Se afișează postările cu eticheta conferinta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta conferinta. Afișați toate postările

miercuri, 27 mai 2015

LAPAR a luat la bani mărunți politicile agricole românești și europene



Peste 1.100 de fermieri din toată țara au participat, marți, 26 mai, la Conferința Națională a celei mai importante organizații profesionale din domeniul lor de activitate, Liga Asociațiilor producătorilor Agricoli din România – LAPAR, organizație conduse de câțiva ani de doi fermieri băcăuani, Laurențiu Baciu (președinte) și Daniel Ciobanu (vicepreședinte). La conferință au participat și ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, însoțit de secretarul de stat George Turtoi, reprezentanți ai Parlamentului, președintele Comisiei de agricultură a Camerei Deputaților, Nini Săpunaru, reprezentanți ai Academiei de {tiințe Agricole, ai unor asociații profesionale, dar și Emmanuelle Mikosz de la ELO (Organizația Europeană a Proprietarilor de Terenuri), și Petit Arnaud, reprezentantul Copa-Cogeca (Organizația europeană a fermierilor și cooperativelor agricole), precum și reprezentanți ai unor asociații agricole din unele state europene.

Tema principală a dezbaterilor din conferință a fost, în acest an, una pe măsura sfertului de veac scurs de la evenimentele din 1989, dar și a perspectivelor: „Agricultura României: viitor sau istorie”. „Am simțit – a spus Laurențiu Baciu - nevoia să facem un bilanț a ceea ce a fost în agricultura românească și mai ales în legătură cu politicile economice aplicate în ultimii 25 de ani, pentru a înțelege că agricultura este unul ditre cele mai importante sectoare economice ale țării noastre și ale întregii lumi. Omenirea a început cu agricultura și va sfârși în absența ei, acesta este, de altfel, și sloganul LAPAR.”
Delegația băcăuană la Conferință
Tonul prezentărilor a fost, prin urmare, unul pe măsura temei, dar și în deja cunoscutul stil al președintelui Laurențiu Baciu, adică unul acid, curajos și lipsit de prejudecăți, pentru a spune – cum singur aprecia președintele LAPAR – lucrurilor pe nume. Au fost astfel, atacate problemele cu care se confruntă agricultorii români, dar și modul în care făuresc și aplică politici agricole atât statul român, cât și Consiliul Europei. Fermierii sunt nemulțumiți că la Bruxelles s-au negociat prost condițiile de a face agricultură în țara noastră, că statul român nu a intervenit pentru îndreptarea situației, că banii europeni au fost folosiți neprofesionist, în proiecte perdante, exotice, fără folos și nu s-a ținut cont de priorități – de modul în care trebuie să se producă în agricultură, de nevoia de depozitare a produselor, de nevoia de procesare a acestora etc. În schimb, au fost evidențiate încă o dată birocrația care omoară proiectele agricole și politicianismul păgubos care afectează acest domeniu economic. „Nu s-au încurajat exploatații autohtone – a spus Laurențiu Baciu –, comasarea terenurilor, dar au fost luate măsuri de limitare a businessului în agricultură și de încurajare a nemuncii.”
De aceea, LAPAR a făcut o serie de aproape 20 de propuneri concrete pentru îmbunătățirea situației din agricultură, între care se numără urgentarea cadastrării teritoriului, o legislație pentru comasarea terenurilor, încurajarea exploatațiilor agricole viabile, reducerea birocrației, modernizarea și extinderea sistemelor de irigații.
„Trebuie să recunosc – a spus și ministrul Daniel Constantin – că LAPAR este cea mai importantă organizație profesională din agricultura Românească. Astfel, eu am mari așteptări de la fermierii LAPAR, pentru că o asemenea organizație poate realiza singură acele așteptate fonduri mutuale pe care le dorim în agricultura noastră. Legislativul cred că ar trebui să se gândească, astfel, la obligativitatea ca orice fermier să facă parte dintr-o astfel de organizație.” Ministrul a anunțat, cu acest prilej, că la Bruxelles a fost aprobat Programul Național de Dezvoltare Rurală a României 2014 – 2020 și că, astfel, vor fi lansate toate măsurile din acest nou program.

vineri, 12 decembrie 2014

Două personalități de marcă la prima Conferință Sf. Spiridon din Bacău



Academicianul Ovidiu Bojor și prof. univ. dr. Dumitru Constantin Dulcan au fost, vineri seara (12 decembrie), protagoniștii primei ediții a evenimentului „Conferințele Sf. Spiridon”, organizată în Bacău de fundația și lanțul regional de farmacii care poartă numele sfântului celebrat, în Calendarul ortodox, chiar pe 12 decembrie. Distinșii oaspeți ai băcăuanilor au vorbit despre „Secretele tinereții trupului și a sufletului”, respectiv despre „O incursiune fascinantă în «Puterea minții»”.

„În fiecare an, pe 12 decembrie, de Sf. Spiridon – a spus directoul de marketing al societății Farmaciile Sf. Spiridon, Tatiana Șoldeanu -, fundația și societatea nostră obișnuiesc să celebreze ziua patronului spiritual prin organizarea unui eveniment cu rezonanță în comuitate. Din acest an, evenimentul îmbracă forma Conferințelor Sf. Spiridon. În ultimii doi ani, fondurile adunate în cadrul evenimentelor care au avut loc pe 12 decembrie au fost direcționate către persoanele vârstnice cu probleme și către copiii grav bolnavi. În acest an, toate fondurile rezultate din organizarea conferinței vor fi direcționate pentru susținerea a cinci liceeni cu performanțe remarcabile în diverse domenii de activitate din Bacău, Iași și Piatra Neamț. Bursele care vor reveni fiecărui elev vor fi de minim 4.000 de lei.”

Bursele au fost acordate elevelor Maria Marchiș (din clasa a X-a a Colegiului Național „Gh. Vrănceanu”) și Maria Vlad (clasa a X-a a Colegiului Național „G. Apostu”), ambele din Bacău, lui Ovidiu Neculai Avădanei (din Iași) și elevilor Claudiu Teodor Nohai și Ionuț-Alexandru-Radu Scurtu (din Piatra Neamț).
Elevele din Bacău care au primit bursele Sf. Spiridon au fost deja prezentate pe acest site. Despre evenimentul de vineri voi reveni, însă, cu amănunte.

marți, 2 decembrie 2014

Farmaciile Sf. Spiridon oferă cinci burse elevilor talentaţi



  • fondurile vor fi strânse la prima Conferinţă a lanţului regional de farmacii, care va avea loc în Bacău

Două eleve din Bacău, doi elevi din Piatra Neamţ şi unul din Iaşi vor fi cei cinci bursieri susţinuţi de lanţul regional de farmacii „Sf. Spiridon”, din Bacău. O parte din fondurile pentru această misiune vor fi strânse pe 12 decembrie la prima ediţie a Conferinţei Farmaciile Sf. Spiridon, care va avea loc la Centrul de Afaceri şi Expoziţii din Bacău, care va fi susţinută de două personalităţi marcante ale lumii medicale, academicianul Ovidiu Bojor şi prof. univ. dr. Dumitru Constantin Dulcan.
Cei cinci bursieri sunt elevii Maria Vlad (clasa a X-a, Colegiul Naţional G. Apostu), Maria Marchiş (clasa a X-a, Colegiul Naţional Gh. Vrănceanu), Ionuţ-Alexandru-Radu Scurtu şi Claudiu Teodor Nohai (Piatra Neamţ) şi Ovidiu Neculai Avădanei (Iaşi).
Temele abordate de conferenţiari vor fi ”Puterea minţii” şi ”Secretele tinereţii trupului şi a sufletului”.
„Oaspeţii noştri sunt două personalităţi contemporane remarcabile, care vor vorbi pe două teme de maxim interes despre performanţă, modele de excelenţă, tineri care visează măreţ şi merg hotărâţi pe drumul ales. Acestea sunt câteva dintre componentele unei seri care se anunţă a fi un eveniment de mare interes în urbea băcăuană”.
Tatiana Şoldeanu, director de marketing la Farmaciile „Sf. Spiridon”

Evenimentul va începe de la ora 17,30. Participarea la conferinţă se face pe bază de invitaţii, care se pot solicita în reţeaua de farmacii Sf Spiridon.
Academicianul Ovidiu Bojor este membru de onoare al Academiei de Ştiinţe Medicale, iar profesorul Dumitru Constantin Dulcan este medic neurolog şi psihiatru, doctor în ştiinţe medicale.