Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Pagini
▼
miercuri, 26 aprilie 2017
Misiune a Delegației Comisiei Europene în Bacău
Delegația se află pentru patru zile în Regiunea Nord-Est
Delegația Comisiei Europene, condusă de Carsten Rasmussen - șeful
Unității pentru România, Direcția Generală Politică Regională și Urbană,
însoțită de Vasile Asandei, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională
(ADR) Nord-Est, și-a început misiunea în județul Bacău, marți, 25 aprilie, cu o
întâlnire de lucru cu președintele Consiliului Județean
și cu primarul Municipiului Bacău.
Discuția s-a concentrat pe patru
aspecte principale: șoseaua de centură a Municipiului Bacău, sistemul de
termoficare, sistemul integrat de management al deșeurilor solide și Master
Planul de Apă. Sunt proiecte majore, care întâmpină dificultăți, unele dintre
ele fiind stopate din varii motive. De exemplu, pentru proiectul de management
al deșeurilor solide, procedura de licitație publică este blocată printr-o
contestație la Înalta Curte de Casație și Justiție. Reprezentanții Comisiei au
luat la cunoștință de aceste dificultăți și și-au exprimat sprijinul în găsirea
unor soluții pentru depășirea lor, dar au atras atenția că trebuie să existe o
abordare comună a tuturor primăriilor implicate și o viziune de dezvoltare
integrată. În cadrul întâlnirii au fost expuse și propunerile de proiecte inițiate
de municipalitatea Bacău, care vizează Axa 4 din Programul Operațional Regional
(POR) - Dezvoltare urbană.
În aceeași zi, la Moinești,
cadrul discuțiilor a fost extins la întâlnirea cu primarul acestui municipiu și
cu primarii orașelor Slănic Moldova, Onești, Comănești, Dărmănești și Târgu
Ocna și au fost vizitate patru proiecte finanțate din POR 2007-2013:
- „Modernizarea și amenajarea Parcului
Băi, în Moinești”;
- „Reutilizare clădire în scopul
transformării în centru social în Moinești”;
- „Modernizarea ambulatoriului
integrat al Spitalului Municipal de Urgență Moinesti”;
- „Reabilitare rețele de străzi
urbane, trotuare și iluminat public în Comănești”.
“Delegația Comisiei Europene a apreciat proiectele implementate cu
finanțare din POR 2007-2013, precum și determinarea primarilor de a depune
proiecte mai multe, mai calitative, în perioada curentă de programare, pentru a
rezolva problemele comunităților pe care le coordonează și a crește nivelul de
trai al locuitorilor pe care îi reprezintă”.
Vasile Asandei, director general
al ADR Nord-Est
„Prima mea impresie este că oamenii sunt extrem de motivați
si dinamici în Regiunea Nord-Est. Ne-au fost expuse numeroase idei de proiecte
si suntem extrem de mulțumiți de aceasta. Ne dorim ca oamenii să aibă idei,
visuri, și să vadă în fondurile europene mijloacele prin care și le pot
împlini. Ne-au fost semnalate și probleme sensibile cu care se confruntă
beneficiarii, în special pentru proiectele majore, iar birocrația și
documentațiile stufoase au fost reiterate ca posibile bariere în accesarea
acestor fonduri. Nu sunt lucruri noi pentru noi, le cunoaștem, dar aceste
întâlniri sunt o excelentă ocazie de a încerca să găsim împreună soluții
constructive. Știm foarte bine unde ne aflăm, dar la fel de bine știm și unde
vrem să ajungem în viitorul apropiat”.
Carsten Rasmussen, șeful
Unității pentru România, din partea Comisiei Europene
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu