Se afișează postările cu eticheta seminar. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta seminar. Afișați toate postările

joi, 29 martie 2018

Seminar de bune practici în securitatea muncii la CECCAR Bacău

Mihai Diaconescu la seminarul CECCAR Bacău

Profesioniștii contabili membri ai Filialei Bacău a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR) au analizat bunele practici pe care trebuie să le respecte în domeniul securității în muncă în misiunile de contabilitate, audit și consultanță în domeniul fiscal.

Filiala a organizat, pentru acest eveniment, seminarul cu tema Promovarea îmbunătățirii securității și sănătății în muncă a lucrătorilor și angajatorilor din întreprinderile mici și mijlocii care au ca obiect principal de activitate efectuarea misiunilor de contabilitate, audit și consultanță în domeniul fiscal”.
Alături de profesioniștii contabili, la seminar a participat și Mihai Diaconescu, reprezentant al Inspectoratului Teritorial de Muncă Bacău, care a prezentat aspecte legislative din domeniul securității și sănătății în muncă.
Din dezbateri a reieșit că sunt necesare instituirea de măsuri privind promovarea îmbunătățirii securității muncii în domeniul profesioniștilor contabili, respectarea principiilor generale referitoare la prevenirea riscurilor profesionale și întocmirea unui plan de acțiune în caz de pericol grav și iminent. S-a discutat despre evidența zonelor de risc ridicat și semnalizarea de securitate a posturilor de lucru și despre monitorizarea funcționării sistemelor de protecție a muncii. S-a ajuns la concluzia că sunt necesare controale interne la locurile de muncă aplicarea măsurilor din ghidul și fișele orientative, dar și întocmirea chestionarului de respectare a măsurilor de securitate și sănătate în muncă.
Discuțiile au fost moderate de Marcel Gheorghe Bulinschi, președintele Filialei CECCAR Bacău, de Radu Făghiean, președintele ales pentru următorul mandat la conducerea filialei, și de Constantin Păstrăv, directorul executiv al acesteia.
Radu Făghiean și Mihai Diaconescu

vineri, 3 noiembrie 2017

Seminarii pentru IMM-urile inovative la ADR Nord-Est



Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Est organizează, în perioada 7-9 noiembrie, trei seminarii dedicate întreprinderilor mici și mijlocii (IMM) inovative, interesate să depună sau să-și îmbunătățească o aplicație în Programul de finanțare „Instrumentul pentru IMM-uri”.
Cele trei evenimente vor include prezentări în plen susținute de un evaluator extern cu experiență relevantă în pregătirea aplicațiilor și vor fi acordate sfaturi concrete, în sesiuni față în față, pentru îmbunătățirea aplicațiilor deja depuse, dar neselectate. „Seminariile – spun organizatorii - vor oferi o perspectivă unică, întrucât lectorul invitat a îndeplinit, deopotrivă, rolul de evaluator în Programul Orizont 2020 (peste 200 de aplicații evaluate), dar și de consultant (cu aplicații aprobate în Faza 2)”.
Expertul invitat se va concentra, în mod particular, asupra informațiilor și detaliilor care trebuie avute în vedere de solicitanți în completarea unei aplicații finanțate prin Instrumentul pentru IMM-uri și care pot juca un rol esențial în evaluarea cu succes a acesteia.
Locațiile de desfășurare a seminariilor sunt Iași, 7 și 8 noiembrie (Hotel Unirea, Sala Mezanin, Piața Unirii nr. 5) și Piatra-Neamț, 9 noiembrie (Rubik Hub, Aleea Tineretului nr. 1, Ștrandul Tineretului). Prezentările și discuțiile vor avea loc în limba engleză.
Participarea la eveniment este gratuită. Formularul de înscriere este disponibil la adresa de internet https://goo.gl/forms/AqdVV2MT4PyBx2Rn2  și trebuie depus până pe 6 noiembrie (ora 12,00).

miercuri, 15 iunie 2016

Bacău: seminar privind elaborarea planurilor de calitate a aerului


Calitatea aerului unui oraș rămâne în grija autorităților

Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău va fi, joi, 16 iunie, gazda Seminarului privind elaborarea planurilor de calitate/menținerea calității aerului, eveniment organizat de Agenția Națională pentru Protecția Mediului (ANPM) împreună cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), în parteneriat cu Asociația Română de Mediu și universitate.
Seminarul este dedicat dezbaterii legislației care prevede obligativitatea administrației publice locale de a elabora aceste planuri, iar reprezentanții Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor vor aduce clarificări privind prevederile legale în domeniu.  În cadrul sesiunii vor fi dezbătute studii de caz privind atât planul de calitate a aerului, cât și planul de menținerea calității aerului, aflate deja în faza avansată de elaborare.
Reprezentanții consiliilor județene, primăriilor, autorităților de mediu precum și consultanții și elaboratorii de studii de mediu sunt așteptați să participe activ la această întâlnire care își propune ca toate planurile să fie finalizate până la sfârșitul acestui an.
La seminar, care va avea loc de la ora 9,30, în Corpul D al universității, și-au anunțat prezența și Ioan Gherheș, președintele ANPM, Dorina Mocanu, director general în MMAP, Corina Lupu, director general în ANPM și Octavian Pătrașcu, director general în ANPM.