Se afișează postările cu eticheta Biserica Sf. Petru si Pavel Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Biserica Sf. Petru si Pavel Bacau. Afișați toate postările

miercuri, 15 martie 2017

Eveniment cultural-misionar în Bacău



Parohia ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Bacău derulează în toată perioada Postului Mare proiectul cultural-misionar „Arta Fericirii”, realizat în parteneriat cu Asociația Culturală Corinteni. În fiecare din cele șase duminici ale postului, începând cu ora 16,00, în sala praznicală a parohiei sunt așteptați cei care își doresc să afle mai multe detalii despre activitatea neuronală și senzorială a ființei umane, precum și metode psihologice și duhovnicești de evitare a stării de nefericire și chiar a depresiei.
„Prima întâlnire – spune preotul paroh Constantin Abageru - a fost una dinamică, întrucât tema expusă, «Postul gândurilor», a generat numeroase aprecieri, un dialog constructiv și mai ales identificarea cauzelor unor diverse afecțiuni biologice. Plecând de la realitatea că în viața sa fiecare dintre noi s-a confruntat cu diverse gânduri obsesive, psihologul Angela Agachi, președintele Asociației Culturale Corinteni, a propus în mod competent întreprinderea unor acțiuni care să ne ajute în efortul de eliberare de sub presiunea acestora”.
În Duminica a II-a din Postul Mare au continuat serile duhovnicești din Proiectul cultural-misionar. S-a discutat despre recunoștință, dar mai ales despre efectele negative pe care le poate avea nerecunoștința asupra noastră, atunci când așteptările sunt în această direcție.
Continuarea programului de dezvoltare personală va putea fi urmărită pe parcursul celorlalte întâlniri, următoarea temă fiind „Iertarea“ și urmând a fi abordată  în a treia duminică a Postului Mare (19 martie), la aceeași oră.

duminică, 12 martie 2017

Comemorare a foștilor deținuți anticomuniști băcăuani uciși în închisori



Membri ai Filialei Bacău a Asociației Foștilor Deținuți Politici din România (AFDPR), enoriași din Parohia „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din municipiu și alți numeroși băcăuani au adus, la sfârșitul săptămânii trecute un omagiu luptătorilor anticomuniști uciși în închisori. Manifestarea a avut loc la Troița ridicată în memoria acestora în „Parcul Cancicov” și a debutat cu o slujbă de pomenire care a fost oficiată de un sobor de preoți în frunte cu protopopul Constantin Busuioc și parohul Bisericii Sf. Petru și Pavel, Constantin Abageru.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2017 drept „An comemorativ al Patriarhului Justinian şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”, iar pentru că în România avem o Lege pentru declararea zilei de 9 martie ca „Zi a Deținuților Politici Anticomuniști din Perioada 1944-1989”, dar și pentru că 9 martie a fiecărui an este și ziua pomenirii celor 40 de Mucenici, Patriarhia Română a transmis Centrelor eparhiale îndemnul „de a săvârși în această zi slujbe de pomenire a celor care au pătimit în timpul regimului comunist ateu, apărând credința în Dumnezeu și demnitatea poporului român”.
Astfel, la sfârșitul săptămânii abia încheiate, și la Troița din Bacău a avut loc o astfel de manifestare. „I-am cinstit, cu acest prilej – a spus părintele protopop Constantin Busuioc - pe Sfinții Mucenici, dar în același timp, prin hotărâre sinodală, și pe toți cei care au dat obolul lor, dragostea lor, pentru idealul neatârnării țării noastre, pentru libertatea și demnitatea neamului nostru românesc de oriunde ar fi. Lăudată este prezența participanților la această manifestare, dar mai ales lucrarea părintelui Abageru și a părinților slujitori din protopopiatul Bacău, care nu i-au dat uitării tocmai pe cei care cu prețul vieții lor au făcut ca noi să fim astăzi liberi și să trăim demni între hotarele țării noastre. Pe piatra Troiței am văzut numele unor învățători și preoți, dar și ale unor foști demnitari de rang înalt, precum cel al lui Mircea Cancicov, ale unor avocați, judecători, dar și ale unor muncitori și țărani sau doar elevi”. 
Troița din Bacău a fost construită din banii și cu osârdia foștilor deținuți politici, a seniorilor care au marcat în temnițele comuniste ani grei de umilințe și suferințe.