Se afișează postările cu eticheta Electric Plus. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Electric Plus. Afișați toate postările

sâmbătă, 18 aprilie 2020

Două treimi dintre salariații Barrier sunt în șomaj tehnic


Două treimi dintre salariații companiei Electric Plus din Bacău, proprietara cunoscutului brand de uși și ferestre Barrier, sunt în șomaj tehnic din această lună, situație impusă de noile condiții ale stării de situație de urgență apărute odată cu pandemia de Covid-19.

Adrian Gârmacea, proprietarul și administratorul companiei a declarat presei că în această situație se află 200 dintre cei 300 de salariați. Volumul comenzilor a scăzut, iar acest trend ar putea face ca numărul de salariați activi să rămână și mai mic după Paștele ortodox. La Barrier se lucrează la 30% din capacitatea de producție.
Administratorul companiei a mai informat că una dintre zonele în care comenzile au scăzut mult este Suceava, o altă zonă importantă fiind Italia. Sunt, însă, comenzi importante din România, dar și câteva proiecte cu statul în derulare. Speranța administratorului este ca, la nivelul anului 2020, cifra de afaceri să nu fie afectată cu mai mult de 10% față de ce s-a planificat.
„Noi ne străduim să ținem în viață compania, cu destul de mult succes până acum” – ne transmitea, zilele trecute Adrian Gârmacea.

joi, 14 martie 2019

Oamenii de afaceri protestează pentru construirea de autostrăzi


Trei companii din Bacău sau cu reprezentanțe în Bacău se alătură vineri, 15 martie, acțiunii de protest „România vrea autostrăzi” inițiată de omului de afaceri sucevean Ștefan Mandachi, cel care a construit primul și singurul metru de autostrada din Moldova. Zeci de firme din întreaga țară, între care și Barrier, condusă de familia Gârmacea, dar și companiile JYSC și Elvila, care au magazine în Bacău, își vor întrerupe activitatea timp de 15 minute, de la ora 15,15.
“Sunt impresionat de cât de mulți oameni au decis sa se alature miscarii #sieu - spune Adrian Gârmacea. Autostrazile sunt esentiale pentru orice societate moderna, pentru orice business si sunt salvatoare de vieti. Pe 15 martie eu voi sustine aceasta initiativa. Am observat ca in media a fost preluat mesajul conform caruia vor fi inchise prin acest protest al meu si 41 de magazine Orange.
As vrea sa vin cu o precizare – cele 41 de magazine despre care se vorbeste sunt in franciza, vor ramane deschise deoarece nu fac parte din initiativa mea. Astfel, doar magazinele Barrier, pe care le detin, isi vor suspenda temporar activitatea.”
Un eveniment similar este și cel intitulat „15 minute de grevă generală. România vrea autostrăzi”, organizat de Asociațiile Rezist, din Bacău, Împreună pentru A8 și Moldova vrea autostradă. La fel, un astfel de eveniment este și „15 minute pe 15 martie, la ora 15” și e organizat de Moldova vrea autostradă și de Mișcarea pentru Dezvoltarea Moldovei.
Evenimentele sunt promovate sub hastagul #sieu.
Pe 15 martie, Ștefan Mandachi va inaugura metrul de autostradă pe care la construit cu 4.500 de euro, tot în semn de protest față de politica prin care guvernanții lasă țara noastră fără o infrastructură de transport adecvată.

vineri, 8 martie 2019

Adrian Gârmacea intră în campania „România vrea autostrăzi”


Adrian Gârmacea

Adrian Garmacea, proprietrul companiei Barrier, este primul antreprenor băcăuan care se alătura campaniei „România vrea autostrazi #șieu” lansată de avocatul și omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi.

Pe 15 martie, de la ora 15,00, timp de 15 minute, va fi suspendată activitatea. Peste 700 de persoane, se vor alătura acestei campanii.
„Ne dorim o regiune dezvoltată într-o țară dezvoltată – spune Adrian Gârmacea. Nu vrem să fim, așa, într-un no man's land, ci să fim legați de restul țării, de Transilvania și de Muntenia. Principala problemă cu care ne confruntăm în business e legată și de absența unei infrastructuri care să permită transportul rapid al mărfurilor. În opinia mea, trei autostrăzi, Oradea-Cluj Napoca-Brașov-București, Arad-Sibiu-București-Constanța și București-Suceava, ar rezolva marile probleme de infrastructură rutieră din România. Decizia am luat-o în semn de solidaritate cu antreprenorul Stefan Mandachi, care va sista pe 15 martie activitatea la compania sa si va inaugura primul kilometru de autostradă construit din resurse proprii, ca o reacție la dezinteresul autorităților față de dezvoltarea infrastructurii rutiere”.
Inițiativei i s-au alăturat mai multe companii și oameni de afaceri din țară. Ștefan Mandachi a tipărit trei milioane de afișe cu mesajul „România vrea autostrăzi”. Fiecare susținător al demersului este încurajat să provoace alte trei persoane care să se alăture manifestului, de la companii mari, la oameni de afaceri sau angajați. Suceveanul i-a provocat în mod direct pe Ion Țiriac, pe George Becali și pe Viorel Cataramă.
Barrier, sediul central