea interjudețeană pe teme de interes comun în vederea identificării și  implementării unor politici și acțiuni concrete care să determine dezvoltarea economico-socială regională, cât și implementarea programelor lansate în domenii de interes național și local.
Un reportaj al acestei reuniuni și a vizitei pe traseul Agăș – Frumoasa vom publica în numerele viitoare ale ziarului nostru.

Drumul din Harghita
Întâlnirea noastră reprezintă începutul unei colaborări fructuoase în avantajul reciproc al județelor Bacău și Haghita, în scopul unei mai bune valorificări a potențialului local și al dezvoltării regionale”.
Soin Bașoveani, peședintele Consiliului Județean Bacău
Poza de grup, la final, pe asfaltul DJ101 din Harghita

sâmbătă, 14 octombrie 2017

Al treilea premiu Let’s Be ECO din județ a ajuns la Frumoasa



Ultimul lot de 15 laptopuri oferite de Garda Națională de Mediu (GNM) ca premii pentru școlile care au participat cu lucrări de creație plastică făcute din materiale recuperabile la concursul Let’s Be ECO au ajuns la Școala Gimnazială din satul Frumoasa (comuna Balcani). Concursul aflat la prima ediție, a fost organizat de GNM împreună cu Fundația Let’s Do It Romania și a avut 33 de câștigători, între care trei școli din satele băcăuane – Căiuți, Răcăciuni și Frumoasa.

Premiul pentru elevii din școala de la Frumoasa a fost adus de Titi Secară și Dragoș Verbuță – comisari ai Comisariatului Județean Bacău al GNM. Comisarii au fost însă însoțiți și de primarul Vasile Luca și viceprimarul Vasilică Heisu. Iar elevii care le-au preluat au fost din ciclul întâi al școlii, care au cursuri dimineața. Școala are 328 de elevi.
„Noi – ne-a spus directoarea școlii, Luminița Prisecaru – avem un cabinet CDI (centru de documentare și informare) și o sală AeL (platformă modernă de instruire și gestiune a conținutului educațional), iar din acest an în programa școlară de clasa a V-a s-a revenit cu predarea orelor de tehnologia informației și comunicațiilor. De aici utilitatea noilor calculatoare, care se adaugă celor 14 pe care le avem deja”.
Participând la acest concurs – au spus dascălii școlii -, elevii au conștientizat că trebuie să păstreze un mediu curat, iar acum, premiați, se simt deja foarte importanți.
Comisarii le-au explicat elevilor ce este Garda de Mediu și care este rolul ei în protejarea mediului, dar și ce trebuie să facă fiecare locuitor al unei localități pentru a păstra un mediu curat.
Cu acest prilej, primarul comunei le-a adus copiilor vestea bună că și sacul lui Moș Crăciun va fi, în acest an, mai plin decât altădată.
Elevii au vorbit despre lucrările pe care le-au înscris în concurs. Cosmin, de exemplu, a realizat chiar un costum al lui Abel, confecționat din saci menajeri, capse de sticle și carton. Alți copii au confecționat coroane regale din carton recuperat, iar Andrei a alcătuit un desen în care apăreau Pământul Trist (poluat) și Pământul Vesel (protejat). Ei au fost îndrumați de profesorii și învățătorii Mioara Chihăescu – consilierul educativ, Adelina Coardă, Adriana Pușcașu, Constantin Gherman, Anișoara Bujor, Gheorghe Chihăescu, Vasile Leahu și Cătălin Ciciu.
Elevii au vorbit și despre activitățile lor de ecologizare de pe albia Tazlăului, dar și despre cum unii dintre consăteni sunt obișnuiți să arunce oriunde gunoiul. Comisarii Gărzii de mediu le-au amintit elevilor și de colectarea selectivă a deșeurilor, practicată și în școala din Frumoasa.