Se afișează postările cu eticheta Lions. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Lions. Afișați toate postările

luni, 10 septembrie 2018

Sună clopoțelul și la Școlile Sanitare Postliceale „Sanity”

Cursurile anului de învățământ 2018 – 2019 au fost deschise oficial duminică după-amiază, 9 septembrie, și pentru cea de a șasea serie de asistenți medicali ai Școlilor sanitare postliceale „Sanity” din Bacău și Comănești și „Ana Aslan” (în curând tot Sanity) din Onești. Au fost prezenți la eveniment, alături de profesori, părinți și elevi, Ilie Bîrzu, din partea Consiliului Local Bacău, inspectori ai Inspectoratului Școlar Județean, managerul Spitalului de Pneumoftiziologie Bacău, Mădălin Pârâianu, Aura Crețu, managerul general al Serviciului Județean de Ambulanță, Gabriel Măgureanu, coordonatorul Centrului de voluntariat ale Fundației de Sprijin Comunitar Bacău și membri ai cluburilor Lions din Bacău.

Festivitatea, deschisă de președinta Asociației pentru Promovarea Învățământului European Bacău, prof. univ. dr. Lăcrămioara Mocanu, a început pe ritmurile imnului școlii, interpretat în premieră la un astfel de eveniment chiar de elevi.
Școlile Sanity sunt acreditate de Ministerul Educației Naționale și pregătesc asistenți medicali generaliști, de farmacie, de balneofiziokinetoterapie și de recuperare medicală.
„Elevii noștri – a spus Adina Albu, directoarea Școlii Sanity Bacău - s-au remarcat și anul trecut prin activitățile de voluntariat, dar și la olimpiadele și concursurile școlare și prin rezultatele la examenele de competențe. O apreciere specială fac și pentru cadrele noastre didactice, care peste 90 la sută sunt specialiști, dar care fac mereu eforturi de a se perfecționa să fie foarte buni pedagogi”.
Cu acest prilej au fost acordate diplome de merit unor profesori și elevi, dar și voluntarilor „Sanity”, care vor fi, peste două luni, și membri ai organizației de tineret a Lions Club Sanity Bacău. Tot cu acest prilej, Romel Guțu, trezorierul Districtului 124 România al Lions Clubs International, președintele Comisiei pentru diabet a Districtului 124 și membru al Lions Club Moldova Bacău, a înmânat, pentru noul an școlar, din partea mișcării Lions o bursă de studii unei eleve a Școlii Sanity din Bacău, pentru merite deosebite. La fel, Gabriel Măgureanu a anunțat cele șase burse acordate de FSC celor mai implicați voluntari din rândul elevilor Sanity, iar Lăcrămioara Mocanu bursele acordate de școală, care ajung la 70.000 de lei în total.

„Vrem să promovăm brandul Sanity chiar la nivel național. La acest moment avem înregistrarea lui la OSIM, iar din această săptămână și școala noastră din Onești va purta acest nume. Avem peste 430 de absolvenți, iar 99,90 la sută dintre ei lucrează în domeniul sanitar. Dar elevii noștri primesc oferte de muncă încă de pe băncile școlii. Și avem absolvenți care lucrează și în Germania, în Belgia și în Marea Britanie. Însă avem și elevi din alte județe ale Moldovei. Suntem o școală aflată pe primele locuri în domeniu, ceea ce ne responsabilizează și vrem să mergem din ce în ce mai mult pe calitate.”
Prof. univ. dr. Lăcrămioara Mocanu

joi, 24 noiembrie 2016

Un sfert de secol de lionism în Bacău



Membri ai Lions Club Moldova, la Chișinău,
cu o donație de cărți în limba română

Lionismul împlinește, în Bacău, 25 de ani. Evenimentul va fi marcat, vineri, 26 noiembrie, printr-o reuniune organizată de Lions Club Moldova, prima asociație Lions înființată în Bacău, în anul 1991. Invitații președintelui în exercițiu al clubului, avocatul Gabriel Crîșmaru, și a membrilor asociației sunt membri ai cluburilor Lions din România, past-guvernatori și past-președinți, dar și guvernatoarea în exercițiu a Districtului 124 România al Lions Clubs International, Daniela Holzheimer, viceguvernatori și președinți ai regiunilor și zonelor de organizare lionistică din țara noastră, prieteni și colaboratori.
Gabriel Crîșmaru
„Omul – spune Gabriel Crîșmaru - nu a fost creat să fie singur pe Pământ. A fost creat să trăiască printre oameni, să-și ajute semenii și să fie ajutat de ei. Nu toți oamenii sunt la fel, nu toți oamenii au aceleași calități și abilități. Nu toți oamenii se bucură de de aceleași oportunități și nu toți au șanse egale în viață. Această tristă realitate l-a determinat pe americanul Melvin Jones, în urmă cu 100 de ani, ca împreună cu un grup prieteni să încerce să ofere un ajutor organizat pentru semenii săi. Așa a apărut lionismul.
Geo Popa
Schimbările din România din anii 1989-1990 au creat posibilitatatea ca aceste idei minunate și de loc noi să pătrundă și în țara noastră și să determine un grup de băcăuani inimoși să se organizeze, în anul 1991, în Asociația LIONS CLUB BAC|U MOLDOVA”.
Un sfert de secol este măsura maturității unei asociații umanitare măsurată în acțiunile dedicate, an de an, comunității în care există. În fapt, în Bacău, activează în prezent patru cluburi Lions – Moldova, Sf. Gheorghe, Lions Club Comănești și Sanity, cu peste 100 de membri. Despre apariția și despre menirea acestor cluburi și a mișcării lionistice în general vom publica, în edițiile următoare ale ziarului, un interviu cu fondatorul ei în Bacău, actorul Geo Popa.

miercuri, 14 ianuarie 2015

Lions Club Sf. Gheorghe și-a sărbătorit “Ionii”



Membrii Lions Club Sf. Gheorghe, din Bacău, au trecut cu bine sărbătorile de iarnă, dar nu au uitat să-i felicite, fie și mai târziu, pe colegii lor care poartă numele de Ioan sau Ion. Luni seara, pe 12 ianuarie, i-au convocat pe toți, chiar și pe cei din Lions Club Moldova care poartă acest nume, și le-au urat, cum numai ei știu să o facă, adică sincer și călduros, “La mulți ani!”.

Au venit la sărbătoare (și au fost câțiva!) Ioan Micu (Tata Pac), decanul de vârstă al lionezilor din toată țara, Ioan Chiriac, Ionel Lupu, Ioan Mocanu, Ioan Catană, Ion Barbu, Ionuț Beța, Ion Balcan și Iulian Nemțanu. Ioan Rați nu a putut fi prezent decât cu inima alături de colegii săi, fiind plecat din țară. Au fost prezenți și past-guvernatorul Districtului 124 România al Lions Clubs International, Ionel Lupu, dar și fostul șI actualul președintele zonal al cluburilor Lions din Moldova, Romel Guțu, past-președinte al Lions Club Moldova, respectiv Marius Nemțanu. Alături de membrii celor două cluburi băcăuane au venit și trei tineri aspiranți la statutul de membru al Clubului Sf. Gheorghe.
Membrii Lions Club Sf. Gheorghe au marcat, astfel, începutul celui de al doilea semestru de activitate din anul lionistic 2014 – 2015 sub mandatul președintelui Ovidiu Bîrgu și n-au pierdut ocazia de a trece în revistă și acțiunile pe care le-au realizat până acum. Au fost punctate participarea ca sponsor a Clubului la concursul „Stea între stele”, organizat de centrul de copii „Daniel”, din Bacău, acordarea de burse pentru doi elevi și un student, care provin din familii cu venituri modeste, distribuirea de obiecte de îmbrăcăminte, donate de firma Tako, pentru asistații din „Satul seniorilor”, din Buhuși, și elevilor Școlii gimnaziale speciale Bacău, toate în vaoare de 15.000 de lei. De asemenea, în parteneriat cu Clubul Lions Internațional și Inspectoratul Școlar Județean, s-a organizat ediția 2014 a concursului „Afișe pentru Pace”, iar la Școala gimnazială din Gioseni a fost organizat un screen stomotologic, susținut în fața elevilor de medicul Eleonora Bîrgu, unde au fost distribuite și taloane pentru consultații medicale gratuite.

„Pe final de an, membrii clubului au depus, la 1 Decembrie, o coroană de flori la Monumentul eroilor și au participat și la oa acțiune de donare de sânge. Clubul a fost reprezentat la ședințele de cabinet ale guvernatorului Districtului 124, la alte reuniuni sub egida Districtului organizate în țară., între care Convenția națională de toamnă de la Cluj-Napoca.”
Ovidiu Bîrgu, președintele în exercițiu al Clubului Lions Sf. Gheorghe

Programul acestui semestru lionistic abia a început, revelionul „leilor”, de la Sibiu, de sâmbăta viitoare, fiind una dintre acțiuni.