Se afișează postările cu eticheta George Enescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta George Enescu. Afișați toate postările

vineri, 6 iulie 2018

Am stat de vorbă cu băcăuanul care s-a aflat în preajma lui Hitler și a Regelui Carol al II-lea


  • Constantin Zavati, veteran de război și profesor de chimie timp de 32 de ani, memorialist și traducător tehnic, este sărbătorit, sâmbătă, 7 iulie, la împlinirea vârstei de 95 de ani
Constantin Zavati (dreapta), felicitat de George Gheorghiu
Vineri, 6 iulie, l-am însoțit pe secretarul Filialei Bacău a Asociației Naționale „Cultul Eroilor”, col. (retr.) George Gheorghiu, care i-a transmis personal, dar și din partea Filialei, col. (retr.) Constantin Zavati, veteran de război, felicitări cu numai o zi înainte de a împlini 95 de ani.
L-am vizitat pe sărbătorit la el acasă, în Bacău, prilej cu care am putut afla amănunte demne de istoria scrisă a Armatei Române, dar și a Bacăului, Constantin Zavati fiind tânăr ofițer în cel de Al Doliea Război Mondial, apoi profesor de chimie, timp de peste 30 de ani, în Bacău. Astfel de evocări sunt, de altfel, apărute deja în câteva cărți publicate de venerabilul veteran, care la 92 de ani a și primit, pentru cartea de debut, premiul Ligii Scriitorilor din România.
Constantin Zavati și cea mai recentă carte
Dintre episoadele vieții veteranului Constantin Zavati am reținut momentele în care s-a aflat fie în preajma Regelui Carol al II-lea – în Bacău, fie a lui Adolf Hitler - în Germania, fie a unor personalități ale lumii artistice, militare sau politice, între care George Enescu și pictorul Nicu Enea. Unul dintre aceste episoade, descrise în cărțile sale de memorii, este și cel al revederii fostului coleg dintr-o școală militară din Germania care îi salvase viața la un moment dat, în condițiile în care România întorsese armele împotriva aliaților germani în cel de Al Doilea Război Mondial, iar fostul său coleg căzuse prizonier al armatei sovietice.
Cu amănunte despre astfel de episoade tulburătoare vom reveni în ediția de luni, 9 iulie.
Sâmbătă, 7 iulie, profesorul Constantin Zavati va fi sărbătorit și de foștii săi elevi din Bacău, acum persoane la vârsta senectuții.

joi, 9 martie 2017

Tescani: Lunca Tazlăului este replantată cu plopi




Sătenii din Tescani (comuna Berești-Tazlău), ajutați de angajați ai primăriei și ai unor instituții de pe lângă aceasta, au început de câteva zile o veritabilă campanie de plantări de puieți de plop în lunca Râului Tazlău. Cu ajutorul unui boldoexcavator al primăriei, oamenii fac gropi în care plantează puieți recoltați tot din luncă, crescuți din semințele foștilor arbori.

„Practic – spune primarul Dumitru Tulpan -, înlocuim plopii care au fost acolo, dar care s-au uscat. În lunca Tazlăului în care lucrăm acum sunt vreo nouă hectare de teren, dar nu plantăm toată suprafața, pentru că acolo este și izlaz comunal. Folosim puieți de talie mai mare, pentru a fi siguri că se și prind, dar la fiecare punem și o apărătoare, să nu fie distruși”.
Recomandat pentru luncile râurilor, plopul este un arbore foios rezistent, nepretențios, cu o creștere rapidă, perfect pentru a fi folosit pe terenurile virane. Chiar și atunci când ramurile sunt rupte de vânt sau tăiate, copacul își revine, iar tulpina continuă să crească. Plopul este foarte rezistent în condiții neprielnice de mediu, cu poluare, ger, furtuni etc.
Singurul plop vechi rămas în picioare în luncă
În Lunca Tazlăului – ne-a atras atenția un om al locului, Vlad Marin - un singur plop dintre cei vechi se mai află acum în picioare, care ar fi un veritabil monument al naturii, pentru că ar avea circa 140 de ani. „Plopul – a precizat Dumitru Tulpan - nu e declarat monument al naturii, dar în comună avem două exemplare de arbori cu acest statut. Un stejar și un ulm. Stejarul cred că are circa 200 de ani și se află lângă podul de la Boșoteni, iar ulmul în curtea Centrului de Cultură «Rosetti Tescanu-George Enescu». De la numele științific al ulmului vine și denumirea Grupului de Acțiune Locală din care face parte comuna Berești-Tazlău, Ulmus Montana”.
Primăria din Berești-Tazlău a plantat cam în fiecare an câte 1.500 – 2.000 de pomi mai ales pe marginea drumurilor, dar puieții au fost în mare parte distruși. „Săptămâna viitoare – a mai precizat primarul -, cu puieți de tei de la Ocolul Silvic, cu elevi și cu săteni care beneficiază de ajutorul social, vom începe o nouă campanie de plantări, în zone mai protejate, pe lângă școli, dispensar etc. Important este să și reziste puieții, să se dezvolte și să ne bucurăm de mai multă verdeață. Pentru că încă se mai distruge, iar prin acțiunile noastre sperăm să-i mai conștientizăm pe oameni. Ceea ce mă bucură, însă, este că au început să apară asemenea manifestări: unii le atrag atenția altora dacă nu întrețin curățenia în zonele în care locuiesc”.

Medalie de aur europeană pentru un maximafilist băcăuan




Vasile Doroș și diploma în grad de aur de la CEM 2017
Președintele Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” din Bacău, generalul de brigadă (r) Vasile Doroș, a fost premiat cu aur la cea de a patra ediție a Campionatului European de Maximafilie (CEM) de la Sestri Levante, Italia. Diploma în rang de medalie de aur i-a fost oferită pentru colecția „George Enescu în suita marilor muzicieni europeni”. Vasile Doroș a fost nominalizat, inițial, ca membru supleant al juriului CEM, dar calitatea de concurent a schimbat această decizie.

La CEM participă, o dată la doi ani, numai câte trei colecții din fiecare țară. La ediția 2017, împreună cu Vasile Doroș din România au mai expus Coriolan Chiricheș (maximafilist din Botoșani, premiat cu Vermeil) și Nicolae Salade (din Sibiu, premiat cu argint), ambii membri activi ai Societății de Maximafilie cu sediul în Bacău, singura societate de acest fel din țară și singura din lume care poartă numele unui mare maximafilist (dr. Valeriu Neaga a fost cel care, în 1957, a înființat prima grupă de maximafilie la Bacău, a patra din lume după Franța, Belgia și SUA, devenind ulterior o personalitate de renume mondial în domeniul filateliei).   În total, expozanții au venit la Sestri Levante din opt țări (Italia, Franța, Olanda, Cipru, România, Austria, Grecia și Spania), dar în afara concursului au fost expuse și patru colecții din Italia, din Hong Kong și din Egipt.
România s-a clasat pe locul al patrulea la acest campionat, după Olanda, Franța și Spania și înaintea Italiei, Greciei, Austriei și Ciprului.
Vasile Doroș a mai primit și un premiu special din partea Federației de Filatelie a Ciprului, un frumos trofeu care întruchipează o navă antică „simbol al comunicării între oameni din timpuri foarte vechi”.
Distincția CEM este prima medalie de aur pe care Vasile Doroș și România o primesc la acest campionat european. De fapt, este prima medalie de aur a acestei colecții în afara țării la un campionat de un asemenea nivel. La acestă manifestare au mai fost apreciate cu aur, respectiv Aur Mare, două colecții din Olanda. Astfel, Olanda a fost declarată câștigătoarea CEM 2017, fapt ce îi dă dreptul să organizeze a cincea ediție a Campionatului, peste doi ani.
Colecția „George Enescu în suita marilor muzicieni europeni” a ajuns pe panourile expoziției din Sestri Levante în numai 72 de file, număr impus de regulament, dar aceasta cuprinde în total 128 de file. Tematica ei a fost abordată de Vasile Doroș și în excepționala sa lucrare „George Enescu în constelația muzicii universale”, apărută în anul 2005, care recompune traseul real geografic pe care marele compozitor l-a parcurs de-a lungul existenței sale muzicale. Și cartea a fost premiată, cu argint și aur, la expoziții naționale și mondiale de filatelie, distinsă cu Diploma de onoare la Campionatul European de Maximafilie din Franța în anul 2005 și declarată „Cartea anului 2005” la Târgul Internațional de Carte Românească de la Iași.

„Destinată celor care iubesc imaginile colorate ale timbrelor poștale, maximafilia este o disciplină care are drept scop colecționarea de ilustrate (cărți poștale) maxime. Cartea maximă bijuteria timbrului este rezultatul reuniunii unui timbru, a unei cărți poștale și a unei ștampile, prezentând între ele o maximă concordanță. Reuniunea acestor trei elemente permite obținerea unui document filatelic plăcut, estetic și variat”.
Vasile Doroș, președintele Societății Române de Maximafilie „Dr.Valeriu Neaga”

Coperta albumului
„George Enescu în constelația muzicii universale”