Se afișează postările cu eticheta Cezar Duță. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cezar Duță. Afișați toate postările

luni, 30 august 2021

S-a reluat revederea anuală a specialiștilor din agricultură

La fel de frumoși ca și în anii precedenți, la fel de demni și de curtenitori sau de eleganți, specialiștii pensionari ai agriculturii și industriei alimentare băcăuane și-au dat din nou întâlnire, pentru câteva ore. Revederea anuală de acest fel a devenit deja tradițională, pentru că a împlinit deja 15 ani. I-am revăzut și acum pe unii dintre cei care au făcut din agricultura și din industria alimentară băcăuană un domeniu de elită.

Primul punct de întâlnire a fost fixat la Biserica „Sf. Apostoli Petru și Pavel”, unde cei prezenți au asistat la o slujbă oficiată de preoții care sunt sub ascultarea parohului Constantin Abageru. S-au făcut, astfel, rugăciuni pentru sănătatea și binele tuturor, dar au fost pomeniți și cei care au ajuns deja la Ceruri.

Participanții la reuniune au socializat, apoi, câteva ore, și-a amintit de vremurile în care munceau în fermele agricole, în unitățile acestui domeniu sau chiar în întreprinderile industriale alimentare. Toți și-a povestit și întâmplările din viața pe care o trăiesc, mai ales în familie, după anul pensionării.

„În acest an – ne-a spus principalul organizator al reuniunii și unul dintre decanii de vârstă ai acestui grup, inginerul Cezar Duță -, participarea la eveniment a fost ceva mai slabă, pentru că oamenii sunt speriați și de pandemia prin care trecem. Dar cei care au venit au apreciat evenimentul. Am vorbit, inițial cu aproape 300 de oameni, dar au venit care au putut. Și pentru revederea din acest an ne-au ajutat foarte mult Grupul Agricola, dar și unii dintre fermieri”.

Din armata agriculturii în armata de pensionari

Cezar Duță, premiat de Gheorghe Antochi
Inițiativa acestei organizări îi aparține, din anul 2006, pe vremea când era directorul Direcției Agricole a județului, inginerului Mihai Banu. „Îmi aduc aminte – ne-a spus Mihai Banu - că atunci au venit la întâlnire 360 de specialiști pensionari. Până acum, numărul lor s-a subțiat. Între timp, desigur, am intrat și în pandemie. Dar semnificația evenimentului rămâne foarte importantă, pentru că ne putem revedea cu unii colegi sau prieteni după multă vreme. Pe unii mai că nu-i mai recunosc, pentru de la o vârstă oamenii își schimbă rapid fizionomia. Eu unul trăiesc acum și pentru a-i contempla pe ceilalți, dar și tot ce se întâmplă în jurul meu”.

Despre semnificația acestui eveniment am stat de vorbă și cu unul dintre susținătorii lui, un renumit specialist agronom și om de afaceri, Gheorghe Antochi. „După anul de pauză impus de pandemie – ne-a spus interlocutorul - ne-am revăzut cu cei care au muncit în agricultura județului Bacău cu dăruire. Ne bucurăm că încă mai suntem sănătoși, că ne dorim astfel de revederi, să ne împărtășim impresii din familiile noastre, dar și să ne gândim cu mândrie la ceea ce am realizat la locurile de muncă. Era pe vremea în care specialiștii din agricultura și industria alimentară a județului erau o adevărată armată care făurea producții agricole. Armata de acum a agriculturii și industriei alimentare are ceva probleme, deși au apărut multe ferme importante, cu oameni bine pregătiți profesional, dar și cu o impresionantă dotare materială. Alături există, iată, o veritabilă armată de pensionari”.

Tot mai puțini fermieri tineri

Astăzi, peste jumătate dintre fermierii Moldovei sunt pensionari. Dintre ei, aproape 1.500 au peste 90 de ani, iar în cele șase județe ale Regiunii de Nord-Est sunt înregistrați 10 fermieri cu vârsta de peste 100 de ani, dintre cei 31 aflați în evidențe la nivel național. Și doar 9,81% dintre cei 152.242 de fermieri moldoveni sunt tineri între 18 și 40 de ani. În județul Bacău sunt înregistrați 16.572 de fermieri, între care 485 cu vârste între 18 și 30 de ani, printre cei mai puțini din țară.

Gheorghe AntochiNoi, în agricultură, eram a treia armată a țării, dar acum nu mai avem repere viabile de clasament, pentru că nici prima armată – militarii nu mai este ce a fost și nici a doua armată care era considerată la CFR nu mai arată ca înainte. Dar, lumea nu stă pe loc, lucrurile progresează foarte bine și rapid, iar în agricultură eu sunt încântat de producțiile mari care se obțin acum. Poate că astfel de producții vor putea determina, în anii care vin, reducerea importurilor de produse alimentare și reducerea deficitului comercial al țării.”


 

vineri, 23 august 2019

„Respect pentru ce se face bine în agricultură, regrete pentru ce s-a distrus”


  • au spus la a 12-a revedere anuală specialiștii pensionari din agricultura băcăuană

Elita specialiștilor băcăuani în agricultură aflați în prezent la pensie – agronomi, medici veterinari, zootehniști, economiști și specialiști în industria alimentară – și-au dat întâlnire pentru a 12-a oară. Revederea - eveniment unic în România - a avut loc joi, 22 august și a început cu un tedeum la Biserica „Sf. Apostoli Petru și Pavel” dedicat memoriei colegilor care s-au ridicat la Domnul, dar și sănătății și binelui celor în viață.

„De organizarea acestui eveniment – ne-a spus inginerul agronom Cezar Duță -, s-a ocupat un grup de inițiativă din care fac și eu parte. În acest an au răspuns inițiativei noastre aproape 200 de agricultori pensionari. În tot județul sunt câteva sute, însă mulți la o vârstă înaintată și care se deplasează mai greu sau sunt plecați în alte județe.”
Participanții consideră că evenimentul are o semnificație deosebită pentru agricultori. „Îmi place să spun – ne-a declarat inginerul Gheorghe Antochi, fostul director general al Direcției Agricole Bacău și fost președinte al Grupului Agricola - că noi am fost o armată foarte disciplinată a economiei agricole a județului Bacău, care a avut rezultate de excepție și care, din păcate, încă nu pot fi egalate. Dar, privim cu mult respect la tot ceea ce se face bine în agricultură, după cum suferim mult pentru tot ceea ce s-a distrus. Trebuie să recunoaștem că în ultimii ani s-au făcut progrese în agricultură. Sunt multe unități care au performanțe superioare celor pe care le-am avut noi până în 1990. Sunt însă puține exemple. Nu trăim din vârfuri, ci din medie. Iar media încă nu este în măsură să ne mulțumească, dacă avem în vedere locul pe care îl ocupăm în agricultura Uniunii Europene”.

Corifeii agriculturii băcăuane

Inginerul Eugen Popa, fostul director al societății AICBAC – își amintește că prima întâlnire a pensionarilor din agricultură a organizat-o personal, pe când era director general la Direcția Agricolă. „Trăiesc și acum cu impresia că acești profesioniști – spune cunoscutul specialist agronom -, sunt de bună credință. Și sunt uniți, pentru că își cunosc eforturile și au știut să se așeze umăr lângă umăr, să putem rezolva toate problemele. În fiecare an, la asemenea reuniuni veneau însă și reprezentanții instituțiilor tangente activității noastre. În acest an, însă, ne-am mirat că nu a mai venit nimeni de acolo. Nu știm de ce, dar ne-am întristat. Direcția Agricol, de exemplu, ar trebui să fie o umbrelă care să protejeze întreaga breaslă”.
Eugen Popa a evocat numele înaintașilor din domeniu, de la care spune că toți au putut învăța meserie. „În 1974, de exemplu – a precizat interlocutorul nostru -, erau cunoscute și respectate nume ca Negoiță, Papuc, Bârsan, Antochi și multe altele. De la astfel de specialiști am învățat meserie. Cât a fost domnul Antochi directorul Direcției Agricole, era precum cloșca protectoare cu puii ei. Astfel de omeni pot fi considerați corifei, dascăli ai noștri. Dar noi trăim cu speranța că și acum lucrurile se vor îmbunătăți și vor urma vremuri mai bune. Munca în acest domeniu nu este ușoară, iar dacă nu ai înclinație și nu muncești cu plăcere nu răzbești”.
Revederea foștilor specialiști în agricultură are loc în fiecare an în prima zi de joi a ultimei decade a lunii august. Cezar Duță le transmite de pe acum invitație tuturor specialiștilor să rețină această dată și să vină la eveniment.