Se afișează postările cu eticheta Federatia Sindicatelor Silva. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Federatia Sindicatelor Silva. Afișați toate postările

miercuri, 19 iunie 2019

Un băcăuan la International Labour Organization

Silviu Geană la ILO. La tribună, Bogdan Hossu

Președintele Federației sindicale Silva, inginerul silvicultor băcăuan Silviu Geană, participă în acest zile la a 108-a sesiune a Conferinței Internaționale a Muncii - International Labour Organization (ILO), organizată la sediul Națiunilor Unite din Geneva.

Silviu Geană face parte la acest forum din Delegația tripartită a României, formată din reprezentanți ai Guvernului, Sindicatelor și Patronatelor, în calitate de reprezentant al Confederației Sindicale Naționale Meridian.
În 2019 Organizația Internațională a Muncii (ILO) sărbătorește 100 de ani de la înființare.
În dezbatere se află, Noile forme de muncă, semnificațiile instituționale ale naturii schimbătoare a locului de muncă, învățarea de-a lungul vieții, incluziunea și egalitatea de gen, măsurarea muncii și a bunăstării umane și rolul protecției sociale universale într-un viitor stabil și corect al muncii și Violența și hărțuirea lucrătorilor la locul de muncă, cu un aspect puternic pe dimensiunea de gen. Tot acum au loc Forumuri tematice privind viitorul muncii la nivel mondial.
Punctul de vedere al Guvernului României, transmis de Ministrul Muncii și Justiției Sociale, Constantin Budăi, a fost prezentat de Excelența Sa Adrian Vierița, ambasador la Misiunea Permanentă a României pe lângă Oficiul Națiunilor Unite de la Geneva.
Punctul de vedere al sindicatelor din România s-a făcut auzit de la tribuna ILO prin vocea conducătorului delegației din acest an, Bogdan Hossu, președintele Confederației Naționale Sindicale Cartel Alfa.
 
Delegația României

vineri, 26 aprilie 2019

Un silvicultor băcăuan la Congresul Öz Orman-Iș din Turcia


Inginerul silvicultor băcăuan Silviu Geană, președintele Federației Sindicatelor din Silvicultură Silva - România, a avut joi, 25 aprilie, o intervenție la cel de al patrulea Congres al Federației Sindicatelor din Silvicultură și Agricultură Öz Orman-Iș, care are loc la Ankara - Turcia.

Silviu Geană a transmis un mesaj de susținere din partea silvicultorilor din România și a prezentat obiectivele principale ale Federației Sindicatelor Silva.
„Anul trecut, în luna decembrie – a amintit Silviu Geană -, în Antalya, împreună cu președintele Öz Orman-Iș, Setar Aslan, și președintele Camerei Inginerilor Silvici, Hasan Turkilmaz, am pus bazele unei cooperări bilaterale între România și Turcia, prin organizațiile noastre”. Acordul de cooperare bilaterală semnat între Öz Orman-Iș și Federația Silva prevede 11 puncte de colaborare. Un prim pas al cooperării a fost făcut anul acesta, cu ocazia Zilei Internaționale a Pădurilor, 21 martie, când la București a fost organizat un Eveniment Forestier Internațional, având ca temă „Pădurile și Educația. Activitatea silvicultorilor în dezvoltarea și apărarea pădurilor – mijloc de educare în spiritul respectului față de pădure”.
Federația Sindicatelor Silva organizează anual Manifestările Internaționale ale Silvicultorilor, eveniment care cuprinde un Simpozion Internațional pe teme specifice forestiere dar și competiții sportive internaționale. În anul 2019, Manifestările Internaționale ale Silvicultorilor vor avea loc în perioada 11 – 14 septembrie la Băile Felix - Oradea.
„Prin munca noastră a silvicultorilor – a spus, la Congres, Silviu Geană - vom reuși să construim pentru copii noștri și pentru generațiile viitoare, un mediu mai sănătos, o viață mai bună și un viitor mai sigur sub aspectul reducerii efectelor schimbărilor climatice și al provocărilor economice mondiale”.
​La acest congres internațional participă 400 de delegați din peste 20 de state.
Federația Silva a fost înființată în anul 1990, iar în prezent este singura organizație sindicală reprezentativă pentru sectorul silvic din România, cu peste 15.000 de membri.

miercuri, 13 februarie 2019

Silvicultorii se opun unei noi propuneri de împroprietărire cu păduri


Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva a solicitat Camerei Deputaților respingerea Proiectului de Lege „de împroprietărire fără drept cu terenuri agricole și forestiere a formelor asociative ale comunităților din fostele regiuni grănicerești și cu terenuri forestiere a unităților de cult care au deținut în folosință sau administrare și nu în proprietate astfel de suprafețe”.

La Camera Deputaților a fost înregistrată, pe 4 februarie, Propunerea legislativă PL-x nr. 9/2019 privind modificarea și completarea Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 și ale Legii nr. 169/1997. „Adoptarea ei – spun silvicultorii – creează cadrul legal pentru împroprietărirea fără drept cu terenuri agricole sau forestiere a formelor asociative ale comunităților din fostele regiuni grănicerești, respectiv pentru împroprietărirea fără drept cu terenuri forestiere, în suprafață de până la 30 de hectare din fondul forestier proprietate publică a statului, a unităților de cult care au deținut în folosință sau administrare și nu în proprietate astfel de suprafețe”.
Proiectul de lege a fost adoptat deja de Senatul României în decembrie trecut, fără un punct de vedere al Guvernului României și fără avizul Consiliului Economic și Social, conform Legii nr. 248/2013.
„Solicităm respingerea acestui proiect de lege – spune liderul Federației, Silva, inginerul băcăuan Silviu Geană - având în vedere că rolul legilor de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și forestiere a fost acela de a înfăptui un act reparatoriu față de situația creată prin confiscarea acestor proprietăți de către regimul comunist și nu de a crea premisele unei împroprietăriri fără drept pentru diverse forme asociative sau pentru unitățile de cult care nu au deținut astfel de suprafețe în proprietate la momentul naționalizării”.

Ce argumente au silvicultorii

Solicitarea Federației Sindicatelor din Silvicultură Silva are la bază următoarele argumente:

Pădurile proprietate publică intră sub incidența art. 136 din Constituția României, care consfințește că proprietatea publică este garantată și ocrotită prin lege și aparține statului sau unităților administrativ-teritoriale;
Se creează un precedent periculos prin transformarea unei legi de reconstituire a dreptului de proprietate, care presupune repunerea în drepturi a proprietarilor sau a urmașilor acestora, în lege de împroprietărire fără drept a unităților de cult, care nu au deținut niciodată în proprietate terenuri forestiere, întrucât dreptul de folosință, respectiv de administrare, nu se pot substitui dreptului de proprietate;
 Se creează posibilitatea ca orice persoană juridică să formuleze cereri de constituire a dreptului de proprietate, chiar dacă titlurile de proprietate anterior dobândite au fost anulate prin hotărâri judecătorești rămase definitive.

Pentru respingerea acestui Proiect de lege, Federația Sindicatelor Silva a făcut demersuri la președintele Camerei Deputaților, Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice, Comisia juridică, de disciplină și imunități, Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale, Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului din Camera Deputaților, la președintele Senatului, Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări, Comisia pentru mediu, Comisia pentru administrație publică, Comisia pentru apă și păduri, Comisia pentru agricultură, industrie alimentară și dezvoltare rurală din Senatul României, la Ministerul Apelor și Pădurilor, la Regia Națională a Pădurilor-Romsilva, precum și la prim-ministrul Guvernului României.

Ce au răspuns premierul și Ministerul Pădurilor

La demersul transmis Prim-Ministrului Guvernului României s-a primit răspuns prin intermediul Ministerului Apelor și Pădurilor, care a comunicat că Direcția Generală Păduri nu susține propunerea legislativă în forma propusă de inițiatori.
Legile fondului funciar – se arată în răspuns - au avut caracter reparatoriu. În principiu, trebuiau retrocedate terenurile forestiere care la data confiscării de către regimul comunist, prin naționalizarea din anul 1948, se aflau în proprietatea persoanelor fizice și juridice.
Adăugarea la dreptul de proprietate avut înainte de anul 1948 a unor alte drepturi cum ar fi cele de folosință sau administrare, prin modificarea articolului 29 al Legii nr. 1/2000, așa cum se propune prin proiectul legislativ, este de natură să distorsioneze profund spiritul legilor fondului funciar.
În fapt, prin adoptarea legii în forma propusă de inițiatori, structurilor bisericești menționate în proiectul de lege li s-ar constitui un drept de proprietate asupra unor terenuri forestiere care au fost înainte de naționalizare și au rămas până în prezent în proprietatea statului român.”

„Întrucât această propunere legislativă va afecta considerabil patrimoniul public al statului, stabilitatea instituțională a administratorului fondului forestier proprietate publică a statului, va pune în pericol locurile de muncă a mii de salariați și va afecta negativ bugetul de stat, Federația noastră va susține, prin toate mijloacele legale, inclusiv prin organizarea unor acțiuni de protest, respingerea Proiectului de lege privind modificarea și completarea Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 și ale Legii nr. 169/1997.”
Silviu Geană, președintele Federației Sindicatelor din Silvicultură Silva