Se afișează postările cu eticheta Codul Muncii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Codul Muncii. Afișați toate postările

vineri, 21 februarie 2020

Bacău: Dezbatere pe probleme la zi din legislația muncii


  • toate aceste probleme au soluții de rezolvare – spun specialiștii din domeniu

Dan Cristian Petrea și Petronela Ștefan
Câteva zeci de reprezentanți ai unor firme băcăuane, între care și companii foarte importante, au participat, joi, 20 februarie, la cea de a doua ediție a Conferinței „Legislația Muncii la zi - noutăți 2019/2020”, organizată de compania InovExpert Edu. Conferința a reunit și la această ediție practicieni din domeniul resurselor umane, experți și specialiști care au dezbătut cu juristul Dan Cristian Petrea, inspector șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Bacău, probleme izvorâte din relațiile de muncă angajat-angajator și spețe controversate semnalate de participanți. Pentru acestea au fost căutate cele mai bune soluții de rezolvare.

„Noi, în Bacău - a explicat Dan Cristian Petrea -, și ca angajatori, dar și ca reprezentanți ai instituțiilor muncii, mergem pe un drum bun în domeniul relațiilor de muncă, al relațiilor între angajatori și salariați, al respectării drepturilor salariaților. Ceea ce ne mai pun probleme tuturor sunt chichițele legislative interpretate în toate felurile. La această întâlnire am căutat să găsim soluții acolo unde legislația nu este coerentă sau lasă loc de interpretări”.
Participanții au trimis chiar înainte de derularea reuniunii un set de întrebări, iar prezentarea problemelor a fost una interactivă, cu întrebări și opinii directe de ambele părți.
Discuțiile au început, evident, cu principalele probleme cu care angajatorii, dar și angajații și chiar instituțiile muncii se confruntă adesea. Prima reliefată a fost prevederea din Codul Muncii ca salariatul să fie informat asupra elementelor care se vor găsi în contactul său de muncă înainte de încheierea celui din urmă. Informarea – s-a spus - trebuie făcută în formă scrisă și atașată la dosarul de personal al angajatului, pentru a se preveni orice problemă care poate apărea după aceea.

Ce probleme poate genera Contractul de muncă

S-a insistat și asupra Contractului Colectiv de Muncă și a problemelor care pot fi generate de aplicarea lui, iar Dan Cristian Petrea le-a recomandat tuturor angajatorilor ca la întocmirea contractului de muncă să se pornească de la o definire exactă și amănunțită a organigramei societății care angajează. Un rol important în relațiile de muncă îl are, de asemenea, Regulamentul de ordine interioară, specific fiecărei societăți comerciale, document care nu se negociază cu angajatul.
În dezbatere s-a insistat apoi, între altele, asupra delegării și detașării salariaților, inclusiv în afara granițelor României, asupra timpului de muncă și a normării muncii, dar și asupra concediilor de orice fel acordate salariaților, formării profesionale obligatorii periodic, asupra efectuării de ore suplimentare și a organizării uceniciei în întreprindere sau instituție.

Ședințe de masaj la birou

Organizatorii reuniunii au adus și un element de noutate la acest eveniment, prin parteneriatul realizat cu Centrul de Sănătate Raw Therapy Bacău. Astfel, participanții la conferință au putut beneficia, la încheierea evenimentului, de sesiuni demo gratuite de office masaj și de consiliere personalizată pentru reducerea efectelor problemelor musculare cauzate de statul la birou. Astfel de ședințe de masaj sunt livrate de firma din Bacău chiar la sediul fi9rmelor.

„Am văzut, la prima ediție, interesul pentru acest tip de evenimente, ne-am gândit să-i dăm continuitate, anual, dedicat strict profesioniștilor în relații de muncă din județ, pentru că aici nu avem nici un eveniment strict specializat pe astfel de teme. În activitatea acestor profesioniști apar foarte multe situații pentru care este nevoie de consultanță. Pentru o firmă care nu are posibilitatea să angajeze personal specializat pe fiecare din domeniile legale este extrem de dificil să fie la curent cu toate prevederile legislative și să se conformeze.”
Petronela Ștefan, directoarea InovExpert Edu Bacău

joi, 28 aprilie 2011

Modificările din Codul Muncii dezbătute in Bacău

Seminarul de la Bacău a stârnit interesul auditoriului
(Foto: Petru DONE)
Şcoala de Studii Comerciale - fundaţie a Camerei de Comerţ şi Industrie Bacău - a organizat, ieri, 28 aprilie, seminarul "Noul Cod al Muncii", la care au participat reprezentanţi ai unor societăţi comerciale şi instituţii din tot judeţul. Tema a fost susţinută de Dan Cristian Petrea, director coordonator adjunct al Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Bacău, care a pus accentul pe principalele modificări aduse Codului Muncii de Legea nr. 40/2011: Concedierile colective, Durata timpului de lucru, Norma de lucru, Obiectivele de performanţă individuală, Stagiile de pregătire profesională, Durata delegării, Durata Constractului Individual de Muncă (CIM) pe o perioadă determinată, Perioada de probă la angajare, Termenul de preaviz, Agentul de muncă temporară, Sporul acordat pentru munca pe timpul nopţii, Contractele colective de muncă, Contravaloarea pagubei provocate de angajat, Sancţiunile contravenţionale, Durata reabilitării profesionale, Clauza de neconcurenţă şi Cazuri de încetare a CIM.
Dan Cristian Petrea nu a reprezentat, în seminar, în mod special instituţia în care lucrează, dar a ţinut să amintească auditoriului că ITM nu va tolera munca fără forme legale şi munca nedeclarată de angajatori. "Va exista o modificare de concept - a spus vorbitorul. Dacă până acum prin muncă nedeclarată se înţelegea munca fără contract individual de muncă, încheiat în formă scrisă, acum asimilăm muncii la negru şi munca nedeclarată în Registrul de evidenţa salariaţilor. Noul Cod al Muncii transferă o parte din responsabilitate de la ITM către angajatori. Probabil, se urmăreşte crearea unei baze de date unice la nivel naţional în domeniu. Salariaţii încă mai vin la noi pentru adeverinţe, certificări etc., dar eliberarea acestora se face acum numai de angajatori".
Seminarul de prezentare a principalelor modificări introduse de Codul Muncii a fost completat de discuţii interactive cu privire la diverse speţe şi cazuri concrete de interes direct pentru auditoriu.

miercuri, 9 martie 2011

Astazi: Marş şi miting de protest sindical în Bacău

Foto: Petru DONE
Circa 1.500 de membri de sindicat din tot judeţul sunt aşteptaţi, astăzi, 9 martie, în Bacău la un un nou marş şi miting de protest pe tema modificării Codului Muncii şi asumarea acestei noi legi de către Guvern, hotărâtă la începutul acestei săptămâni. Protestul are loc la doar câteva zile de la precedenta acţiune sindicală de acelaşi fel. “Vrem să atragem, până la capăt atenţia autorităţilor şi Guvernului că noi nu vom renunţa la drepturile noastre şi că nu vrem să fim sclavii angajatorilor, de orice fel ar fi ei” – ne-a declarat unul dintre liderii sindicali din judeţ, Vlad Marin, de la Sindicatul Sanitas.
Acţiunea va începe la ora 12,30, din faţa Stadionului Municipal din Bacău, şi se va încheia la ora 14,00. Acum o săptămână, la protest au venit şi sindicaliştii oneşteni, care sunt aşteptaţi din nou alături de colegii lor din judeţ.

miercuri, 2 martie 2011

"Boc, Băsescu, România, Codul Muncii e Sclavia"

• aşa le-au strigat, ieri, sindicatele conducătorilor ţării, la marşul şi mitingul de protest faţă de legile muncii


Sindicatele din tot judeţul şi-au trimis, astăzi, 2 martie, la Bacău reprezentanţii pentru a participa la un marş şi un miting de protest împotriva modificării Codului Muncii. Cele cinci confederaţii sindicale reprezentate în judeţ (Frăţia, Blocul Naţional Sindical, Cartel Alfa, Confederaţia Sindicatelor Democratice şi Meridian) au adunat (după opinia forţelor de ordine) circa 700 - 800 de protestatari, în special din principalele oraşe - Bacău, Oneşti, Moineşti şi Comăneşti. Manifestări de protest au avut loc şi în principalele oraşe al ţării, în deschiderea unei serii de acţiuni sindicale care ar putea culmina cu o grevă generală, pentru care tot sindicatele adună semnături.

Coloana manifestanţilor a pornit din faţa Stadionului Municipal şi a fost deschisă de sindicaliştii de la Sanitas. Pe drumul până la Prefectură, manifestanţii au strigat lozinci împotriva guvernului, iar liderii lor au lansat îndemnuri tuturor celor care îi priveau de pe trotuare sau de la ferstrele blocurilor de a se alătura protestatarilor. De la Direcţia de Poştă s-a mai alăturat coloanei un numeros grup de sindicalişti. Manifestanţii purtau veste şi şepci în culorile fiecărei confederaţii sindicale, steaguri şi pancarte pe care au scris esenţa protestului lor. "Boc, Băsescu, România, Codul Muncii e Sclavia" - se putea citi pe cea mai mare dintre acestea. S-a mai strigat "Piticul şi cu Chiorul au minţit poporul!", "Jos Guvernul!", "Jos acest guvern ticălos!" etc.

Salariaţii români, sclavii străinilor

Mitingul sindicaliştilor a început imediat ce mulţimea s-a adunat în faţa Prefecturii. "Eu sper că dacă aceste mişcări sindicale vor avea loc în toată ţara şi atunci când se va asuma răspunderea pe Codul Muncii, din partea Guvernului, dar şi când se va promulga Codul modificat, la Cotroceni - a spus Gheorghe Huluţă, liderul CNSRL Frăţia Bacău - şi dacă vom convinge şi opinia publică să fie alături de noi, să putem bloca acest Cod al Muncii. El transformă salariaţii români în sclavii investitorilor străini şi nu numai". Toţi vorbitorii la miting au făcut apel la toţi cei care se simt nedreptăţiţi de noile legi ale muncii, dar au bătut şi obrazul guvernanţilor şi ale parlamentarilor PDL, în general al celor aflaţi acum la Putere, faţă de situaţia în care au ajuns România şi poporul român. Nu au fost uitaţi nici parlamentarii maghiari, dar nici ungurii care trăiesc în România şi care suportă aceleaşi consecinţe ale unei politici şi ale unei legislaţii absurde. Îndemnul băcăuanilor faţă de ei a fost acela de "unitate". "Domnul Boc - a spus liderul Cartel Alfa Bacău, Martin Farţade - ne pregăteşte contracte de muncă pe o perioadă determinată şi concedieri la liber, timp de muncă prelungit. Nu era momentul de schimbare a Codului Muncii acum. Legile organice nu trebuie făcute doar prin asumarea Guvernului. Pe noi nu ne-au chemat la negocieri, suportăm doar consecinţele. Toate argumentele noastre au fost şterse cu buretele".

Toţi împotriva Puterii

Acţiunea de astâzi nu a fost prima de acest fel. Chiar marţi, salariaţii din BCR s-au aflat în grevă japoneză, cu ameninţarea că ar putea intra, curând, şi în grevă generală, iar în Capitală reprezentanţi inclusiv din judeţul Bacău ai pensionarilor şi militarilor pensionari au manifestat împotriva diminuării pensiilor. Sindicatele, de altfel, strâng semnături pentru acţiuni şi mai ample şi, evident, pentru o grevă generală.
În ceea ce priveşte strict controversata modificare a Codului Muncii, trebuie să reamintim că Guvernul a hotărât să-şi asume răspunderea pe noua lege. Opoziţia ameninţă cu moţiunea de cenzură, iar sindicatele cu greva generală. Demersurile sindicaliştilor români sunt susţinute şi de Organizaţia Internaţională a Muncii. Pe internet, de asemenea, se află un site (www.sustinecodulmuncii.ro), pe care sunt îndemnaţi să intre toţi cei împotriva modificării Codului Muncii.

marți, 1 martie 2011

Mâine, de la orele prânzului: Protest sindical băcăuan împotriva modificării Codului Muncii

Circa 1.500 de reprezentanţi ai sindicatelor băcăuane din toate cele cinci confederaţii sindicale din România vor protesta, mâine, 2 martie, în faţa Prefecturii, împotriva modificării Codului Muncii. "Am avut, la sfîrşitul săptămânii trecute, o reuniune a tuturor reprezentanţilor confederaţiilor sindicale - ne-a declarat preşedintele filialei Bacău a Confederaţiei Cartel Alfa, Martin Farţade Scurtu - şi am hotărât să organizăm mâine protestul nostru. Coloana manifestanţilor va pleca la ora 12,00 din faţa Stadionului Municipal, iar până la ora 14,00 în faţa Prefecturii va avea loc un miting sindical, la care vor vorbi toţi reprezentanţii confederaţiilor".
În timp ce Guvernul s-a reunit, luni, în şedinţă specială pentru a aproba noul Cod al Muncii, în toată ţara încep mitingurile sindicaliştilor. Primele care vor protesta sunt sindicatle din ţară, iar în ziua asumării modificările la Codul Muncii va avea loc un protest de amploare în Capitală. Şirul manifestaţiilor va ţine până pe 18 martie. Guvernul urmează să-şi angajeze răspunderea faţă de modificarea Codului în faţa Parlamentului.