Se afișează postările cu eticheta Federatia pentru Apararea Padurilor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Federatia pentru Apararea Padurilor. Afișați toate postările

marți, 15 noiembrie 2016

Silvicultorii pichetează, miercuri, sediul Guvernului



Silvicultorii au pichetat în mai multe rânduri, în acest an,
instituțiile Autorității Centrale

Membrii Sindicatului Consilva al silvicultorilor din județul Bacău vor fi alături de colegii lor din Federația pentru Apărarea Pădurilor și vor picheta, miercuri, 16 noiembrie, sediul Guvernului. Silvicultorii vin cu zece revendicări care vizează în special suspendarea aplicării OUG 51/2016 privind modificarea și completarea Legii de stabilire și sancționare a contravențiilor silvice.

Silvicultorii cred că OUG 51/2016 va genera abuzuri cu efecte grave asupra personalului silvic, va duce la aservirea personalului silvic autorității publice centrale care răspunde de silvicultură și implicit la înregimentarea politică a acestui personal.
De asemenea, silvicultorii cer Guvernului să acorde subvenții proprietarilor de păduri pentru administrarea până la 30 ha și elaborarea unei legislații care să interzică înstrăinarea pădurilor României. De asemenea, se solicită Guvernului și instituțiilor abilitate să prezinte opiniei publice modul în care au fost respectate și aplicate prevederile Codului Silvic de menținere și apărare a integrității fondului forestier național și să organizeze  dezbateri publice asupra modificărilor legislative în domeniul silvic.
Se mai solicită Guvernului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor ca la elaborarea legislației silvice să ia în considerare propunerile și solicitările specialiștilor silvici și societății civile din sectorul silvic și legi clare, simple și aplicabile, în conformitate cu realitățile și necesitățile sectorului.
Protestatarii mai solicită asigurarea unor salarii și pensii corespunzătoare, corelate cu condițiile deosebite de muncă din sectorul silvic, legi pentru întărirea autorității personalului silvic având în vedere creșterea presiunii asupra pădurii și consultarea Academiei Române, Academiei de științe Agricole și Silvice, Societății inginerilor silvici ”Progresul Silvic”, Confederației Consilva, Federației Sindicatelor Silva, Asociației Constructorilor Forestieri din România, Asociației Pensionarilor Silvici din România, Asociației Proprietarilor de Păduri din România, Federației pentru Apărarea Pădurilor la elaborarea legislației din sectorul silvic.
„În situația nesoluționării favorabile a revendicărilor, Federația pentru Apărarea Pădurilor va continua acțiunile de protest în cursul lunii noiembrie și decembrie” – ne-a informat liderul Federației Sindicatelor Silva și al Sindicatului Consilva Bacău, inginerul Silviu Geană.

luni, 24 octombrie 2016

Silvicultorii pichetează Senatul României



Silvicultorii au protestat de mai multe ori, în acest an,
în Capitală

Sindicatul Silvicultorul, din Bacău, va fi reprezentat, miercuri, 26 octombrie, la noua acțiune de protest organizată de Federația pentru Apărarea Pădurilor (FAP) prin care va fi pichetat Senatul Roâniei. „Vom fi și noi prezenți - spune liderul sindicatului, Silviu Geană, care este și secretarul general al Confederației Consilva –, pentru a susține nu mai puțin de nouă revendicări formulate de Federație și care se adresează atât Parlamentului, cât și Guvernului”.

Silvicultorii solicită Parlamentului respingerea proiectului de lege prin care se intenționează aprobarea ordonanței de urgență a Guvernului emisă pentru a modifica Legea de stabilire și sancționare a contravențiilor silvice. „Ordonanța Guvernului – spun silvicultorii – va genera abuzuri cu efecte grave asupra personalului silvic și va duce la aservirea acestuia autorității publice centrale care răspunde de silvicultură, implicit la înregimentarea sa politică”. Protestatarii cer ca modificarea acestor acte normative să fie supusă consultării societății civile din domeniul silvic (sindicate, asociații profesionale sau ale administratorilor de păduri și ONG-uri).
De asemenea, se cere acordarea de subvenții proprietarilor pentru administrarea pădurilor mai mici de 30 ha (subvenții promise din această lună), dar și să se prezinte opiniei publice modul în care s-a procedat, conform Codului Silvic, la menținerea și apărarea integrității fondului forestier național. România are peste 500.000 ha de pădure neadministrate, din care 400.000 ha sunt deja distruse.
Protestatarii mai cer ca specialiștii din domeniul silvic să fie consultați la emiterea de acte normative în domeniu și să se emită legi clare, simple și aplicabile.
Personalul silvic se simte amenințat fizic (patru pădurari au fost omorâți, iar 600 de lucrători au suferit vătămări corporale grave) de hoții de lemne. De aceea, protestatarii cer legi în acest sens și acordarea de drepturi familiilor silvicultorilor care au suferit în urma confruntărilor cu infractorii.
Dacă revendicările nu vor fi satisfăcute, silvicultorii promit reluarea acțiunilor de protest în luna noiembrie, la Parlament și Guvern.
Din FAP fac parte academicieni și membri din Societatea Inginerilor Silvici „Progresul Silvic”, Confederația Consilva, Federația Sindicatelor Silva, Asociația Constructorilor Forestieri, Asociația Pensionarilor Silvici și Asociația Proprietarilor de Păduri.