Se afișează postările cu eticheta investiții. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta investiții. Afișați toate postările

luni, 25 mai 2020

Delgaz Grid investește, în acest an, 456 de milioane de lei


Delgaz Grid, compania de distribuție din cadrul Grupului german E.ON, prezentă și în județul Bacău, a planificat pentru anul în curs investiții de 456 de milioane de lei. Anul trecut, compania a investit 457 de milioane de lei.

În sectorul „Energie electrică” – spun oficialii companiei - vor fi investiți 249 de milioane de lei, în principal pentru continuarea implementării SCADA și automatizarea sistemului de distribuție, SMART metering, în modernizarea rețelelor aeriene și a stațiilor de transformare, în înlocuiri de transformatoare și pentru racordarea de noi consumatori.
Pe partea de gaze naturale, sunt prevăzute investiții de 207 milioane de lei, iar obiectivul principal este modernizarea a peste 350 km de conducte și branșamente.
În „Energie electrică”, valoarea investițiilor a fost de circa 242 de milioane de lei, iar în domeniul „Gaze naturale” au fost investite peste 215 milioane lei.
Sunt anunțate și investiții în digitalizarea rețelei de electricitate SCADA. Anul acesta se va finaliza un program care urmărește modernizarea și integrarea totală a 13 stații de transformare, valoarea investițiilor fiind de 12,5 milioane de lei. În plus, sunt în implementare două proiecte cu finanțare europeană, prin care vor fi modernizate și integrate total în SCADA alte 8 stații de transformare, valoarea investițiilor fiind de 47 de milioane de lei. În mediul urban, 230 de posturi de transformare vor fi integrate în sistemul SCADA până în 2023, peste 70 milioane de lei fiind prevăzuți în buget pentru acest scop.
În ultimii ani au fost instalate la consumatori, prin programe de investiții succesive în valoare de aproximativ 130 de milioane de lei, un număr de circa 320.000 de contoare inteligente. Pentru 2019-2028 ținta companiei este montarea acirca 397.000 de contoare, valoarea investițiilor fiind de circa 126,5 milioane de lei. Astfel, peste 700.000 de clienți (50% din totalul clienților racordați la rețeaua de electricitate a companiei) vor avea contoare inteligente până la sfârșitul lui 2028.

Criza prin care trecem a demonstrat, fără echivoc, rolul vital al energiei în viața de zi cu zi și este foarte important ca investițiile să continue. Modernizarea și digitalizarea rețelelor rămân prioritățile noastre în perioada următoare. Avem în vedere investiții de 1,9 miliarde de lei până în 2023. Din această sumă, 1.065 de miliarde sunt pentru modernizarea rețelei de electricitate, iar 836 de miliarde pentru cea de gaze naturale.”
Csulak Ferenc, director general al Delgaz Grid

luni, 9 martie 2020

Delgaz Grid investește 27,5 milioane de lei în județul Bacău


Compania Delgaz Grid va investi, în acest an, circa 27,5 milioane de lei pentru modernizarea și dezvoltarea rețelelor de distribuție a energiei electrice din județul Bacău, în principal pe aceleași categorii ca în 2019, cu accent pe continuarea automatizării sistemului de distribuție și a contorizării inteligente.

Delgaz Grid, compania de distribuție de electricitate și gaze naturale a Grupului E.ON România, a investit anul trecut peste 22 de milioane de lei pentru modernizarea și dezvoltarea sistemului de distribuție a energiei electrice din județ.
Principalele investiții din 2019 au vizat continuarea automatizării sistemului de distribuție prin montarea a 20 de echipamente telecomandate în rețelele aeriene de medie tensiune; lucrări de modernizare la echipamente din 15 stații de transformare; lucrări de înlocuire a 36 de transformatoare și modernizare la alte 7 și extinderea sistemului de contorizare inteligentă (la sfârșitul anului 2019, circa trei sferturi dintre clienții din județ aveau montate contoare SMART).

„Ca urmare a investițiilor derulate, am obținut deja rezultate vizibile. Principalii indicatorii de calitate, în special cei referitori la asigurarea continuității serviciului de distribuție, s-au îmbunătățit de la an la an. Pentru 2020, am alocat un buget total de investiții în distribuția de energie de circa 250 de milioane de lei, în creștere față de anul precedent.”
Csulak Ferenc, director general al Delgaz Grid

luni, 28 octombrie 2019

Agricola investește în creșterea producției


  • investiția la Abatorul de păsări ajunge la 16 milioane de euro
  • alte cinci milioane de euro au dublat deja capacitatea de producție la Europrod

Abatorul de păsări Agricola
Grupul Agricola, din Bacău, investește 16 milioane de euro în Abatorul de păsări, pentru creșterea capacității de producției a acestuia cu 70%. Europrod, compania din grup care produce semipreparate din carne de pasăre a finalizat, deja, o investiție de cinci milioane de euro și a dublat capacitatea sa de producție.

Aceste investiții vor fi prezentate jurnaliștilor la jumătatea lunii noiembrie, când vor fi descrise și primele două proiecte de responsabilitate socială ale grupului. Primul proiect este „Gustul Viitorului” - lansat pentru a marca grija pentru comunitate prin susținerea tinerilor pasionați de bucătărie, dar limitați de resursele lor materiale. Cel de al doilea proiect este „Gustul care face bine” – lansat din nevoia unui echilibru alimentar pentru copiii internați în spital. Pentru acest proiect, cunoscutul Chef bucătar Cezar a început un workshop culinar, după care a fost dotată bucătăria secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență din Bacău și este în derulare amenajarea sălii de mese a acesteia.
Ziariștii vor vizita ferma Agricola din Pădurea Brad, unde cresc Puiul Fericit și Cocoșelul de Pădure - renumitele produse de brand ale Grupului Agricola Bacău.
În aceeași zi, Chef Cezar și ucenicii săi de la Colegiul Economic „Ion Ghica” din Bacău vor face o demonstrație culinară la Green Park.