Operatorul
de televiziune și internet prin cablu UPC și-a anunțat abonații din Bacău că de
la data de 7 mai prețul lunar pentru serviciile de televiziune și internet se
va majora cu câte 2,38 de lei (TVA inclus). Compania a precizat, însă, că această
modificare nu se aplică serviciului de telefonie, extraopțiunilor de
televiziune (de exemplu HBO, Sport etc.) sau chiriilor de echipamente.
Compania se alătură giganților telecom care au anunțat majorări de
tarife în urma aplicării Ordonanţei Guvernamentale 114, care a ridicat taxa pe
cifra de afaceri la 3%.
Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta OUG 114. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta OUG 114. Afișați toate postările
miercuri, 10 aprilie 2019
luni, 8 aprilie 2019
Am un foc în buzunar
Operatorul de cablu la care sunt abonat mă anunță că
din prima săptămână a lunii mai va majora tarifele pentru serviciile de
televiziune și de internet. Evident, mă așteptam la această majorare, cum m-am
așteptat să văd prețuri și tarife mai mari și la unele produse și servicii
aduse pe piață de alte companii.
Am gândit așa de înnegurat încă de când s-a anunțat
majorarea salariilor bugetarilor. Dar nu a fost suficient ce ni s-a întâmplat,
Guvernul a mai venit cu o măsură bombă, prin celebra de acum Ordonanță 114,
despre care toată lumea spune că are deja efecte la buzunarele românilor. Și,
pentru a nu ieși din sfera celor scrise la începutul acestui articol, să
amintesc aici numai de scumpirea serviciilor de telefonie, de cablu și de
internet. Mai
multe companii au majorat deja sau doar au anunțat că vor majora. Nu au
precizat expres că au făcut-o din cauza OUG 114, dar au explicat că au luat
această decizie pentru a putea face față creșterilor costurilor pe care le
suportă. Prin OUG 114 Guvernul le pune să plătească o taxă de 3% pe cifra de
afaceri.
Prima
companie de acest fel, tot un operator de cablu, a anunțat scumpirile încă de
pe 1 martie. A acuzat, evident, costurile mai mari pe care le are în noile
condiții fiscale. Au urmat și alte companii. Niciuna nu a uitat să precizeze că
are permanent în vedere să facă eforturi și pentru o calitate mai bună a
serviciilor, argument în fața căruia nu mai are nimeni de comentat. Iar o
companie a transmis negru pe alb: „OUG 114 afectează iremediabil nu numai
dezvoltarea economiei digitale, dar și interesele utilizatorilor finali”.
Nici
n-ar mai fi nevoie să spun că taxele mai mari scumpesc, în lanț, totul: de la
energie la produsul final, de la cheltuielile cu munca la cele cu vacanța.
Simt deja un foc în buzunar!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

