Se afișează postările cu eticheta Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva. Afișați toate postările

vineri, 7 august 2020

„Stopați un nou tun pe seama pădurilor statului!”


  • apel adresat președintelui  României și Avocatului Poporului de Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva
Federația Sindicatelor Silva a solicitat președintelui României, Klaus Werner Iohannis, și Avocatului Poporului, Renate Weber, să atace la Curtea Constituțională Proiectul de Lege PL-x nr. 188/2020 privind unele măsuri pentru deblocarea procesului de restituire a terenurilor către foștii proprietari, adoptat de Camera Deputaților pe 28.07.2020 și trimis spre promulgare luni, 3 august 2020.

„Dacă luăm ca referință doar Raportul Ministerului Apelor și Pădurilor privind starea pădurilor României în anul 2017, prin legiferarea acestui proiect de lege Statul Român va pierde cel puțin 142.722 de hectare de terenuri forestiere, ceea ce reprezintă circa 5% din pădurile  pe care încă le mai deține. La un calcul simplu rezultă o pierdere de circa 2,6 miliarde de euro, raportată doar la valoarea lemnului de pe această suprafață. Mai mult, prin retrocedarea acestor suprafețe de păduri vor fi desființate, după evaluările noastre, cel puțin 20 de ocoale silvice de stat și vor fi disponibilizați circa 1.000 de salariați. Cu siguranță însă, suprafața care va fi smulsă” din patrimoniul public al statului va fi mult mai mare odată deschisă Cutia Pandorei prin această lege, iar efectele asupra administrației pădurilor statului vor fi semnificative (după unele evaluări, suprafața afectată poate depăși chiar 1 milion de hectare)” – arată reprezentanții Federației Silva.

Proiectul de lege trimis spre promulgare – mai spun sindicaliștii - conține prevederi controversate, precum posibilitatea restituirii terenurilor forestiere pe alte amplasamente, chiar dacă pădurile respective s-au aflat în proprietatea statului înainte de anul 1948, sau introducerea noțiunii de ”fond forestier proprietate privată a statului” pentru a crea posibilitatea retrocedării pădurilor aparținând statului.

Federația Sindicatelor Silva apreciază că inițiativa legislativă încalcă prevederile Constituției României, respectiv art. 135 alin. (2) lit. b) și lit. d)-e), care reglementează principiile pe care Statul Român trebuie să le asigure în economia de piață, art. 136 alin. (2) care garantează și ocrotește proprietatea publică, alin. (4) care statuează caracterul inalienabil al bunurilor proprietate publică, precum și dispozițiile art. 34 din Legea nr. 46/2008 - Codul Silvic („terenurile forestiere proprietate publică a statului nu fac obiectul constituirii dreptului de proprietate sau al vreunui dezmembrământ al acestuia”).

De asemenea, Federația Silva consideră că inițiativa legislativă nu se fundamentează pe o analiză socio-economică și cu atât mai puțin pe o analiză privind afectarea mediului înconjurător care să rezolve sau cel puțin să propună soluții pentru aspectele sesizate în trecut și de Curtea de Conturi în Raportul de audit privind „Situația patrimonială a fondului forestier din România, în perioada 1990-2012 și nici nu evaluează impactul pe care legea, odată adoptată, îl va produce, având în vedere complexitatea și amploarea procesului de restituire a imobilelor preluate în mod abuziv de regimul comunist, astfel cum prevede Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă.
Din totalul de 6,56 milioane de hectare păduri la nivel național, au fost validate pentru reconstituire peste 3,3 milioane ha, din acestea circa 212.000 ha de păduri proprietate privată neavând nici în prezent servicii de pază asigurate, fiind expuse unui risc iminent  de a cădea pradă tăierilor ilegale.
Urmare a aplicării succesive a legilor de retrocedare începând din anul 1991, s-a ajuns astăzi ca statul să mai dețină în proprietate doar 48% din suprafața de păduri a României.
 
Pentru toate aceste motive și altele detaliate în cele două solicitări înaintate către autorități, Federația Sindicatelor din Silvicultură Silva apreciază că se impune intervenția președintelui României și a Avocatului Poporului pentru sesizarea Curții Constituționale a României, anterior promulgării legii.

miercuri, 30 octombrie 2019

Silvicultorii așteaptă în trei săptămâni măsuri pentru securizarea muncii


Silvicultorii care au protestat marți, 29 octombrie, în fața Parlamentului în principal pentru măsuri care să le asigure securitatea în munca lor, au primit asigurarea că Proiectul de modificare și completare a statutului personalului silvic va fi legiferat în Plenul Camerei Deputaților în circa trei săptămâni. Asigurarea a fost dată chiar de președintele camerei Deputaților, Marcel Ciolacu.

Protestul a fost organizat de Federației Sindicală Silva, al cărei președinte este inginerul băcăuan Silviu Geană, după ce șase silvicultori au fost uciși în păduri de hoții de lemn. Dar protestatarii au avut și alte revendicări.
„Sper – a declarat ziariștilor Silviu Geană – ca să nu fie doar o altă promisiune... În proiectul de modificare a statutului personalului silvic există obligativitatea dotării personalului angrenat în paza pădurilor cu armament letal sau neletal de serviciu. De asemenea, va fi asigurată dotarea personalului silvic cu mijloace de transport, cu mijloace de comunicație și alte mijloace de apărare prevăzute de lege. Totodată, va fi asigurat un nivel de salarizare corespunzător și, poate ceea ce este în egală măsură la fel de important, se va reduce vârsta de pensionare a personalului silvic care, nemijlocit, lucrează în activitatea de pază a pădurilor.”
Silviu Geană
Liderul Federației Silva a precizat că în situația în care proiecte de acte normative promise nu vor fi rezolvate vor fi organizate alte proteste.
Silvicultorii au mai primit promisiunea că tot în 2-3 săptămâni și încercarea de a se face o împroprietărire din patrimoniul public al statului cu 650.000 de hectare, pe care ei o contestă, va fi retrasă.

duminică, 27 octombrie 2019

Insecuritatea din păduri scoate din nou silvicultorii în stradă


  • ei vor protesta, sub lozinca „Așa nu se mai poate!”, față de intensificarea cazurilor de agresiune asupra personalului silvic

Federația Sindicatelor Silva, condusă de inginerul băcăuan Silviu Geană, organizează pe 29 octombrie, între orele 10,00 și 14,00, în fața sediului Camerei Deputaților un nou miting de protest. Acțiunea – spune liderul federației - va avea loc în semn de solidaritate cu toți silvicultorii de bună credință aflați în slujba pădurilor României și va aduce un omagiu celor șase silvicultori care în ultimii ani și-au dat viața apărând pădurea.

La acțiunea această acțiune de protest silvicultorii revendică urgentarea modificării și completării Statutului personalului silvic, respingerea proiectului de lege privind modificarea și completarea Legii pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și celor forestiere. De asemenea, se revendică respingerea proiectului de lege pentru completarea art. 11 din Codul Silvic și pentru modificarea anexei nr. 1 din Legea nr. 213/1998 privind proprietatea publică și regimul juridic al acesteia și respingerea proiectului de lege prin care se urmărește interzicerea exportului de buștean, lemn rotund, cherestea și lemn de foc pe o perioadă de 10 ani începând cu 1.01.2020. Alte revendicări sunt elaborarea legislației necesare pentru asigurarea stabilității funcționării administratorului fondului forestier proprietate publică și elaborarea legislației pentru asigurarea stabilității funcționării ocoalelor silvice de regim, care administrează fond forestier proprietate publică și privată.

Șase acțiuni de protest, niciun rezultat

Numai în acest an, Federația Silva a organizat șase acțiuni de protest în care a solicitat modificarea și completarea urgentă a Statutului personalului silvic. „Deși la ultimul protest, din 24 septembrie – spune Silviu Geană - am primit asigurări că Statutul personalului silvic va fi dezbătut și adoptat în regim de urgență de Camera Deputaților, în ședința de plen din 14 octombrie proiectul de Statut a fost retrimis la Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice”.
Silvicultorii cred că intensificarea atacurilor asupra personalului silvic este rezultatul unei campanii de denigrare susținută de anumiți factori politici și unele grupuri de interese, cu scopul de a diminua autoritatea silvicultorilor în îndeplinirea atribuțiilor de pază a pădurii și discreditarea acestora prin prezentarea deformată a realității din sectorul silvic.

„Am atras atenția în nenumărate rânduri că silvicultorul face paza pădurilor, de multe ori fără a fi dotat cu uniformă de serviciu și echipament de protecție, fără un minim de dotare cu mijloace de apărare și fără o pregătire în acest sens, de cele mai multe ori fără armament sau cu armament de serviciu ineficient, fără mijloace de transport și de comunicație, fiind adesea doar sub protecția divină.”
Silviu Geană, liderul Federației Sindicale Silva