Se afișează postările cu eticheta instalatii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta instalatii. Afișați toate postările

miercuri, 20 mai 2015

Rafo dezminte instituirea sechestrului pe bunurile acționarului majoritar



  • surse din media vorbesc de un sechestru cerut în contextul acuzațiilor din dosarul Tender - Carom
Mai multe informații făcute publice, care vorbesc de o hotărâre a Curții de Apel București de a pune sechestru pe toate bunurile acționarilor Petrochemical Holdong, companie care are în portofoliu și societatea Rafo Onești au fost dezmințite de salariații celei din urmă. Liderul sindicatului Rafinorul, din Rafo, Ion Marian, spune că până la această dată nu a fost emisă nicio sesizare sau comunicare din partea instanțelor judecătorești cu privire la instituirea unui sechestru.

„Rafo – a precizat Ion Marian -, după șase ani în care a fost parte în procesele intentate în instanțele de judecată prin Planul de Reorganizare Judiciară, a reușit, în iunie 2010, să obțină, prin decizie definitivă și irevocabilă ieșirea din reorganizare, achitând integral toate creanțele bugetare, comerciale și sociale. Problemele de natură juridică și financiară existente la nivelul grupului Tender - Iancu nu mai au legătură directă cu Rafo. Totuși, dacă instanăele vor constata că mai există vechi probleme nerezolvate, se pot pronunța și cu privire la instituirea unor proceduri și la nivelul grupului Petrochemical”.
Din anul 2010 și până astăzi, Rafo are achitate, la zi, toate obligațiile financiare, unitatea fiind activă și solvabilă, cu 410 salariați. Nimeni nu contestă aceasta, dar motivul de care se agață comentatorii este recenta veste – infirmată și ea chiar de acționarul majoritar – că rafinăria ar urma să fie tăiată la fier vechi, pentru a face loc unei alte afaceri acolo. Sechestrul pe bunurile Petrochemical ar opri și acest proces. Cei de la Rafo reamintesc, însă, că hotărârile Adunării Generale a Acționarilor (AGA) din februarie 2015 cu privire la tăierea sau vânzarea activelor nu a fost pusă în practică, iar din Rafo s-au valorificat la fier vechi doar activele din rafinăria veche și cele care nu mai pot fi utilizate. „În cel mai scurt timp – a precizat liderul sindical - se va convoaca o nouă AGA, care să anuleze hotărârile inițial adoptate și să propună, concret, un program de dezvoltare. În ultimele trei săptămâni, acționarul majoritar și președintele Consiliului de Administrație au discutat cu lux de amănunte variantele pentru Rafo, adică programul investițional și necesarul de resurse financiare. Starea tehnica a utilajelor și echipamentelor este excelentă, ca urmare a protecției lor prin conservare, și acum se ia calcul ce lucrări ar putea fi executate cu salariații în proiectul de modernizare. Inițierea programului concret de investiții și de repornire depinde de hotărârea finală  a acționarului majoritar și a administrației, dar și de sprijinul și înțelegerea instituțiilor statului în susținerea rafinăriei, a întregii platforme industriale Borzești, unități față de care se pare că a existat și există un dezinteres”.
În Onești, numai pe Platforma Borzești, existau peste 20.000 de locuri de muncă. Acum au mai rămas oameni angajați numai în zece unități mai importante. La Chimcomplex 690 de salariați, la Rafo 410, la Energy Bio Chemicals (Carom) 176, la Croco 247, la Barlinek 266, la Apă-Canal 149, la Rich Forest 143, la Panimon 129 și la Modeon 118.

„Intrarea într-un program de modernizare și de repornire a rafinăriei ar conduce la revitalizarea unor unități de producție, la angajarea directă și indirectă (în unități prestatoare de servicii) a peste 1.500 de oameni. În condițiile în care acționarul majoritar și administrația Rafo își vor menține punctul de vedere cu privire la programul de relansare, așteptăm la modul concret și sprijinul autorităților statului.”
Ion Marian, liderul sindicatului Rafinorul

marți, 17 februarie 2015

Rafo e încă în picioare. Salariații cer sprijinul statului pentru evitarea falimentului



Sindicatul Rafinorul din societeatea Rafo Onești a dezmințit zvonurile care dau ca sigură începerea lucrărilor de tăiere a instalațiilor rafinăriei și vânzarea lor la fier vechi. Zvonurile au apărut cu mult timp înainte, dar au fost accentuate după ce chiar acționarul majoritar al societății a făcut publică intenția sa de a dezmebra instalațiile.

„Rafo – spun liderii sindicatului - există fizic, este în picioare și se menține în stare de conservare sub pernă de azot, cu întreg fluxul de instalații care au funcționat până în momentul opririi din 2008. Conform celor doua audituri tehnice realizate de firme din exteriorul țării, la solicitarea unei bănci și a acționarului majoritar, starea utilajelor statice și dinamice este impecabilă, ele neavând efectiv ore de funcționare care ar fi condus la uzura fizică și pot susține implementarea unui program de modernizare și investiții în vederea pornirii obiectivului. Aplicarea măsurilor propuse spre analiză în Adunarea generală a acționarilor din 18 februarie, în speță dezmembrarea instalațiilor, va conduce la pregătirea pentru valorificare în mai multe variante a activelor din instalațiile care nu sunt incluse acum și în viitor în nicio variantă de modernizare și investiții.”

Investiții de 400 de milioane de euro în Rafo, până acum

Acționarul majoritar a investit masiv prin preluarea Rafo în 2006, a reușit achitarea tuturor creanțelor înscrise în tabloul final al creditorilor din planul de reorganizare, iar după șase ani de procese a închis, în 2010, planul de reorganizare și a salvat Rafo de la faliment. El a plătit peste 400 de milioane de euro, din care 250 de milioane de euro către bugetul de stat central și local, în afara  sumelor cheltuite lunar și anual pentru întreținerea rafinăriei șI plata salariaților. Astăzi unitatea nu are nicio datorie bugetară, commercială sau de altă natură și a păstrat o bună parte din forța de muncă, deși nu a realizat venituri din exploatare, fapt unicat la nivelul patronatului privat.
Acționarul majoritar a mai anunțat că face eforturi să găsească resurse financiare pentru evitarea falimentului și aplicarea unor proiecte care să redeschidă calea creării de venituri proprii și extinderea dezvoltării altor proiecte.

Salariații cer sprijinul autorităților române

„Considerăm – au mai spus liderii sindicatului - că instituțiile locale, județene și centrale, până la nivelul președintelui României și a ambasadei Rusiei în țara noastră ar trebui, din respect pentru ce au făcut până acum acționarul majoritar și administrația Rafo și văzând posibilitățile pe care le au în continuare, să-i invite la o serie de consultări pentru a constata motivele reale de stopare a demarării programului de modernizare a Rafo, de ce sprijin moral, logistic, financiar și de altă natureă au nevoie pentru a demara un proiect de dezvoltare și nu de lichidare a societății.”
Salariații cred că un astfel de demers din partea instituțiilor statului aproape sigur ar da rezultate, atât timp cât prin legislația din România nu există nicio cale de a bloca intenția unui investitor de a face orice cu propriul patrimoniu.