Se afișează postările cu eticheta donatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta donatie. Afișați toate postările

marți, 11 decembrie 2018

Peleți donați din Comănești la două instituții medicale și sociale


Peleții donați au ajuns la Spitalul din Siret
Compania Holzindustrie Schweighofer (HS) donează și în acest an, de la fabrica sa de panel Baco din Comănești combustibilul necesar pentru încălzirea unor instituții sociale și medicale pe toată durata sezonului rece. Astfel, din Comănești au fost trimise 140 de tone de peleți Centrului Social „Sf. Ștefan” din comuna Sâniob (jud. Bihor) și Spitalului de Boli Cronice din Siret (jud. Suceava). Cele două instituții utilizează centrale termice pe bază de biomasă donate tot de companie.

Pentru al cincilea an consecutiv, HS donează 70 de tone de peleți, în valoare de 11.500 de euro, în beneficiul centrului social pentru copii „Sf. Ștefan” al Fundației Caritas din Sâniob.
La Spitalul de Boli Cronice din Siret, din 2016 aceeași cantitate de peleți, de câte 70 de tone, a fost oferită în fiecare an pentru a încălzi saloanele și oficiile instituției. Spitalul, cu o capacitate de 82 de paturi, îngrijește persoanele aflate în dificultate din micul oraș și localitățile învecinate.

miercuri, 6 iunie 2018

Talentul costă, dar face! Cine pune banii?


Românii au tealent – spunem în ultima vreme, sub influența unui curent provocat de o emisiune tv importată din Occident, dar prin care chiar descoperim la noi în curte talente reale. E o încântare să vezi atâția oameni care pot face lucruri mai puțin obișnuite. Nu prea dăm seama, însă, ce eforturi fac ei, cele mai multe de natură materială, financiară.
Talentul costă, dar face! Dar până la „a face” e cale lungă. Nu doar la noi, în România, ci în toată lumea. Până în 1990 am fost obișnuiți, în această privință, cu susținerea financiară mai ales a statului, a autorităților. A mirare era cum în statele capitaliste cultura, sportul sau alte domenii în care se manifestau talentele primeau susținere de la oamenii cu bani, de la companii sau instituții, de la persoane private. Ne-am dorit capitalism și am ajuns în aceeași situație cu cei din statele bogate. La noi, însă, mentalitatea, educația și, evident, sărăcia așează lucrurile altfel.
Cunoaștem atâtea cazuri în care câte un copil talentat, familiile lor, răzbat greu spre afirmare, tocmai din lipsă de bani. Talentul costă – spuneam, însă doar puțini înțeleg că acesta face toți banii. Cei în cauză privesc prima oară spre autorități. Nu, nu cred că primul sprijin de acolo ar trebui să vină. Pentru că la noi și autoritățile sunt sărace. Sau cel puțin o astfel de stare afișează.
Acum 40-45 de ani, într-o revistă pe care o primeam de la Ambasada SUA vedeam, cu mirare, mărinimia unor sponsori americani care susțineau muzee, concerte, festivaluri, artiști de tot felul. Acum mă gândesc la generozitatea oamenilor cu bani de la noi. La ei ar trebui să găsim alinarea mai întâi. Dar să nu confundăm donația cu sponsorizarea. Prima vine mai greu, rar, a doua ceva mai des. Prima nu cere nimic în schimb, a doua însă vrea reclamă, imagine, propagandă. Poate aici ar trebui autoritățile să intervină, să creeze cadrul legislativ necesar, mai permisiv, mai atrăgător. Că oameni cu bani ar fi.

joi, 8 octombrie 2015

Lions Club Moldova a făcut o nouă donație de cărți la Chișinău



Lions Club Moldova, din Bacău, a reluat inițiativa de a sprijini Liceul „Vasile Alecsandri” din Chișinău cu o nouă donație de carte românească, iar 33 de membri ai clubului, de simpatizanți ai acestuia și de membri ai familiilor lionezilor băcăuani au ajuns în capitala moldoveană într-un moment deosebit de important pentru acest liceu: aniversarea a 25 de ani de la înființare. „Am fost oaspeții Republicii Moldova timp de aproape patru zile – ne-a spus președintele în exercițiu al Lions Club Moldova, Florin Dimitriu. La Liceul Vasile Alecsandri s-a derulat cel mai important moment al vizitei noastre, unde am fost primiți cu foarte mare căldură sufletească de toți profesorii și de elevii acestei școli. N-au lipsit pânea și sarea cu care am fost întâmpinați, dar nici cunoscutele plăcinte moldovenești și produsele radiționale ale acesui popor”.
Directoarea Liceului „Vasile Alecsandri”, Daniela Vacarciuc, le-a prezentat oapeților din România această școală reprezentativă pentru învățământul în limba română din republică, dar și manifestările dedicate aniversării școlii, la care au participat colegi de la liceele cu profil românesc din toată țara. Ei sunt, acolo, o oază de românism.
Liceul Teoretic „V. Alecsandri” are peste 400 de elevi din toată republica, chiar și de la Tiraspol și Cernăuți, pregătiți de șase profesori cu grad didactic superior, de 24 de profesori cu grade didactice I și II, de doi doctoranzi și de patru magiștri. Liceul dispune de cabinete bine amenajate la ambele profiluri – uman și real, de sală de sport, de sală de festivități, de bibliotecă, de cantină și de trei cabinete cu calculatoare. În liceu activează ansamblul de dansuri populare „Dombrovenii”, ansamblul etnofolcloric, cercul dramatic al tinerilor condeeri și secții sportive.